למרות החשש מ"יום זעם", תפילות יום השישי עברו בשקט יחסי

צעירים ניסו לפרוץ להר הבית ונבלמו, ובתום התפילות יידו פלסטינים אבנים לעבר כוחות הביטחון בוואדי ג'וז, לא היו נפגעים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

המשטרה נערכה בכוחות מתוגברים לתפילות יום השישי בהר הבית והאווירה היתה מתוחה באזור, אך התפילות היום (שישי) עברו בשקט יחסי, ולא נרשמו כמעט אירועים חריגים. בסיום התפילות יידו כמה צעירים אבנים לעבר כוחות הביטחון בוואדי ג'וז. שוטרים פיזרו אותם, ולא דווח על נפגעים או נזק.

קודם לכן, ניסו כמה צעירים להיכנס בכוח להר הבית, לאחר שהמשטרה הגבילה את הכניסה לגברים בני 50 ומעלה. כוח משטרה ומג"ב שהיה במקום בלמו את כניסתם. בנוסף, כמה רעולי פנים ערבים חסמו כביש בשכונת אבו-טור והחלו לירות זיקוקין. כוח משטרה ומג"ב פיזר אותם. באזור הר הצופים, יודו אבנים לעבר כלי רכב בסמוך למנהרת נעמי שמר, לא דווח על נפגעים. 

לפנות בוקר נערכה במזרח ירושלים הלווייתו של מועתז חיג'אזי, היורה ביהודה גליק. ההלווייה עברה ללא אירועים מיוחדים. במשפחת היורה, החוששת שביתה ייהרס, פנו ליועמ"ש בבקשה שיעדכן אם אכן יש כוונה כזו כדי שיוכלו לעתור נגדה. 

לקראת תפילות יום שישי, הפציר אתמול ארגון פתח בירושלים באימאמים במסגדים לקרוא ל"יום זעם והתייצבות למען אל אקצא" היום בעיר, בתגובה על "מדיניות ההרס" של ישראל ו"הפגיעה במקומות הקדושים".  

שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, הביע הלילה את דאגתו מהעלייה במתיחות בירושלים וקרא לישראל לפתוח מחדש את הר הבית למתפללים מוסלמים. קרי גינה את ניסיון ההתנקשות בגליק, אזרח אמריקאי, שלשום במרכז מורשת בגין. "זה הכרחי שכל הצדדים ינהגו באיפוק, יימנעו מאמירות או פעולות פרובוקטיביות ויישמרו על הסטטוס קוו ההיסטורי בהר הבית – במילים ובמעשים", אמר שר החוץ. 

בתוך כך, מפקד מחוז ירושלים, ניצב משה (צ'יקו) אדרי החליט "להחזיר את השגרה" ולאפשר את הכניסה להר הבית. השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', הורה לתגבר את כוחות המשטרה ברחבי העיר ובאזורים הרגישים. אתמול עמד מספרם על 2,000, והיום הגיע ל-3,000. בשגרה, ישנם כאלף שוטרים בשטח. אהרונוביץ' הבהיר כי ההחלטה לסגור את הר הבית התקבלה משיקולים ביטחוניים, והוסיף: "ההחלטה יוצאת דופן כי האירוע היה יוצא דופן". המפכ"ל יוחנן דנינו אמר אתמול כי "האירועים שקרו, והם חמורים, לא מתקרבים לאינתיפאדה, ולא ניתן להם להגיע לשם".

אתמול היה הר הבית סגור לחלוטין לכניסת מבקרים, לראשונה מאז עלייתו של ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, בשנת 2000. בשעות הצהריים באו למעלה המוגרבים שבכניסה להר הבית עשרות פעילי ימין ובהם איתמר בן גביר, שניסו לפרוץ את החסימה המשטרתית ולעלות להר על אף האיסור. לאחר שנמנעה מהפעילים הכניסה, הם קיימו תהלוכה לזירת ניסיון ההתנקשות בגליק תוך קריאות "לשחרר את הר הבית". ארבעה מהפעילים נעצרו והם צפויים להיות מובאים היום בפני שופט. מוקדם יותר ביקש גם ח"כ משה פייגלין (הליכוד) לעלות להר.

הפרות הסדר בירושלים נמשכו לאורך היום וכוחות משטרה גדולים פעלו באופן גלוי וסמוי בכל העיר למעצר מפרי סדר. שני קטינים, בני 11 ו-14 תושבי שועפט, נעצרו לאחר שיידו אבנים לעבר כביש באזור פסגת זאב. ידויי אבנים לעבר כלי רכב התרחשו גם בוואדי ג'וז ובשכונת ארמון הנציב. שלשום רוססו כתובות "מוות לערבים" על קירות בית הספר הדו-לשוני על שם מקס ריין, אך אלה נוקו תוך זמן קצר. .

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ