סער נפרד מהכנסת: ״העם מצפה למעשים ולהחלטות, לא לדיבורים״

מליאת הכנסת היתה מלאה מפה לפה לכבוד אירוע הפרידה משר הפנים, שבו נשמעו חלק מהנאומים כמו הספדים. סער לא ויתר על ביקורת נגד נתניהו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בצעד יוצא דופן, ערכה מליאת הכנסת היום (שני) ישיבת פרידה חגיגית משר הפנים הפורש, גדעון סער. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייצב לאירוע חרף המתיחות הממושכת בין השניים. בני משפחתו של סער, בהם רעייתו העיתונאית גאולה אבן, הוזמנו לשבת ביציע הכבוד.

אתמול פורסם ב-TheMarker כי למרות שהתפטרותו הוגשה בתחילת החודש, סער יקבל משכורת על כל חודש נובמבר. התפטרותו של סער תיכנס לתוקף ביום רביעי הקרוב.

המליאה היתה מלאה מפה לפה במהלך האירוע, המביך לפרקים. בשעה שסער האזין מכסאו סביב שולחן הממשלה, נשמעו חלק מהנואמים כאילו הם סופדים לו. ״הבוקר הגיש לי שר הפנים את מכתב ההתפטרות", פתח יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, את דבריו. "עכשיו אנחנו מבקשים להפרד ממנו״, הוסיף אדלשטיין, וסקר את הישגיו של השר הפורש ב-12 שנותיו במגזר הציבורי. ״הכרתי אותך, גדעון, כמזכיר ממשלה שפעל במסירות ויעלות יוצאי דופן. הבאת מטען ערכי ואידיאולוגי עוד מימיך בנוער התחיה. הפגנת התמדה, נחישות והבנה מעמיקה של המבוך הפוליטי המורכב״, אמר אדלשטיין.

סער ואדלשטיין בכנסתם, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

ראש הממשלה נתניהו עלה על דוכן הנואמים ברוח מבודחת, ולא הסגיר דבר מהעובדה שבין השניים שורר נתק בחודשים האחרונים. ״כל אחד מאיתנו הכיר את גדעון ואישיותו לאורך השנים ויכול היה להתרשם מיכולתו וכישוריו ומהתוצאות שהביא״, אמר נתניהו. ״הכרתי אותו כמה שנים ככתב... הוא לא רק ראיין אותי, גם אני ראיינתי אותו. מהתרשמותי, הוא יכול לתת תרומה עצומה למאמץ הפוליטי, לחיים הפוליטיים ולתנועה שלי״, הוסיף נתניהו. אחר כך סקר ראש הממשלה את הישגיו של סער במשרד החינוך, והתייחס ל״ציונות ומצויינות״ שהיו משנתו, כדבריו. נתניהו התחמק מלדבר על ההערכות שלפיהן סער יחזור ויתמודד מולו על הנהגת המדינה בעתיד. ״אני רוצה לאחל לך שתהנה בחברת משפחתך, ותמשיך להצליח״, חתם.

אחרי נתניהו, עלה לדוכן הנואמים יו"ר האופוזיציה, ח״כ יצחק (בוז'י) הרצוג. סער, מזכיר הממשלה בקדנציה הראשונה של נתניהו, היה זה שחפף את הרצוג כשמונה למזכיר ממשלתו של אהוד ברק. לאחר מכן, חפף הרצוג את סער, כשמונה בשנית לכהן כמזכיר ממשלת שרון. ״כולנו מבינים בסתר ליבנו את גדעון. הלחץ והקושי של החיים הללו של איש ציבור או אשת ציבור הם לא פשוטים בכלל. אני מאוד מבין, גדעון, ומעריך את העובדה שעשית גם בחירה משפחתית״, אמר הרצוג. אחר כך עקץ את נתניהו ואמר: ״אם הכל כל כך טוב, איך אתה מרשה לו לעזוב? זה איתות ברור על התפוררות המפלגה שממנה בא גדעון. כל מה שאני יכול להגיד בלי לקלקל את החגיגה הוא שאתה ביקשת להיות שם כשדוד בנך יתחיל ללכת, ולא תהיה כאן כשהממשלה תתחיל ליפול״.

שר הכלכלה, נפתלי בנט, שנאם גם הוא בטקס אמר לסער: ״אני אוהב אותך״, וסיפר עד כמה הארכת שעון הקיץ שהנהיג סער סייעה לו ביום כיפור האחרון. ״כל מי שצם יודע שהוא הרוויח שעת שינה בין מוסף למנחה", אמר בנט. "תודה על שעת השינה״. אחר כך הוסיף: ״זה רק פסק זמן לקראת חזרה עם הרבה אנרגיה, ודוד שכבר רוכב על אופניים״.

סער עצמו לא אכזב. בנאום ארוך הוא טפח לעצמו על השכם כשמנה את כל הישגיו מספסלי הקואליציה והאופוזיציה כאחד. לא מעט חברי כנסת זעו באי־נוחות נוכח הסקירה האוהדת של סער את פועלו. ״אין בעיני שום ערך בנשיאה בתפקיד, אם אינך מממש את המנדט כדי להחליט ולשנות את המציאות״, אמר סער בביקורת מרומזת על ראש הממשלה. ״העם מצפה מהכנסת ומהממשלה לתוצאות. חשובים היום המעשים ולא הדיבורים. זה נכון לגבי יוקר המחיה כשם שזה נוגע לבניה בירושלים. אסור לדרוך במקום״. בסוף הנאום נשא סער דברי תודה, אולם שמו של נתניהו לא עלה בהם.

עם פרישתו של סער, ייכנס במקומו לכנסת ליאון ליטינצקי, מקום 13 ברשימת "ישראל ביתנו", לכנסת. ליטינצקי, בן 47, עלה לישראל ב-1990 והחל לעבוד בחברת החשמל, כמנהל בלשכת המשנה למנכ"ל. הוא כיהן בעבר למשך כחצי שנה בכנסת ה-17 מטעם מפלגת העבודה והיה חבר בוועדת הכלכלה. בנוסף, כיהן כחבר הקונגרס היהודי העולמי וחבר בית הנבחרים של ההסתדרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ