סרבן גיוס הכלוא יותר מ-50 יום פתח בשביתת רעב במחאה על מאסרו

אודי סגל מקיבוץ תובל מתנגד לגיוסו מנימוקי מצפון ומקווה שלבסוף יקבל פטור מהשירות. "דו־קיום וכיבוש לא הולכים יחד", אמר

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

סרבן גיוס שריצה כבר 50 ימי מחבוש בכלא צבאי ונשפט היום (חמישי) בבקו"ם לעשרה ימים נוספים החליט לפתוח בשביתת רעב בטענה שכליאתו אינה לגיטימית. האיש, אודי סגל מקיבוץ תובל שבגליל העליון, אמר ל"הארץ" כי סירב להתגייס מטעמים אידיאולוגיים הנוגעים לכיבוש הישראלי בגדה.

"החלטתי לסרב כי אני לא מוכן לקחת חלק בשום מערכת צבאית", הוסיף, "למדתי בבית ספר יהודי־ערבי ולקראת הגיוס הבנתי שזה יהיה לזרוק את כל הלימודים שלי לפח, כי דו-קיום וכיבוש לא הולכים ביחד". לדבריו, סיבה נוספת לסירובו היתה עצם השליטה הישראלית בשטחים, "לא אני, ולא הם (הפלסטינים) בחרו בה, ולחיות תחתיה שוללת את חירותי", טען.

סגל נכלא בעבר מספר פעמים בכלא הצבאי, לתקופות של 20–10 ימים. "השהות בכלא לא שינתה את הדעות שלי, (אבל) הכלואים האחרים זה פעם ראשונה שהם פוגשים דבר כזה (סרבן גיוס מטעמים מצפוניים)", הוסיף, "בדרך כלל התגובה הראשונה זה 'הלוואי שהייתי חכם כמוך ולא הולך לצבא'. השירות בצבא, והישיבה בכלא גורמים להם להבין שלא שווה להם לתרום למדינה".

אודי סגל בהפגנה למען שחרורו ליד הבקו"ם, היוםצילום: מוטי מילרוד

סגל מקווה כי בסופו של דבר המערכת הצבאית תפטור אותו משירות. לאחר מכן, הוא אומר כי הוא מעוניין להתחיל לחיות חיים עצמאיים וחופשיים ולהמשיך בפעילות פוליטית. בעבר תיאר בפני "הארץ" כי הדעות במשפחתו על החלטתו חלוקות, "אבל העיסוק העיקרי שלהם זה הדאגה להשלכות העתידיות של זה - של החיים בישראל עם סירוב לשרת בצבא".

לסגל שני אחים מבוגרים ממנו, אחד מהם משרת כעת בצבא ביחידה קרבית, ואח נוסף, בוגר יחידה כזו. לדבריו, הוא וסביבתו חוששים מהשפעות שביתת רעב שעליה הכריז.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ