בחירת הרמטכ"ל הבא: וינשטיין צפוי להעביר חוות דעת על המועמדים עד סוף השבוע

שר הביטחון אמור לערוך בשבוע הבא ראיונות ראשונים והתייעצויות בנוגע לזהותו של הרמטכ"ל העתידי. המועמדים המרכזיים: האלופים אייזנקוט ונוה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

שר הביטחון משה יעלון צפוי לערוך בשבוע הבא ראיונות ראשונים והתייעצויות בנוגע לזהותו של הרמטכ"ל הבא של צה"ל. זאת, להערכת גורמים במערכת הביטחון, לאחר שתתקבל השבוע חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בנוגע למועמדים.

לפי גורם במערכת הביטחון, לפני כמה שבועות פנה שר הביטחון ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לערוך בדיקה לקראת ההחלטה על מינוי הרמטכ"ל העתידי, שיחליף את בני גנץ בחודש פברואר. יעלון דרש מוינשטיין לבחון האם קיימת "מניעה משפטית כזו או אחרת מאחד מהאלופים המועמדים להתמודד על תפקיד הרמטכ"ל". תוצאות בחינה זו, כך מעריכים במערכת הביטחון, צפויות להימסר עד סוף השבוע, ומהוות את השלב הראשון בהליך בחירת הרמטכ"ל הבא שמקיים שר הביטחון.

לפי הערכות במערכת הביטחון, רק לאחר בחינה זו, יחל יעלון לבצע התייעצויות עם שרי ביטחון ורמטכ"לים לשעבר בנושא זה, וכן ראיונות עם המועמדים לתפקיד. שני המועמדים המרכזיים לתפקיד הם סגן הרמטכ"ל הנוכחי, האלוף גדי אייזנקוט, שסיכוייו להיבחר נחשבים במערכת הביטחון לגבוהים, וסגן הרמטכ"ל לשעבר, האלוף יאיר נוה. נוה משמש בימים אלו כחוקר אורח במכון למחקרי ביטחון לאומי כמושאל מהצבא, באישורו של יעלון וגנץ, וממתין להכרעה בנושא זהות הרמטכ"ל הבא. ייתכן כי אלוף נוסף, יאיר גולן, המשמש כאלוף פיקוד הצפון, יהיה מועמד אף הוא לרמטכ"לות. יעלון הודיע כבר בחודש שעבר כי מחליפו של גנץ יהיה אלוף מבין לובשי המדים מתוך שורות הצבא.

המועמדים המובילים אייזנקוט ונוה, 2011צילום: תומר אפלבאום

וינשטיין אישר בעבר את מינויו של אייזנקוט לתפקיד סגן הרמטכ"ל, החלטה שהתקבלה בתקופת הבחירות. וינשטיין קבע טרם מינויו של אייזנקוט כי אין בפרטי דו"ח המבקר בפרשת הרפז מניעה משפטית לקידומו. אייזנקוט נחשף למסמך הרפז בשיחה עם עוזרו של הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי ארז וינר וקיבל ממנו עותק. שניים מחבריו הקרובים של אייזנקוט, תמיר פרדו (טרם מינויו לראש המוסד) ואל"ם במיל' גבי סיבוני, הם אלו שהעבירו את המסמך לידי ערוץ 2, שלפי בדיקת המבקר וחקירת המשטרה עלה כי נמסר לסיבוני מוינר עצמו.

לאחר תום סדרת התייעצויות וראיונות צפוי יעלון להביא את המועמד לתפקיד ראש המטה הכללי הבא של צה"ל, לאישור הממשלה, בהתאם לסיכום גם עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. יעלון הבטיח בראיון ל"הארץ" לפני כשבועיים, כי תהליך מינוי הרמטכ"ל יהיה "שקוף, מלא, עם כל ההתייעצויות הדרושות. נעשה את כל הבדיקות המקדמיות הדרושות ונביא לממשלה את המועמד הטוב ביותר סביב נובמבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ