יעלון על המצב בירושלים: "אין לנו כוונה לשנות את הסטטוס קוו"

בטקס חנוכת פס הייצור של כנפי מטוס האף-35 ציין שר הביטחון כי אמירות "מיותרות" הקוראות לשנות את המצב בהר הבית עלולות להתסיס את השטח

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס היום (שלישי) למתיחות בירושלים וניסה להנמיך את הלהבות באשר למצב הנפיץ ביהודה ושומרון ובבירה. בחנוכת פס הייצור של כנפי האף-35 בתעשייה האווירית, הדגיש השר כי "אין ספק שנושא הר הבית התסיס את האלימות ולצערי היו לזה שותפים, מנהיגים - כולל אבו-מאזן". לדבריו, גם ההתבטאויות בישראל לא הרגיעו את המצב: "לא היתה לנו כוונה לשנות את הסטטוס קוו, אין לנו כוונה לשנות את הסטטוס קוו והשימוש באמירות מן הסוג הזה בעצם התסיסו את השטח והן מיותרות", הבהיר. 

"הייתי מצפה להתנהגות יותר אחראית גם אצלנו", אמר. "צריך להבין שיש פה תקופה רגישה בוודאי שלא היה מזיק. אני מקווה ששיא האירועים מאחורינו, כי ראינו גם מנהיגים באזור שמבינים שצריך להרגיע את העניין ונוקטים בלשון אחרת".

משה יעלון בטקס, היוםצילום: אי־פי

השר התייחס גם להליך בחירת הרמטכ"ל לאחר שנפגש מוקדם יותר עם המועמדים לתפקיד גדי אייזנקוט ויאיר נוה. לדבריו, ההחלטה תתקבל בימים הקרובים ולאחר מכן תובא לאישור הממשלה. "כל המועמדים ראויים ואין מניעה למנות איש מהמועמדים ואני מקווה שנבחר את הבחירה הנכונה והטובה לצבא ההגנה לישראל ולמדינת ישראל. לאחר שנבחר את האיש הנכון גם ננמק ונפרט את מעלותיו", ציין. 

על רקע חנוכת קו הייצור של כנפי האף-35, המתווספת לבחירתה של אלביט כיצרנית הקסדות של המטוס המתקדם של חברת "לוקהיד מרטין", הבהיר יעלון את עמדתו בנוגע ליחסים בין ירושלים לוושינגטון. "המפגש עתה הוא סמל לקשר הבל יינתק בין ארצות הברית לישראל. קשר מיוחד מאין כמותו בין המעצמה הגדולה בעולם, מנהיגת העולם החופשי, שהיא ידידתה הגדולה ביותר של מדינת ישראל והמשענת האסטרטגית שלה". 

פס הייצור של התעשייה האווירית, היוםצילום: רויטרס

כאשר נשאל יעלון על מניעת מפגשיו עם בכירים בממשל האמריקאי בביקורו האחרון בוושינגטון, השיב: "אני לא חשתי שום כתף קרה בהיותי בוושינגטון. בדרך חזרה לארץ שמעתי את מי לא יכולתי לפגוש, כנראה משום שהוא לא היה בוושינגטון". לדבריו, הסיבה לביטול הפגישות היא הבחירות שמתקיימות היום בארצות הברית. למרות זאת, הוסיף השר כי ביקורו בארצות הברית השיג את מטרתו מאחר ופגש את הגורמים שהיה לו חשוב לפגוש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ