ממשל אובמה הבטיח לספק לישראל טייסת אף-35 נוספת

הטייסת צפויה להצטרף ל-19 המטוסים שכבר הוזמנו וקליטתם תחל ב-2016. התשלום יתבצע כחלק מחבילת הסיוע האמריקאית וטעון אישור של הממשלה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ומקבילו האמריקאי, צ'אק הייגל, סיכמו על רכישת טייסת שנייה של מטוסי אף-35 מתוצרת חברת "לוקהיד מרטין". רכישת הטייסת טעונה עדיין את אישור הממשלה. הבוקר פורסם באתר "וואלה!" על הסיכום בין הייגל ליעלון.

ישראל כבר רכשה 19 כלי טיס מדגם זה בשווי כולל של 2.75 מיליארד דולרים, ובסוף 2016 צפויים להגיע לישראל שני המטוסים הראשונים. בבסיס נבטים, שצפוי לקלוט את המטוסים החדשים, החלו כבר בעבודות לבניית התשתית במקום. לפי הערכות בחיל האוויר, כבר בשנה הבאה יחלו בתהליך ההקמה של הטייסת העתידית, והכשרות צוותי האוויר הישראליים יתחילו לאחר מכן.

הגעת המטוסים מהטייסת הראשונה תתחיל בשנת 2016 ותימשך עד 2018. לפי התוכנית המתגבשת בישראל, יירכשו במסגרת עסקת ההמשך עוד 31 מטוסי אף-35, כך שבכל טייסת אף-35 יהיו 25 כלי טיס. מערכת הביטחון ציינו כי כבר בממשלה הקודמת הוחלט כי פוטנציאל הרכישה הישראלי הוא של שלוש טייסות. הנושא גם יעבור את אישור וועדת השרים להצטיידות. 

מטוסי אף-35צילום: רויטרס

בחיל האוויר הצהירו בעבר כי הם מעוניינים להקים טייסת נוספת של מטוסי אף-35. קצינים בכירים בחיל טענו כי מטוס הקרב החדש, המכונה בצה"ל "אדיר", יהיה "קפיצה דרמטית" עבור יכולות חיל האוויר. גם במטה הכללי תמכו בהצעה זו, בדיונים על רכישת המטוסים היו בצבא ומחוצה לו מי שהתנגדו למהלך בשל מחיר כלי הטיס ועצם ההשקעה הכספית דווקא בחיל האוויר ולא בצבא היבשה. 

יפתח שפיר, חוקר מהמכון למחקרי ביטחון לאומי, כתב בעבר כי "יש לשאול את עצמנו במה השתנו האיומים על ישראל, ועד כמה יכול המערך הקיים להתמודד מולם. בוודאי שהצטיידות במטוס מדור חמישי תקפיץ יכולות אלו - אך השאלה היא האם דחייה אפשרית של הרכישה אכן תפגע קשות במענה הישראלי מול איומים חדשים אלו". מנגד, מפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף עידו נחושתן, אמר בזמן שהיה בתפקידו כי המטוס "חיוני מאין כמותו למדינת ישראל, ולחיל האוויר ולצה"ל. מדינת ישראל זקוקה למערך מטוסי הקרב שלה במציאות הזאת יותר מתמיד, ומשקלו הסגולי עצום. אני לא רוצה לחשוב על מצב שבו למישהו אחר במזרח התיכון יש את המטוס הזה ולנו אין".

בשבוע הבא צפוי לבקר בישראל ראש פרויקט האף-35 מטעם הפנטגון, במסגרת חנוכת קו הייצור של כנפי המטוסים. כחלק המסכם שנחתם בין התעשייה האווירית לחברת לוקהיד מרטין, זו עתידה לייצר 811 זוגות כנפיים למטוסים.

במקביל, משרד ההגנה האמריקאי וחברת לוקהיד מרטין הגיעו להסכם עקרונות במסגרתו הוחלט כי החברה תייצר עוד 43 מטוסי אף-35, במתכונת שאמורה להוזיל את מחיר שלדת המטוסים בכשלושה אחוזים. עם זאת, פרטי עלות החוזה טרם פורסמו, והדבר צפוי להתרחש ברגע שהחוזה יהיה סופי. שניים מתוך מטוסים אלו, כך הודיעו בארצות הברית, יועדו לישראל, במסגרת 19 המטוסים שכבר נרכשו. מטוסים אלו נרכשים מכספי סיוע אמריקאיים, המועברים לישראל מדי שנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ