יעלון יראיין את היום את המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל וסגן הרמטכ"ל

שר הביטחון יראיין את האלופים אייזנקוט, נוה וגולן. באירוע חנוכת קו הייצור של כנפי F-35 טען שלא קיבל כתף קרה מצד הממשל בוושינגטון בביקורו שם

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון יקיים היום (שלישי) ראיונות עם המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל וסגן הרמטכ"ל — האלופים , יאיר נוה ויאיר גולן. כך הודיעה אמש לשכתו. בתום הראיונות שעורך שר הביטחון הוא צפוי להביא את מינוי הרמטכ"ל הבא לאישור הממשלה בישיבתה ב-16 בנובמבר. כהונתו של גנץ עתידה להסתיים ב-15 בפברואר. אתמול פורסם ב"הארץ" כי מרבית האנשים שעמם התייעץ יעלון תמכו במועמדותו של אייזנקוט לתפקיד הרמטכ"ל.

היום צפוי יעלון לקיים התייעצויות גם עם שרי הביטחון לשעבר יצחק מרדכי ובנימין בן אליעזר, ועם סגן הרמטכ"ל לשעבר, האלוף (במיל') משה קפלינסקי. אתמול התייעץ יעלון בנושא זהות הרמטכ"ל הבא עם מנכ"ל משרד הביטחון וסגן הרמטכ"ל לשעבר, האלוף (במיל') דן הראל.

יאיר נוהצילום: מוטי מילרוד
גדי אייזנקוטצילום: מוטי מילרוד

חוות הדעת המשפטית של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שהתקבלה שלשום במערכת הביטחון, גרסה כי אין מניעה משפטית לשקול את מועמדותם של האלופים גדי אייזנקוט ויאיר נוה לתפקיד הרמטכ"ל הבא של צה"ל. וינשטיין אושש דברים שכבר אמר בעבר, בין השאר כשאישר את מועמדותו של אייזנקוט לתפקיד סגן הרמטכ"ל, לבקשתו של שר הביטחון הקודם אהוד ברק.

בהקשר של אייזנקוט, השאלה עלתה לנוכח מעורבותו בפרשת מסמך הרפז. שני חבריו הקרובים של האלוף, אל"מ (במיל') גבי סיבוני וראש המוסד תמיר פרדו היו מעורבים בהעברת המסמך שהתברר בהמשך כמזויף, לערוץ 2. אייזנקוט נשאל על כך בעדויות שמסר במשטרה ואחר כך הושמעה ביקורת על הפער בין העדויות ועל כך שלא נידב את מלוא המידע כבר בעדותו הראשונה. עם זאת, וינשטיין סבור כי הפרשה אינה צריכה להפריע למועמדותו או למינויו בהמשך, וכי יוכל להגן בבג"ץ על מינוי של אייזנקוט או נוה לתפקיד ומינוי של כל אחד מהם יאושר בידי ועדת טירקל למינויים בכירים.

יעלון נכח היום בטקס חנוכת פס הייצור של בתעשייה האווירית ואמר כי ההחלטה ביחס לרמטכ"ל הבא תתקבל בימים הקרובים ולאחר מכן תובא לאישור הממשלה. "כל המועמדים ראויים ואין מניעה למנות איש מהם", הוסיף, "נבחר את האיש הנכון וננמק את מעלותיו". 

שר הביטחון התייחס גם למתיחות בירושלים והדגיש כי "אין לנו כוונה לשנות את הסטטוס קוו". לדבריו, "המצב ביהודה ובשומרון רגוע, ואני מקווה שכך גם יישאר בירושלים. אין ספק שנושא הר הבית התסיס את האלימות ולצערי היו לזה שותפים, מנהיגים, כולל אבו-מאזן. הייתי מצפה להתנהגות יותר אחראית גם אצלנו".

על רקע חנוכת קו הייצור של כנפי ה-F-35, המתווספת לבחירתה של אלביט כיצרנית הקסדות של המטוס המתקדם של חברת "לוקהיד מרטין", אמר יעלון בטקס כי "המפגש עתה הוא גם סמל לקשר הבל יינתק בין ארצות הברית לישראל. קשר מיוחד מאין כמותו בין המעצמה הגדולה בעולם, מנהיגת העולם החופשי, שהיא ידידתה הגדולה ביותר של מדינת ישראל והמשענת האסטרטגית שלה". עם זאת, כשנשאל יעלון על מניעת מפגשיו עם בכירים בממשל האמריקאי הוא אמר כי לא חש "בכתף קרה בהיותי בוושינגטון. את מי שרציתי לפגוש והיה לי חשוב לפגוש זה שר ההגנה. הביקור שלי השיג את מטרתו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ