יעלון: נסיעת ערבים באוטובוסים עם יהודים - ערובה לפיגוע

יעלון דחה את הטענה כי אוטובוסים נפרדים ליהודים ופלסטינים הם תוצאה של לחץ מצד המתנחלים, למרות שבצבא טענו כי לא מדובר בעניין ביטחוני

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס היום בכנסת לפרסום ב"הארץ" על התוכנית להפעלת אוטובוסים נפרדים ליהודים ופלסטינים. השר הגן על היוזמה ואמר כי המצב הנוכחי מזמין פיגועים, אך מנגד טען ש״שום החלטה לא התקבלה לאחרונה, וודאי שלא לנסוע בתחבורה ציבורית. כל השאר סתם מניפולציות״.

"בהארץ" פורסם השבוע כי יעלון מקדם את התוכנית על אף שבפיקוד המרכז, בראשות האלוף ניצן אלון, מאמינים שאין בנסיעת הפועלים הפלסטינים בעיה ביטחונית. זאת מפני שמי שנכנס לישראל מחויב באישור המשטרה והשב"כ ובהמשך אף עובר בדיקה גופנית. בנוסף, גם אם ירצה מי מאותם פועלים לבצע פיגוע, יוכל לעשות זאת במרכזי הערים בישראל ואין סיבה שימתין לנסיעה באוטובוס. אלון ציין כי פיגועים שאירעו בתחומי הקו הירוק, דוגמת רצח החייל עדן אטיאס, בוצעו על ידי שוהים לא חוקיים ולא על ידי פועלים.

אבל יעלון, שלשכתו כבר התייחסה לנושא, דחה את הטענה כי הוא נכנע ללחץ של מנהיגי המתנחלים, והתעקש שוב ושוב כי מדובר בצרכים ביטחוניים נטו. ״לא צריך להיות איש ביטחון כדי להבין שכשיש 20 ערבים בתוך אוטובוס שבו הנהג יהודי ויש בו שניים שלושה נוסעים וחייל או חיילת עם נשק - שזאת ערובה לפיגוע", אמר בדבריו בכנסת.

"הסיטואציות הללו נוצרות במציאות הזאת", הוסיף, "ולכן אני קודם כל חוזר ואמר: לא אסרתי על נסיעת ערבים ביהודה ושומרון ואין גם כוונה לאסור על נסיעתם בתחבורה ציבורית ביהודה ושומרון. באוטובוסים הללו אינני יכול להבטיח שכתוצאה שקרה משהו למישהו יש רגשות נקמה שישנו את מצבו ממאושר כניסה לשלא מאושר כניסה".

"למה זה קורה עכשיו? קיבלתי החלטה בינואר. זה מבשיל עכשיו כי זה לוקח זמן. יש לזה עלויות. היתה התלבטות עד עכשיו אם לבצע. היא מתחילה בפיילוט כדי לבחון את האפקטיביות של המהלך.  אלה לא שיקולים פוליטיים אלא שיקולים ביטחוניים". 

שר הביטחון יעלון בכנסת, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

בעקבות הפרסום ב"הארץ" הגיש היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, פנייה דחופה ליעלון בבקשה לקבל הבהרות על העובדות שעמדו בפני יעלון ופירוט השיקולים שהנחו אותו בקבלת ההחלטה. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, שהגישה את הפנייה, ביקשה גם לקבל את עמדת הגורמים הביטחוניים, את חוות הדעת המשפטית שעמדה בפניו ואת בחינת החלופות השונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ