צוות המו"מ הפלסטיני ידון עם קרי בנוסח ההצעה שתוגש למועצת הביטחון

אחרי שארה"ב התנגדה לנוסח שיכיר בגבולות 1967 עם לו"ז לסיום הכיבוש, אמר פקיד פלסטיני בכיר שפשרה שתענה על רוב הדרישות תוביל לגמישות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, וראש המודיעין, מאג׳ד פרג', ייפגשו היום (שני) בוושינגטון עם שר החוץ ג׳ון קרי. יהיה זה סבב שיחות נוסף שמקדים את הגשת הצעת ההחלטה הפלסטינית למועצת הביטחון, הקוראת לסיום הכיבוש הישראלי ולהכרה במדינה פלסטינית בגבולות 1967.

גורמים פלסטינים אמרו ל"הארץ" כי הפגישה מתקיימת בעקבות בקשת קרי לשמוע מהפלסטינים לאן מועדות פניהם ואולי להציג בפניהם רעיונות חדשים שיכולים לרכך את העמדה הפלסטינית. הגורמים אמרו כי עד לפגישה האחרונה שהתקיימה בין קרי לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בקהיר ב-21 באוקטובר, וכן שיחת הטלפון שהיתה בסוף השבוע, לא הוצגו רעיונות חדשים או נוסחה שיכולה לשמש חלופה להצעת ההחלטה שיגישו הפלסטינים למועצת הביטחון, ככל הנראה לקראת סוף החודש או תחילת החודש הבא.

פקיד פלסטיני בכיר אמר כי ארצות הברית הבהירה לפלסטינים שאינה יכולה לקבל את הניסוח שעליו דווח בחודשים האחרונים, הכולל בין היתר הכרה בגבולות 1967 וקביעת לוח זמנים לסיום הכיבוש שתאריך היעד שלו הוא נובמבר 2016. אולם לפי הפקיד, אם הצדדים יצליחו להגיע לנוסחה אחרת שתענה על רוב הדרישות הפלסטיניות, ובעיקר סוגית ההכרה בגבולות, המגמה תהיה להתפשר בעניין מועד סיום הכיבוש. "אין כוונה להתעמת עם ארצות הברית, ולכן אם נגיע לנוסחה שתקבל ביסודה את גבולות 1967 כבסיס לכל הסדר", אמר, "אני חושב שהצוות הפלסטיני יכול להתפשר בסוגיית לוח הזמנים המוגדר ובמקום שנתיים או שלוש ניתן יהיה להאריך את לוח הזמנים. בסופו של דבר, ברגע שמסכמים את עקרון הגבולות, עם יתר הסוגיות ניתן יהיה להתמודד במשא ומתן".

עריקאת בביקורו במוסקבה באוגוסט האחרוןצילום: אי־פי

הפקיד הוסיף כי הצוות הפלסטיני עדיין בוחן את הניסוח הסופי להצעה, ומנסה לקדם הצעה שתהיה מבוססת ברובה על הצעות שהאמריקאים העלו בעבר, בין היתר בסבב המשא ומתן האחרון, כדי לאתגר אותם ולא להניח הצעה שתזכה לווטו באופן אוטומטי.

הפלסטינים עוקבים מקרוב אחר הדיווחים בישראל ובארצות הברית בנוגע למשבר בין הממשל לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. כמה פקידים פלסטינים אמרו השבוע ברמאללה כי שמעו מפי פקידים אמריקאים שהממשל שוקל לא להטיל וטו על ההצעה הפלסטינית, אולם בדרג המדיני הפלסטיני הגבוה ציינו כי הנחה זו מבוססת יותר על תחושות מאשר על מידע אמין ומדויק. עם זאת ציינו כי מול האמריקאים ושאר המדינות החברות במועצת הביטחון מתקיימים מגעים נרחבים בניסיון לקדם הצעת החלטה שתביא לחיזוק העמדה הפלסטינית.

"כבר למדנו על בשרנו כי המאבק הפלסטיני מתבסס בעיקרו על הישגים קטנים ומצטברים בקצב אטי, כי ישראל לא תתן שום דבר בקלות והאמריקאים לא יפעילו מכבש לחצים על ישראל, בייחוד בעיתוי הנוכחי, כדי לקדם משהו משמעותי", אמר בכיר פלסטיני ל"הארץ", "לכן אנו מחפשים את הנוסחה שתקדם את האינטרס הפלסטיני, בדגש על סוגיית הגבולות".

עבאס התייחס אתמול בישיבת הוועד הפועל של אש"ף ברמאללה לעניין ההצעה למועצת הביטחון. הוא אמר שהפלסטינים מתעקשים על הפנייה למועצת הביטחון, אך ציין שהנוסח שלה נתון למשא ומתן מול המדינות החברות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ