ראש הממשלה הפלסטיני בא להר הבית, המשטרה הופתעה

חמדאללה ביקר באל-אקצא חרף המלצת המשטרה לדחיית המועד מסיבות ביטחוניות. במקביל, במזרח ירושלים מתלוננים על ענישה קולקטיבית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8

ראש הממשלה , ראמי חמדאללה, ביקר אתמול (שני) במתחם מסגד אל-אקצא , ואמר כי "ירושלים המזרחית היא הבירה הנצחית של הפלסטינים, ולא יהיה שום הסדר שלא יכלול אותה". לחמדאללה התלוו המופתי של , השייח מוחמד חסין, השר הממונה על ירושלים ברשות, עדנאן אל-חוסייני, וראש המודיעין הפלסטיני, מאג'ד פרג.

ביקורו של חמדאללה בהר הבית נערך למרות המלצת , שביקשה לדחות אותו למועד אחר. בשעות הבוקר הגיע לשר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', מידע שלפיו ראש הממשלה הפלסטיני עושה את דרכו לביקור בהר הבית יחד עם פמליה גדולה של בכירים פלסטינים. ביקורי בכירים פלסטינים בישראל הם עניין שבשגרה, אך לרוב הם מתואמים מראש עם המשטרה והשב"כ. השר קיים התייעצות עם בכירי המשטרה וקציני המחוז, שסברו כי יש לדחות את הביקור מסיבות ביטחוניות וטענו בפני השר שלביקור כזה יש השלכות שמחייבות היערכות ממושכת.

כשהבינו במשטרה שפמליית חמדאללה כבר יוצאת מרמאללה ולאחר שהשב"כ מסר כי ככל הידוע אין כוונה לפגוע במי מהמבקרים, הוחלט לאשר את הביקור ולהיערך אליו במהירות. אהרונוביץ' הודיע על כך לראש הממשלה, , והמשטרה הזרימה לאזור כוחות. הבכירים הפלסטינים התחייבו שלא לצאת בהצהרות שעשויות להביא להתלהטות יצרים ולא לפרסם את דבר הביקור עד סיומו.

ראש הממשלה הפלסטיני חמדאללה בהר הבית, אתמולצילום: אי־פי

בתוך כך, טוענים תושבים פלסטינים בירושלים כי כוחות הביטחון נוקטים נגדם ענישה קולקטיבי ועושים שימוש שרירותי באמצעים לפיזור הפגנות. תושבי סילוואן מספרים כי שוטרים יורים כדורי ספוג ורימוני גז אל חלונות הבתים בשכונה, שרבים מהם מנופצים. בית משפחת ג'מג'ום בשכונה עלה באש לאחר שנורו לעברו שלושה רימוני גז.

התושבים מספרים כי שוטרים מתיזים נוזל מסריח מ"בואש" לתוך בתים ואף לעבר מטעי זיתים, וכך משמידים את היבולים. בנוסף, מספרים בשכונה על ניפוץ חלונות כלי רכב באלות. עוד מתלוננים על הצבת מחסומים בשכונות ועל סגירת הכניסות העיקריות לעיסאוויה. לדברי דרוויש דרוויש, מוכתר הכפר, "הם רק מחממים את המצב. במקום להרגיע הם מדליקים אש".

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה כי "בעיסאוויה ובסילוואן ישנם צעירים רבים שמתפרעים ומפרים את הסדר מזה זמן רב. משטרת ירושלים ומג"ב פועלים מול מפירי הסדר בכלל האמצעים העומדים לרשותם, כולל הבואש. השימוש בכלי נעשה לכל מקום ממנו מיידים אבנים, בקבוקי תבעירה או זיקוקים לעבר הכוחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ