ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שגריר ישראל בשטוקהולם, יצחק בכמן, יוחזר לישראל לצורך התייעצויות לאות מחאה על החלטת שוודיה להכיר במדינה פלסטינית שפורסמה מוקדם יותר היום (חמישי). בכיר במשרד החוץ ציין כי בכמן ישהה בירושלים עד הודעה חדשה וכי שר החוץ ליברמן אף שוקל לא להחזירו לשטוקהולם כלל, ובכך להוריד את דרג היחסים עם שוודיה.

בכירים במשרד החוץ בירושלים ציינו כי בשבועות האחרונים ניסה משרד החוץ השוודי לשכנע מדינות נוספות באירופה להכריז כי הן מכירות במדינת פלסטין. לדבריהם השוודים פעלו בעיקר מול מדינות סקנדינביות אחרות כמו דנמרק, נורבגיה ופינלנד אך זכו לתשובות שליליות.

שרת החוץ השוודית מרגוט וולסטרום בהכרזה בשטוקהולם הבוקרצילום: אי–פי

יו"ר מפלגת מרצ, זהבה גלאון, מתחה ביקורת חריפה על ההחלטה להחזיר את השגריר ואמרה כי "שר החוץ שם לו למטרה לחרב את יחסי החוץ של ישראל. ההודעה של ממשלת שוודיה על הכרה במדינה פלסטינית היא תוצאה של מדיניות החוץ של ישראל שגורמת לבידודה בעולם. אין שום סיבה שממשלת נתניהו, שמצהירה על מחויבותה לרעיון שתי המדינות, תתנגד להכרה במהלך הפלסטיני. לישראל יש הזדמנות לחבור לידידותיה בעולם אך במקום זאת ליברמן בוחר לפתוח מולן חזית במחאה עלובה שלא תמנע ולא תרתיע את שאר מדינות אירופה לתמוך במהלך להכרה במדינה פלסטינית באו"ם, שהוא אינטרס ישראלי".

כבר עם השבעת הממשלה החדשה לפני מספר שבועות הודיע ראש הממשלה סטפן לופבן כי ממשלתו תפעל לקראת הכרה במדינה הפלסטינית.  בהודעתו הרשמית על ההכרזה היום, משרד החוץ בשטוקהולם הדגיש כי החלטת הממשלה התקבלה לאחר שהובהר שפלסטין עומדת בקריטריונים להכרה מבחינת החוק הבינלאומי. ממשרד החוץ השוודי נמסר עוד כי שוודיה מקווה שההחלטה תסייע להתקדם לכיוון הסכם שלום כתוצאה מכך שחוסר השוויון בין מעמדה של ישראל למעמדם של הפלסטינים יצטמצם. "אנחנו מקווים שההחלטה תסייע לכוחות המתונים בפלסטין ותגביר את התקווה בתקופה בה אין שיחות שלום והמתיחות גוברת", הודגש בהודעה. לפי פקיד בכיר במשרד החוץ, שוודיה עדכנה את ישראל בהחלטתה אתמול בערב. 

שרת החוץ של שוודיה, מרגוט וולסטרום, אמרה בעקבות ההחלטה כי מטרת ההכרה בפלסטין היא לתרום לעתיד שבו ישראל לפלסטין יוכלו לחיות זו לצד זו בשלום וביטחון. "אנחנו רוצים לסייע ליצור יותר תקווה לעתיד אצל הדור הצעיר של ישראלים ופלסטינים שעלולים לחשוב שאין אלטרנטיבה למצב הנוכחי", אמרה וולסטרום.

שר החוץ אביגדור ליברמן כינה את ההחלטה "אומללה" והוסיף כי היא מחזקת את הגורמים הקיצוניים ואת הסרבנות הפלסטינית. "הסיכוי היחיד להגעה להסדר הוא בניהול משא ומתן כן בין ישראל לפלסטינים, ואילו צעדים כאלו רק מחזקים את הדרישות הלא-ריאליות של הפלסטינים ומרחיקים את ההסדר", ציין השר ליברמן.

שר החוץ הוסיף כי הוא מצר על כך שממשלת שוודיה בחרה לנקוט צעד הצהרתי שיש בו הרבה נזק ואין בו כל תועלת. "על ממשלת שוודיה להבין שהיחסים במזרח התיכון מורכבים יותר מרהיט להרכבה עצמית של איקאה ויש לנהוג בעניין באחריות וברגישות", הוסיף ליברמן.

וולסטרום הגיבה הערב (חמישי) לדבריו של ליברמן בראיון ל-CNN. "אני אשמח לשלוח למר ליברמן חבילה להרכבה של איקאה", אמרה. "הוא יגלה שכדי להרכיב אותה אתה צריך פרטנר, שיתוף פעולה והוראות הרכבה טובות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ