יעלון פתח בהתייעצויות לקראת בחירת הרמטכ"ל הבא

שר הביטחון נפגש בלשכתו עם קודמיו בתפקיד, חלוץ ואשכנזי. בסוף השבוע אמורה להגיע לידיו חוות דעתו של היועמ"ש בעניין האלופים המועמדים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון עורך היום התייעצויות ראשונות לקראת ההחלטה על מינוי הרמטכ"ל הבא של צה"ל. הבוקר הוא נועד בעניין זה עם הרמטכ"ל לשעבר דני חלוץ ועם שר הביטחון לשעבר עמיר פרץ. בצהרים הוא נפגש עם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי.

במערכת הביטחון העריכו שעד סוף השבוע הזה תתקבל בלשכת יעלון חוות הדעת מהיועץ המשפטי לממשלה בעניינם של המועמדים - סגן הרמטכ"ל, האלוף גדי אייזנקוט, והאלוף יאיר נוה. ייתכן שגם מפקד פיקוד הצפון היוצא, האלוף יאיר גולן, יהיה מועמד לתפקיד. 

שרי הביטחון, משה (בוגי) יעלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

לפי גורם במערכת הביטחון, לפני כמה שבועות פנה שר הביטחון לווינשטיין בבקשה לערוך בדיקה לקראת ההחלטה על מינוי הרמטכ"ל העתידי, שיחליף את בני גנץ בחודש פברואר. 

בהמשך צפוי שר הביטחון להתייעץ גם עם ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק, קודמיו בתפקיד, שאול מופז ובנימין בן אליעזר, וסגני הרמטכ"ל בעבר, דן הראל ומשה קפלינסקי.

לאחר תום סדרת ההתייעצויות והראיונות, צפוי יעלון להביא את המועמד לתפקיד ראש המטה הכללי הבא של צה"ל לאישור הממשלה, בהתאם לסיכום גם עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. יעלון הבטיח בראיון ל"הארץ" כי תהליך מינוי הרמטכ"ל יהיה "שקוף, מלא, עם כל ההתייעצויות הדרושות. נעשה את כל הבדיקות המקדמיות הדרושות ונביא לממשלה את המועמד הטוב ביותר סביב נובמבר".

במערכת הביטחון מעריכים שסיכוייו של האלוף אייזנקוט להיבחר גבוהים. יעלון הודיע כבר בחודש שעבר כי מחליפו של גנץ יהיה אלוף מבין לובשי המדים מתוך שורות הצבא.

וינשטיין אישר בעבר את מינויו של אייזנקוט לתפקיד סגן הרמטכ"ל, החלטה שהתקבלה בתקופת הבחירות. וינשטיין קבע טרם מינויו של אייזנקוט כי אין בפרטי דו"ח המבקר בפרשת הרפז מניעה משפטית לקידומו. אייזנקוט נחשף למסמך הרפז בשיחה עם עוזרו של הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי ארז וינר וקיבל ממנו עותק. שניים מחבריו הקרובים של אייזנקוט, תמיר פרדו (טרם מינויו לראש המוסד) ואל"ם במיל' גבי סיבוני, הם אלו שהעבירו את המסמך לידי ערוץ 2, שלפי בדיקת המבקר וחקירת המשטרה עלה כי נמסר לסיבוני מוינר עצמו.

גדי אייזנקוטצילום: מוטי מילרוד
יאיר נוהצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ