נתניהו: המתקפה עליי - בגלל שאני מגן על מדינת ישראל

ראש הממשלה התייחס לדברי הבכירים האמריקאים שכינו אותו "פחדן עלוב": "האינטרסים הלאומיים שלנו אינם עומדים בראש מעייניהם"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים87
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בצהריים (רביעי) לדברי הבכירים בממשל ארה"ב למגזין אטלנטיק לפיהם הוא "פחדן עלוב", ואמר כי "ההתקפה עליי באה רק בגלל שאני מגן על מדינת ישראל. אם לא הייתי עומד בנחרצות על האינטרסים הלאומיים שלנו, לא היו תוקפים אותי".

נתניהו, שנשא דברים בישיבה בכנסת לציון רצח השר לשעבר רחבעם זאבי, אמר כי "אני מכבד ומוקיר את הקשר העמוק עם ארה"ב. מאז קום המדינה היו לנו ויכוחים ועוד יהיו. אנחנו רואים פעם אחר פעם, שנה אחרי שנה תמיכה עולה בציבור האמריקאי. הברית האסטרטגית בין המדינות נמשכת ותימשך".

בהתייחס לביקורת על הכוונה לקדם הליכי תכנון ליחידות דיור בשכונות יהודיות מעבר לקו הירוק בירושלים, אמר נתניהו כי "כשיש לחצים על ישראל לוותר על ביטחונה, הכי קל לוותר. מקבלים מחיאות כפיים, טקסים על מדשאות ואחר כך באים טילים ומנהרות. איכפת לי מכל אזרח ואזרח ומחיי כל חייל וחייל. אינני מוכן לעשות ויתורים שיסכנו את המדינה שלנו. צריך להבין, האינטרסים הלאומיים שלנו - בראשם הביטחון ואחדות ירושלים - אינם עומדים בראש מעייניהם של אותם גורמים אנונימיים שתוקפים אותנו ואותי אישית".

נתניהו בכנסת, בצהרייםצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התייחס אף הוא בישיבה לדברים על נתניהו ואמר כי היא "חוצה כל גבול". לדבריו, "מותר לחלוק, אבל ביחסים דיפלומטיים - בוודאי בין ידידות קרובות - מקובל וראוי לשמור על יחסי כבוד. כשמטיחים עלבונות כאלה בראש ממשלה, מטיחים אותם בכל אזרחיה של מדינת ישראל".

אדלשטיין הוסיף כי "גם כל זה, איננו מערער את היחסים האיתנים בין המדינות והעמים, יחסים שיוסיפו להיות כאלה - בלי כל קשר לגורם אינטרסנטי זה או אחר שנמצא בקרבת הבית הלבן ומפזר רעל בזדון. הקשרים בין המדינות ארוכים ומשמעותיים מכדי שאירועים חולפים, גם אם מטרידים, יערערו אותם".

מוקדם יותר אמרו בכירים בלשכת ראש הממשלה כי "נתניהו ימשיך לעמוד על האינטרסים הביטחוניים של ישראל ועל זכויותיו ההיסטוריות של העם היהודי בירושלים ושום לחץ לא ישנה זאת".

יו"ר הבית היהודי ושר הכלכלה, נפתלי בנט, יצא הלילה להגנתו של נתניהו וקרא לממשל אובמה להתנער מהדברים שצוטטו. בנט ציין כי "קללות חמורות כאלה כלפי ראש ממשלת ישראל הן פוגעניות כלפי מיליוני אזרחי ישראל ויהודים בכל העולם". הוא הוסיף כי אם הדברים שפורסמו נכונים "הרי שהממשל הנוכחי מתכוון לזרוק את ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס".

במאמר ציטט העיתונאי ג'פרי גולדברג בכירים אמריקאים, שמתחו ביקורת על נתניהו ואחד מהם כינה אותו "פחדן עלוב" (chickenshit). הבכירים שהתראיינו לכתבה, שפורסמה אתמול (שלישי) במגזין, אמרו כי ממשל אובמה סבור שלנתניהו אין אומץ לתקוף באיראן והוא עסוק אך ורק בשימור שלטונו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ