נתניהו: מחויב לבנות בכל יהודה ושומרון; ארה''ב: הבנייה מנוגדת לשאיפה לשלום

רה"מ הבהיר בישיבת סיעת הליכוד כי "המדיניות שלנו לא השתנתה". דוברת משרד החוץ האמריקאי: אלו צעדים שיחרצו את גורלה של ירושלים

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) כי הוא "מחויב לבנייה בכל חלקי יהודה ושומרון", וטען כי אין כל שינוי במדיניותו כלפי הבנייה בהתנחלויות. "מה שהשתנה זה לא המדיניות שלנו לגבי הבנייה, אלא המדיניות כלפינו", אמר ראש הממשלה לח''כ ציפי חוטובלי במהלך ישיבת סיעת הליכוד בכנסת, והוסיף כי "גורמים מחוץ ומפנים שטוענים שהם בעד גושי ההתיישבות לא מוכנים שנבנה בירושלים". נתניהו הוסיף כי 7,000 מתוך 10,000 יחידות הדיור שנבנו בבירה בשש השנים האחרונות הוקמו במזרח העיר ורק 3,000 נבנו במערבה. 

ארצות הברית פרסמה הערב הודעה המגנה את הנחיית נתניהו לקדם תכנון של 1,060 יחידות דיור במזרח ירושלים. דוברת משרד החוץ האמריקאי, ג'ן סאקי, אמרה כי ארה"ב "מודאגת" מהודעת נתניהו. "המשך יישוב המתנחלים ותכנון הבנייה בירושלים אינו עומד בשורה אחת עם הרצון המוצהר של ישראל להיענות לפתרון שתי המדינות", אמרה. "אם ישראל מעוניינת לחיות בשלום, היא צריכה לנקוט בצעדים שיפחיתו את המתח". 

לדברי סאקי, "אנו מתנגדים נחרצות לצעדים חד צדדיים שקובעים מראש את גורל ירושלים". סאקי הוסיפה כי שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, שוחח היום בטלפון עם ראש הממשלה נתניהו ודן עמו בהחלטה לקדם תכנון של בנייה במזרח ירושלים. 

נתניהו בפתח מושב החורף של הכנסת, אחר הצהרייםצילום: אי־פי

גם באיחוד האירופי מתחו ביקורת על על הבנייה המתוכננת במזרח ירושלים, וביקשו מישראל הבהרות בנוגע לדיווחים. באיחוד ציינו כי עתיד היחסים בין ישראל לאיחוד תלוי במחויבות הישראלית להשגת הסכם שלום המבוסס על פתרון שתי המדינות. "אם הדיווחים על הבנייה נכונים, הם מטילים בספק את המחויבות הישראלית למשא ומתן ולהגעה לפתרון", אמר דובר מטעם שרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון. הוא הוסיף כי ההחלטה מעידה על תזמון גרוע ושיקול דעת בעייתי.  

בתגובה להודעת נתניהו, קרא הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) בדחיפות לחברי מועצת הביטחון בדרישה לכינוס חירום של המועצה. עבאס קרא להפסיק את "ההפרות הישראליות בירושלים והפגיעה המתמשכת של המתנחלים במסגד אל אקצא". 

יו"ר הפרלמנט הירדני, עטאף טראונה, אמר היום שהצעדים שנוקטת ישראל כלפי הפלסטינים אינם מסוכנים פחות מאלו של לוחמי דאעש. על פי דיווח באתר החדשות הירדני פטרה, טראונה קרא לקהילה הבינלאומית ללחוץ על ישראל לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים ולשים סוף "להפרות" שהיא מבצעת באתרים הקדושים בירושלים ולבנייה בהתנחלויות. דבריו של יו"ר הפרלמנט באים על רקע אמירתו של מלך ירדן עבדאללה בשבוע שעבר, לפיה "לצד הקיצוניות האיסלאמית המאפיינת את לוחמי דאעש, קיימת גם קיצוניות ציונית".

בנייה בשכונת רמת שלמה במזרח ירושלים, ב-2010צילום: אי־פי

גורמים במשרד ראש הממשלה אמרו הבוקר שיקודם תכנונן של 660 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה ושל 400 יחידות דיור בשכונת הר חומה. לדברי גורמים במשרד, נתניהו הורה לקדם ביצוע פרויקטים תשתיתיים בהתנחלויות בגדה המערבית "שנחוצים מבחינה ביטחונית ובטיחותית", ובראשם סלילת 12 כבישים חדשים. "פיתוח התשתיות ישרת גם ישראלים וגם פלסטינים", אמרו הגורמים.

הוראת נתניהו נוגעת לתכנון בלבד של יחידות דיור חדשות במזרח ירושלים, ולא לבנייה בפועל. בשלב זה לא נענה ראש הממשלה לדרישת מועצת יש''ע והבית היהודי לפרסם מכרזים לבנייה מיידית של 2,000 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות.‎

יחידות הדיור אליהן התייחס נתניהו הן ככל הנראה חלק מתוכניות בנייה ישנות שהוקפאו מסיבות שונות, ומועלות עתה מחדש לדיון. תוכנית 11094 להקמת 660 יחידות דיור בשטח שבין השכונה החרדית רמת שלמה לשכונת שועפט נידונה לאחרונה ב-2006, ומאז הוקפאה.

יחידות הדיור שמתוכננות לקום בשכונת הר חומה הן ככל הנראה חלק מתוכנית המוכרת כ"הר חומה מערב" וכוללת 398 יחידות דיור, שגם היא לא נידונה במשך שנים רבות ובינואר האחרון אף הוחלט לגנוז אותה. לפי הערכות, להקמת יחידות הדיור בשתי השכונות דרושה תוכנית תב"ע חדשה, ועל כן בנייתן, במידה ותאושר, תוכל לצאת לפועל רק בעוד כמה שנים.

לקראת פתיחת כנס החורף של הכנסת, דרשה בשבוע שעבר מפלגת הבית היהודי מנתניהו לחדול מיידית ממה שבכיריה מגדירים "הקפאה שקטה" של הליכי התכנון והבנייה 
בהתנחלויות בגדה בחמשת החודשים האחרונים. בבית היהודי הבהירו לנתניהו בפומבי ובערוצים שקטים כי המשך ההקפאה יביא לערעור הקואליציה.

בכירי הבית היהודי, יו"ר המפלגה ושר הכלכלה נפתלי בנט, ושר הבינוי והשיכון אורי אריאל, נפגשו ביום רביעי עם נתניהו וביקשו לקבל הבהרות בנושא הבנייה בהתנחלויות. השניים דרשו מראש הממשלה להפשיר לאלתר את הבנייה ולחדש את עבודת ועדות התכנון של המינהל האזרחי.

דוברו של הנשיא הפלסטיני, נביל אבו רודיינה, הגיב להחלטת ראש הממשלה לקידום תכנון יחידות הדיור במזרח ירושלים. בהצהרה שמסר לסוכנות הידיעות הפלסטינית ופא, הוא אמר כי "ההסלמה הישראלית בירושלים הכבושה ובמקומות הקדושים, לצד ההודעה החדשה על הבנייה בירושלים, מהווים צעדים מסוכנים המחייבים גינוי. מדובר בהפרות מסוכנות ובתוקפנות ישראלית שמאיצה את יישום ההחלטה לפנות לארגונים הבינלאומיים ולמועצת הביטחון, וזה צריך להיות תוך זמן קצר מאוד".

הוא הוסיף כי ישראל היא זו שנושאת באחריות להסלמה המסוכנת בעיר, והוסיף כי ההנהגה הפלסטינית דורשת מהממשל האמריקאי לעצור לאלתר את הצעדים הללו כדי למנוע הידרדרות נוספת במצב הביטחוני. "המצב בכל האזור הולך לכיוון סערה היסטורית אמיתית - רעידת אדמה שתפגע בכולם ללא רחמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ