דנינו: לא היה איום ממוקד על גליק, נסייע לעירייה לאכוף את החוק בירושלים

מפכ"ל המשטרה הכחיש שפרצה אינתיפאדה חדשה וקרא לפוליטיקאים להימנע מהצהרות חריפות: "אנו מחויבים להחזיר את הביטחון לעיר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו התייחס בצהריים (חמישי) לניסיון ההתנקשות אתמול בפעיל הימין יהודה גליק ואמר כי ככל הידוע לא היה איום ממוקד על חייו. "הוא היה אזרח מוכר שפעל בסביבות הר הבית ולאחרונה הורחק מהר הבית", אמר, "נבדוק את עצמנו בנקודה הזאת".

דנינו קרא לפוליטיקאים שלא לצאת בהצהרות. לדבריו, טרם התקבלה החלטה לגבי פתיחת הר הבית מחר לתפילות יום השישי, ובשעות הקרובות תתקבל החלטה בעקבות הערכת מצב, במטרה להחזרת השגרה להר הבית. בתוך כך, בית משפט השלום בירושלים קבע כי לוויתו של החשוד בירי מועתז חיג'אזי תיערך הלילה בשעה 23:30 בהשתתפות 45 מלווים. עד למסירת הגופה הלילה ב-23:00 בבית הקברות המוסלמי שליד הר הבית, תבצע המשטרה בדיקות חיצוניות לגופה שלא יכללו נתיחה וייערכו בנוכחות רופא מטעם המשפחה.

דנינו נשאל מוקדם יותר אם מדובר באינתיפאדה חדשה שפרצה והשיב כי "כל רצף האירועים שקרו, והם חמורים, לא מתקרבים לאינתיפאדה וגם לא ניתן להגיע לשם. הכותרות הללו לא נותנות דבר ואנו מחויבות להחזיר את הביטחון לירושלים".

לגבי שהותו בחו"ל בזמן האירועים אמר דנינו כי "אם היית מצטרף אלי לא היית שואל את השאלה. אני לא יודע עד כמה אתם מכירים את הטכנולוגיה, אבל הייתי שותף לכל החלטה כולל החלטות על תגבור מחוז ירושלים". עוד הוסיף כי "המשטרה תסייע באכיפת עבירות של העירייה ושל רשות המסים וביטוח לאומי, תתן להם את המטריה כדי לבצע את האכיפה". 

בתום דיון הערכת מצב בראשות דנינו, השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' וראשי זרועות הביטחון, הנחה השר להמשיך ולתגבר את כוחות המשטרה בירושלים ובמוקדים רגישים נוספים והורה להמשיך בפעילות המעצרים, תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים ומודיעיניים והתמקדות במפרי הסדר. אהרונוביץ' בירך על פעילות לוחמי הימ"מ הבוקר ואמר כי המערכה להשבת השקט לירושלים והחזרת הביטחון לתושבים תתרחב והכוחות יישארו בשטח ככל שיידרש.

מוקדם יותר אמר דוברו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, נביל אבו רודיינה, כי שממשלת ישראל נושאת באחריות להסלמה החמורה והמסוכנת בירושלים, שהגיעה לשיא היום עם סגירת מסגד אל־אקצא. לדבריו, החלטה זו היא קריאת תיגר בוטה והתנהלות מסוכנת, המוסיפות למתח וחוסר היציבות ויוצרות אווירה שלילית ומסוכנת.

לדברי אבו רודיינה, מדינת פלסטין תנקוט את כל האמצעים העומדים לרשותה, במסגרת החוק הבינלאומי, כדי שישראל תשלם מחיר על מעשיה ותפסיק את התוקפנות. אבו רודיינה פנה לקהילה הבינלאומית בקריאה לפעול להפסקת התוקפנות הישראלית, והוסיף כי המשך התוקפנות וההסלמה הוא הכרזת מלחמה על העם הפלסטיני והאומה הערבית והאיסלאמית.

הבוקר הרג כוח ימ"מ את מועתז חיג'אזי, בן 30 מאבו-טור, החשוד בירי אמש בירושלים. לפי הודעת המשטרה והשב"כ, עם הגעת הכוח לביתו של חיג'אזי, אסיר ביטחוני לשעבר, הוא פתח באש לעבר הכוח שירה לעברו והרגו. לדברי בני משפחתו, הוא חזר על אופנועו הביתה בסביבות השעה חמש לפנות בוקר ובמקום המתינו לו שוטרים. הוא ברח מהם והצליח לעלות לגג הבית, הסתתר מאחורי קולטים של דוד שמש כשכוח ימ"מ הקיף אותו. לטענת המשטרה, הוא פתח באש ראשון ואז נורה ונהרג. 

חיג'אזי עבד במסעדה של מרכז מורשת בגין, שבו נערך אמש האירוע של ארגון ליב"ה שהקים גליק. שוטרים הגיעו למסעדה שבה עבד ועצרו שני עובדים נוספים. במערכת הביטחון בודקים האם היה מעורב גם בפיגוע שאירע במנהרת הר הצופים באוגוסט האחרון, שבו ירה רוכב אופנוע לעבר חייל צה"ל ופצע אותו קשה. לפי גורם ביטחוני, בשל המאפיינים הדומים בשני האירועים, במערכת הביטחון בוחנים האם חיג'אזי מעורב גם בפיגוע זה.

חיג'אזי נעצר בזמן האינתיפאדה השנייה ב-2000 בשל חברות בג'יהאד האיסלאמי ומעורבות בהפרות סדר. הוא נשפט לשש שנות מאסר, ובזמן ריצוי עונשו הורשע בתקיפת סוהר ונשפט לחמש שנים נוספות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ