שבועיים לפני סיום המו"מ עם איראן: פסגה משולשת בעומאן

קרי, זריף ואשטון ייפגשו בניסיון להגיע לפריצת דרך עד למועד הסיום ב-24 בנובמבר. בשלב זה קיימים עדיין פערים גדולים בין איראן לבין המעצמות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

פסגה משולשת בין שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי, שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף והממונה על המו"מ עם איראן מטעם האיחוד האירופי קתרין אשטון תתקיים ב-9 בנובמבר במסקט, בירת עומאן, בניסיון להגיע לפריצת דרך, שתאפשר חתימה על הסכם קבע לתוכנית הגרעין האיראנית עד למועד סיום המשא ומתן ב-24 בנובמבר.

כל סבבי המו"מ בין איראן למעצמות בשנה האחרונה התקיימו בז'נבה ובווינה, אולם הפגישה הזו מתקיימת באופן חריג בעומאן. סולטאן עומאן קאבוס היה זה שנתן חסות לשיחות החשאיות בין ארה"ב לאיראן, שהובילו לחידוש המו"מ בין איראן למעצמות ולפריצת הדרך שאפשרה את החתימה על הסכם הביניים, במסגרתו הקפיאה איראן חלקים גדולים מתכנית הגרעין.

הפסגה המשולשת בעומאן תימשך יומיים – ב-9 וב-10 בנובמבר. מייקל מן, הדובר של אשטון מסר כי כמה ימים לפני הפסגה המשולשת, ב-7 בנובמבר, תיפגש אשטון בווינה עם ראשי צוותי המו"מ של שש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה – לשיחות הכנה ותיאום לקראת הפסגה המשולשת.

אשטון, קרי וזריף בניו יורק, בחודש שעברצילום: רויטרס

כשבוע אחרי הפסגה המשולשת, ב-18 בנובמבר, יתכנסו בווינה פעם נוספת צוותי המו"מ של איראן ושל המעצמות לישורת האחרונה של המו"מ בין הצדדים. השיחות יימשכו עד ה-24 בנובמבר, המועד שנקבע לסיום המו"מ בין הצדדים.

בשלב זה קיימים עדיין פערים גדולים בין איראן לבין נציגי המעצמות, במיוחד בכל הקשור להיקף מערך העשרת האורניום בו תורשה איראן להחזיק לאחר חתימה על הסכם. האיראנים מסרבים לפרק את 19 אלף הצנטריפוגות שבידיהם, בעוד שהמעצמות מוכנות להשאיר בידי האיראנים אלפים בודדים של צנטריפוגות. למרות שכל הצדדים מנסים לשדר כי הם מתמקדים בהשגת הסכם עד ה-24 בנובמבר, ההערכה היא שהמו"מ יוארך בכמה חודשים נוספים.

הנשיא אובמה, שר החוץ קרי וראשי צוות המו"מ של ארה"ב מעריכים את הסיכוי להשיג הסכם עד ה-24 בנובמבר כ-50:50. עם זאת, בכירי ממשל אובמה מנסים לעשות כל מאמץ כדי לסגור את הפערים עם איראן. ראיה לחשיבות שמעניק אובמה לסוגיה היו דברים שאמר סגן היועץ לביטחון לאומי ואחד מעוזריו הקרובים ביותר של אובמה, בן רודס, בתדרוך לחברי קונגרס לפני כמה שבועות. לפי פרסום באתר האינטרנט הימני-שמרני The Washington free beacon, רודס אמר כי הסכם עם איראן הוא הסוגיה החשובה ביותר עבור אובמה מבחינת מדיניות חוץ בקדנציה השנייה שלו כנשיא ארה"ב. "זה חשוב לנו כמו רפורמת ביטוח הבריאות", אמר רודס.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מודאג מאוד מהתקדמות המו"מ בין איראן למעצמות וסבור כי הכיוון בו מתקדם המו"מ כרגע עלול להוביל ל"הסכם רע". השר לענייני מודיעין יובל שטייניץ שמנהל את המגעים בנושא עם המעצמות מטעם הממשלה נפגש לפני שבוע בלונדון עם שר החוץ הבריטי פיליפ המונד והבהיר לו את דאגותיה של ישראל. לפני כמה ימים נפגש שטייניץ בירושלים עם ראש צוות המו"מ הצרפתי ניקולה דה-ריבייה והעביר לו מסרים זהים.

ביום חמישי הגיעה משלחת ישראלית בכירה בראשות היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן לבית הלבן לשיחות מדיניות-ביטחוניות עם בכירי הממשל האמריקאי שהתמקדו בגרעין האיראני. דוברת המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, ברנדט מיהאן, אמרה כי הצד האמריקאי הדגיש כי ארה"ב מחויבת למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. לדבריה, האמריקאים עדכנו את חברי המשלחת הישראלית על התקדמות המו"מ עם איראן על הסדר קבע לסוגיית הגרעין. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ