בעקבות לחץ המתנחלים: רה"מ הורה לקדם תכנון 1,060 יחידות דיור במזרח י-ם

לפי הוראת נתניהו, יקודם תכנונן של יחידות דיור בשכונות רמת שלמה והר חומה שמעבר לקו הירוק, כמו גם סלילת 12 כבישים חדשים בהתנחלויות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

על רקע לחצי מועצת יש''ע ואיומי הבית היהודי לערער את יציבות הקואליציה, הורה היום (שני) ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקדם תכנון של 1,060 יחידות דיור חדשות בשכונות היהודיות שמעבר לקו הירוק בירושלים.

גורמים במשרד ראש הממשלה ציינו כי יקודם תכנונן של 660 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה ושל 400 יחידות דיור בשכונת הר חומה. לדברי גורמים במשרד, נתניהו הורה לקדם ביצוע פרויקטים תשתיתיים בהתנחלויות בגדה המערבית "שנחוצים מבחינה ביטחונית ובטיחותית", ובראשם סלילת 12 כבישים חדשים. "פיתוח התשתיות ישרת גם ישראלים וגם פלסטינים", אמרו הגורמים.

הוראת נתניהו נוגעת לתכנון בלבד של יחידות דיור חדשות במזרח ירושלים, ולא לבנייה בפועל. בשלב זה לא נענה ראש הממשלה לדרישת מועצת יש''ע והבית היהודי לפרסם מכרזים לבנייה מיידית של 2,000 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות.‎

בנייה בשכונת רמת שלמה במזרח ירושלים, ב-2010צילום: אי־פי

יחידות הדיור אליהן התייחס נתניהו הן ככל הנראה חלק מתוכניות בנייה ישנות שהוקפאו מסיבות שונות, ומועלות עתה מחדש לדיון. תוכנית 11094 להקמת 660 יחידות דיור בשטח שבין השכונה החרדית רמת שלמה לשכונת שועפט נידונה לאחרונה ב-2006, ומאז הוקפאה.

יחידות הדיור שמתוכננות לקום בשכונת הר חומה הן ככל הנראה חלק מתוכנית המוכרת כ"הר חומה מערב" וכוללת 398 יחידות דיור, שגם היא לא נידונה במשך שנים רבות ובינואר האחרון אף הוחלט לגנוז אותה. לפי הערכות, להקמת יחידות הדיור בשתי השכונות דרושה תוכנית תב"ע חדשה, ועל כן בנייתן, במידה ותאושר, תוכל לצאת לפועל רק בעוד כמה שנים.

לקראת פתיחת כנס החורף של הכנסת, דרשה בשבוע שעבר מפלגת הבית היהודי מנתניהו לחדול מיידית ממה שבכיריה מגדירים "הקפאה שקטה" של הליכי התכנון והבנייה 
בהתנחלויות בגדה בחמשת החודשים האחרונים. בבית היהודי הבהירו לנתניהו בפומבי ובערוצים שקטים כי המשך ההקפאה יביא לערעור הקואליציה.

בכירי הבית היהודי, יו"ר המפלגה ושר הכלכלה נפתלי בנט, ושר הבינוי והשיכון אורי אריאל, נפגשו ביום רביעי עם נתניהו וביקשו לקבל הבהרות בנושא הבנייה בהתנחלויות. השניים דרשו מראש הממשלה להפשיר לאלתר את הבנייה ולחדש את עבודת ועדות התכנון של המינהל האזרחי. מקור שמעורה בפרטי הפגישה אך ביקש לשמור על עילום שם, ציין כי בנט ואריאל אמרו לנתניהו כי הם מצפים לתשובה בעניין עד מועד פתיחת כנס החורף, שחל היום.

אתמול פורסם כי בניסיון להרגיע את הלחצים שמפעילים עליו בכירי הבית היהודי וראשי מועצת יש"ע, ראש הממשלה יכנס מחרתיים דיון בנושא פיתוח תשתיות בהתנחלויות בגדה ו"קידום הליכי סקר בדגש על הסדרת מאחזים". בדיון תאושר ככל הנראה סלילת כבישים חדשים וכמה פרויקטים קטנים נוספים בתחום המים בהתנחלויות, הקמת כפרי סטודנטים ופארקים וכן טיילת לזכר שלושת הנערים החטופים בגוש עציון.

דוברו של הנשיא הפלסטיני, נביל אבו רודיינה, הגיב להחלטת ראש הממשלה לקידום תכנון יחידות הדיור במזרח ירושלים. בהצהרה שמסר לסוכנות הידיעות הפלסטינית ופא, הוא אמר כי "ההסלמה הישראלית בירושלים הכבושה ובמקומות הקדושים, לצד ההודעה החדשה על הבנייה בירושלים, מהווים צעדים מסוכנים המחייבים גינוי. מדובר בהפרות מסוכנות ובתוקפנות ישראלית שמאיצה את יישום ההחלטה לפנות לארגונים הבינלאומיים ולמועצת הביטחון, וזה צריך להיות תוך זמן קצר מאוד".

הוא הוסיף כי ישראל היא זו שנושאת באחריות להסלמה המסוכנת בעיר, והוסיף כי ההנהגה הפלסטינית דורשת מהממשל האמריקאי לעצור לאלתר את הצעדים הללו כדי למנוע הידרדרות נוספת במצב הביטחוני. "המצב בכל האזור הולך לכיוון סערה היסטורית אמיתית - רעידת אדמה שתפגע בכולם ללא רחמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ