ארה"ב: תוכנית הבנייה בירושלים עומדת בסתירה להצהרות ישראל

דוברת משרד החוץ האמריקאי אמרה כי התוכנית להקמת 500 יחידות דיור "אינה לגיטימית" ונוגדת את ההצהרות על מחויבות לפתרון שתי המדינות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

דוברת משרד החוץ האמריקאי ג'ן סאקי, אמרה הערב (שני) כי ההחלטה לקדם את תוכנית הבנייה בשכונת רמת שלמה בירושלים, מעבר לקו הירוק "עומדת בסתירה להצהרותיה של ממשלת ישראל על מחויבות לפתרון שתי המדינות".

"זה מצער שאחרי העמדה הנחרצת שנשמעה פה אחד בשבוע שעבר מפי הקהילה הבינלאומית בהתנגדות לבנייה במזרח ירושלים בתקופה הרגישה הזו, הרשויות הישראליות החליטו בכל זאת להתקדם עם המהלך", אמרה סאקי. לדבריה, "אנחנו ממשיכים במגעים עם ממשלת ישראל מול הדרגים הגבוהים ביותר כדי להבהיר את עמדתנו ולהדגיש כי הבנייה בהתנחלויות אינה לגיטימית וכי אנחנו מתנגדים לצעדים חד-צדדיים שקובעים מראש את עתידה של ירושלים".

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז ירושלים אישרה היום להפקדה להתנגדויות את התוכנית להקמת מאות יחידות דיור בשכונת רמת שלמה. התוכנית קודמה במהירות בעקבות הוראת ראש הממשלה בנימין נתניהו משבוע שעבר, כחלק מצעדי התגובה של ישראל לאלימות הפלסטינית בירושלים.

בנייה בשכונת רמת שלמה, בשנה שעברהצילום: רויטרס

בתוכנית המקורית דובר על הקמת 640 יחידות דיור, אולם בעקבות הדיון היום הוחלט לצמצם אותה, בעיקר כדי למנוע פגיעה בשטחי טבע. הוועדה אישרה הקמת עד 500 יחידות דיור, הגבילה את גובה המבנים וכן הורתה להרחיק את המבנים מהנחלים. בנוסף אישרה הוועדה הפקעת קרקעות מפלסטינים לשם הקמת הכביש המוביל לשכונה.

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, אמר הערב כי תוכנית הבנייה מהווה "סתירת לחי מצלצלת לשר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, לקהילה הבינלאומית ולעם הפלסטיני". לדברי עריקאת, "המסר של ממשלת נתניהו ברור: בחירה בהתנחלויות על פני משא ומתן, בקולוניזציה על פתרון שתי המדינות ובאפרטהייד על פניי שוויון ודו-קיום".

עריקאת אמר את הדברים לקראת פגישתו הערב (שעון ישראל) בוושינגטון עם קרי ועם ראש המודיעין הפלסטיני, מאג'ד פרג'. עוד אמר עריקאת כי "הקהילה הבינלאומית חייבת להבין שהצהרות בלבד לא יעצרו את ההתנחלויות ולא יגנו על העם הפלסטיני". לדבריו, "על קהילה הבינלאומית לפעול כדי לבלום את  ההפרה המתמשכת של החוק הבינלאומי וההסכמים שנחתמו".

עריקאת גם קרא להכרה נרחבת במדינת פלסטין בגבולות 1967: "אנו קוראים לקהילה הבינלאומית, ובכלל זה לממשל האמריקאי, לתמוך בהצעת ההחלטה שתוגש ל​​מועצת הביטחון, אשר תקבע תאריך יעד לסיום הכיבוש הישראלי. הכרה דיפלומטית ותמיכה בהחלטה זו הן תמיכה בשלום ושמירה על פתרון שתי המדינות, שעלול להיעלם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ