ארה"ב משיבה לנתניהו: נמשיך להביע את דעתנו על הבנייה במזרח ירושלים

לאחר שרה"מ ביטל את ביקורתו כ"מנותקת מהמציאות", הזהיר משרד החוץ האמריקאי כי קידום הבנייה יזיק לירושלים: "לישראל אכפת ממעמדה בעולם"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

"ראינו את ההתבטאויות של נתניהו, עמדתנו לגבי הבנייה במזרח ירושלים ברורה ואנחנו נמשיך להביע את דעתנו בעניין", כך אמרה הערב (שלישי) דוברת משרד החוץ האמריקאי ג'ן סאקי, בתגובה לדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלפיהם הביקורת של ארה"ב על קידום הבנייה במזרח ירושלים "מנותקת מהמציאות".

סאקי שבה ואמרה כי ארה"ב מתנגדת לצעדים חד-צדדיים בירושלים והוסיפה כי אם יבוצעו צעדים שאינם תורמים לשלום, יהיה קשה בהרבה לחזור למשא ומתן בין ישראל והפלסטינים. סאקי אף רמזה כי לבנייה במזרח ירושלים עלולות להיות השלכות על מעמדה הבינלאומי של ישראל באומרה כי "לישראל אכפת מהו מעמדה בעולם". לדבריה, "אם הם רוצים להשיג שלום, יש פעולות שהם יצטרכו לעשות". 

שכונת רמת שלמה במזרח ירושליםצילום: אמיל סלמן

מוקדם יותר היום, בטקס הנחת אבן פינה לנמל החדש באשדוד, הבהיר נתניהו כי הבנייה בירושלים תימשך. "שמעתי טענה שהבנייה שלנו בשכונות היהודיות בירושלים מרחיקה את השלום", אמר נתניהו בהתייחסו להודעת משרד החוץ האמריקאי מאמש. "הביקורת היא שמרחיקה את השלום. האמירות האלה מטפחות תקוות שווא בקרב הפלסטינים".

נתניהו תקף את ארה"ב ואת האיחוד האירופי והאשים אותם ב"מוסר כפול" בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני. "כשאבו מאזן מסית לרצח יהודים בירושלים הקהילה הבינלאומית שותקת וכשאנחנו בונים בירושלים על כך יוצא קצפם", טען. "אני לא מקבל את זה. כשם שהצרפתים בונים בפריז והאנגלים בונים בלונדון כך ישראלים בונים בירושלים. נמשיך לבנות בירושלים".

אתמול מסרה סאקי כי ארה"ב "מודאגת" מהודעת נתניהו על קידום תכנונן של כאלף יחידות דיור מעבר לקו הירוק בירושלים. "המשך יישוב המתנחלים ותכנון הבנייה בירושלים אינו עולה בקנה אחד עם הרצון המוצהר של ישראל בפיתרון שתי המדינות", אמרה. "אנחנו מתנגדים נחרצות לצעדים חד צדדיים שקובעים מראש את גורל ירושלים. אם ישראל מעוניינת לחיות בשלום היא צריכה לנקוט בצעדים שיפחיתו את המתח". 

בתוך כך, מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס מחר לבקשת ירדן והפלסטינים כדי לדון במצב במזרח ירושלים בכלל ובהחלטה הישראלית לקדם הליכי תכנון של כאלף יחידות דיור חדשות מעבר לקו הירוק בעיר. בכירים במשרד החוץ ציינו כי בשלב זה מדובר בדיון שיכלול הצהרות ונאומים בלבד ללא קבלה של החלטות כלשהן. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ