לבני: נימוקי המתנחלים להדרה באוטובוסים מעידים על אפרטהייד

שרת המשפטים אמרה לגלי צה"ל שהיא מקבלת את המניע הביטחוני להחלטה, אך הדגישה כי אם נבעה מחוסר נוחות המתנחלים היא יצרה אפליה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

שרת המשפטים התייחסה הבוקר (חמישי) להחלטת שר הביטחון למנוע מפלסטינים לנסוע באוטובוס עם מתנחלים בגדה, , ואמרה כי דרישות המתנחלים לאוטובוסים נפרדים מעידות על אפרטהייד. 

"כל עוד מדובר בביטחון השיקולים הם שיקולים רלוונטיים, ותפקידו של שר הביטחון הוא באמת לדאוג לביטחון האזרחים", אמרה לבני בראיון לגלי צה"ל, "אבל הוא אמר שהוא לא נתן הנחייה מהסוג הזה. פניתי ליועץ המשפטי לממשלה כי הבנתי שזו תוצאה של לחץ של מתנחלים שלא רוצים לנסוע עם ערבים באוטובוס. אני קראתי את הטקסטים שנאמרו בוועדת הכנסת. זה בלתי נסבל, הטענות שהם צריכים אוטובוסים משלהם, כי אחד לא קם לאשה או לזקן וכי זה לא נעים להם. זה אפרטהייד! אם זה שיקולי ביטחון, זה דבר שאני יכולה לא רק לחיות אתו, אלא אני גם אגבה אותו, אבל אם מדובר בלחץ מתנחלי, שלא נוח להם או נעים להם באותם מקומות שהם ביקשו לגור בהם, שיש שם פלסטינים – זה דבר שהוא בלתי מתקבל על דעתי ואני אפעל נגדו. זאת אפליה אסורה על פי החוק במדינת ישראל".

לבני התייחסה בראיון למתיחות בירושלים ואמרה כי אין לגלות סובלנות כלפי אירועים אלימים ומנגד יש להימנע מהחלטות העשויות לחולל פרובוקציה. "אני מגישה הצעת חוק חדשה שתחמיר מאוד עם זורקי אבנים, כי יש בעיה מאוד קשה אתם והם גורמים לסכנת חיים", הוסיפה, "הפרקליטות כולה, בישיבה השבוע, מחמירה מאוד בדרישות שלה. מבקשת מעצר עד תום ההליכים, יד קשה, הגשת כתבי אישום. אני מקווה שבתי המשפט יבינו שמה שקורה פה יכול להשפיע על כל האזור. כל ההחלטות שאנחנו מקבלים הם גם אכיפת החוק וגם עלינו להיזהר מדברים שהם מחוללי הסלמה - החלטות והכרזות כאלה ואחרות".

ציפי לבניצילום: אילן אסייג

ב"הארץ" פורסם השבוע פרוטוקול ועדת המשנה של ועדת החוץ והביטחון לענייני יהודה ושומרון , שדנה במצוקת האוטובוסים בשטחים בנובמבר 2013. הישיבה נפתחה בתלונות של תושבים על התנהגות נוסעים פלסטינים באוטובוסים. עפרי טלאור, בת 23 מאריאל, סיפרה כי "לפני כמה חודשים חזרתי מהעבודה בלילה והאוטובוס היה מפוצץ בערבים. התיישב לידי בחור ערבי והתחיל לשלוח ידיים. ניסתי לעצור אותו, להגיד לו להפסיק, וזה פשוט לא עזר ולא הצלחתי להביא את עצמי לקום מהכיסא, מהפחד, מהתחושה שכל האוטובוס מלא בערבים ואין מה לעשות". אלעד רחמים, בן 26 מאריאל, סיפר כי הוא נוהג לעלות על קו 286, המוביל מתל־אביב לאריאל, אבל הקו תמיד עמוס, והחליט לעזוב את העיר. "אין לי אפשרות לחזור הביתה. זה לא הגיוני שחיילים שבועיים בצבא משרתים את המדינה שלנו, עוזרים למדינה שלנו, ואחרי זה הם צריכים לחכות, לעמוד באוטובוס במקרה הטוב ובמקרה הרע לחכות עשרות אוטובוסים. חיילת מסכנה עומדת וערבים מוחצים אותה".

לצד תלונות על הטרדה מינית, נשמעו בפני הוועדה גם תלונות אחרות על התנהגות פועלים פלסטינים באוטובוסים. יוני דרייר, תושב אריאל, סיפר: "אשתי לומדת בבר אילן. הדרך חזור היא בלתי נסבלת. אשתי נסעה באוטובוס כשהיתה בחודש תשיעי, אוטובוס מלא ערבים, אף אחד לא נתן לה לשבת. פשוט עמדה כל הנסיעה". אלעד רחמים הוסיף כי "גם זקנים צריכים לעמוד, וערבים לא מפנים להם את המקום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ