הכנסת אישרה סופית את החוק למניעת שחרור רוצחים פלסטינים בעסקאות מדיניות

החוק יאפשר לשופטים לקבוע רף חדש בהרשעה, ולקבוע כי מדובר ב"רצח בנסיבות חריגות בחומרתן". הממשלה לא תוכל לאשר שחרור רוצחים כאלה במסגרת מו"מ

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) סופית את החוק למניעת שחרורם של רוצחים פלסטינים בעסקאות מדיניות. החוק יאפשר לשופטים לקבוע רף חדש בהרשעה של רוצחים – פליליים ולאומניים כאחד - ולקבוע כי מדובר ב"רצח בנסיבות חריגות בחומרתן”. החוק מפקיע מהממשלה את הסמכות לשחרר רוצחים כאלו (בנסיבות חריגות בחומרתן) במסגרת עסקאות חילופי שבויים, או כחלק מהמשא ומתן המדיני.

באופן רשמי, נשיא המדינה יוכל להמשיך להעניק חנינות שגרתיות לאסירים אלה. אך חוק מקביל שנחקק רק לפני חודשים אחדים, הפקיע את סמכותו של הנשיא להעניק חנינות על רקע עסקאות מדיניות והעביר את ההחלטה לידי הממשלה בלבד. משמעות הדבר היא כי הממשלה תוכל לשחרר אסירים ביטחוניים על רקע תהליך מדיני, אך לא תוכל לשחרר רוצחים כבדים במסגרת זאת. החוק הטרי לא חל על אסירים שנשפטו עד כה.

לצד ההשלכות המדיניות, החוק החדש קובע רף ענישה חריף לרוצחים פליליים שיקבע כי פעלו בנסיבות חמורות. כך, ועדת השחרורים לא תוכל לדון בעניינו של רוצח כזה לפני שחלפו 15 שנים מיום תחילת מאסרו ולא תוכל להמליץ על קציבת עונשו לתקופה הפחותה מ-40 שנה.

שחרור אסירים ביטחוניים במחסום ארז, ב-2013צילום: רויטרס

יוזמת החוק, ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) אמרה כי "מהיום האחריות האמתית מוטלת על כתפי שופטי בתי המשפט; בידיהם ניתנה היכולת לעשות משפט צדק ולהעלות את תחושת הביטחון של אזרחי המדינה".

שקד קראה לפרקליטות לדרוש מבית המשפט להחיל את החוק החדש גם על החשוד ברצח הנערה שלי דדון.

שר הכלכלה, נפתלי בנט, אמר בעקבות אישור החוק כי "חוק המחבלים מחזיר לשפיות ומוסריות את המדיניות הישראלית בכל הנוגע לשחרור מחבלים, לאחר שנים של אובדן דרך מוסרית". לדבריו, "מחבלים צריכים למות בכלא וכעת כך יהיה".

עוד אמר בנט כי "הכנסת החוק לספר החוקים של מדינת ישראל גם מעבירה מסר לחברה שמהללת רוצחים וקוראת על שמם כיכרות, כי מדיניות 'הרצחת וגם שוחררת' שהיתה נהוגה עד כה הסתיימה, ומי שיפגע באזרחי מדינת ישראל יבלה את שארית חייו מאחורי סורג ובריח".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, האשימה את יוזמת החוק, איילת שקד, ב"אפליה בין דם לדם" מעדיף קורבן אחד על אחר. גלאון אמרה עוד כי מטרתו המרכזית של החוק היא לחבל במשא ומתן המדיני. "את שייכת למפלגה שמרעילה את השיח הציבורי ביוזמות חקיקה שכל המטרה שלהן היא לסנדל כל סיכוי להגיע להסדר. אתם לא מאפשרים לממשלה מרחב תמרון מדיני", אמרה גלאון.

חבר סיעתה, עיסווי פריג׳, אמר בדיון: ״תקראו לזה איך שאתם רוצים, אבל לחוק הזה יש מטרה אחת: לשים מקלות בגלגלי כל אופק מדיני עתידי. תמשיכו להתנחל בסילוואן ולגרום למיאוס על התושבים. חבל על הנייר שעליו נכתב החוק הזה. יהיה פתרון מדיני, וכל זה ייזרק לפח״.

גם עמיתו, ניצן הורוביץ, זעם: ״כל הסדר מדיני מחייב שחרור אסירים שהם חלק מהקונפליקט. לא מדובר רק בהסדר מדיני, אלא גם בעסקאות לשחרור שבויים. אם החוק היה בתוקף, גם גלעד שליט לא היה משוחרר״, אמר הורוביץ והוסיף: "הרי אם יהיה צורך בעתיד לשחרר אסירים, ראש הממשלה ישנה את החוק הזה. אותן ידיים שהצביעו בעד החוק, יצביעו גם בעד החוק ההפוך. חבל על בלבול המוח״.

ח"כ דוד צור מהתנועה, שהיה שותף לניסוח החוק וקידומו, בירך על אישור החוק ואמר: "לחוק יש מסר והוא בא לעשות צדק. הצדק גם לגבי משפחות הקורבנות. שמשפחת אושרקנו נשחטת או משפחת פוגל נרצחת זה לא קשור לתהליך מדיני. החוק פונה פני קדימה ולכן הוא לא כובל את הממשלה לגבי האסירים הביטחוניים שנמצאים כעת בכלא. החוק הזה הוא חוק צודק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ