הפלסטינים: פצוע קשה מירי המשטרה בהר הבית

עשרות רעולי פנים יידו אבנים וירו זיקוקים לעבר כוחות הביטחון בסביבת ההר. לטענת המשטרה, הפלסטינים נערכו מראש גם עם בקבוקי תבערה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפלסטינים מדווחים כי אדם אחד נפצע באורח קשה מירי כדורי ספוג של המשטרה, לאחר שכמה עשרות רעולי פנים פלסטינים יידו הבוקר (רביעי) אבנים וירו זיקוקים לעבר כוחות הביטחון בהר הבית. הכוחות הגיבו בירי כדורי גומי וספוג, כמה שוטרים נפגעו קלות מאבנים. 

לדברי רופא פלסטיני שנמצא במתחם הר הבית, הפצוע נפגע מירי כדורי ספוג בעינו. הפצוע הוצא מהמסגד על ידי אחד השומרים והועבר לאמבולנס של הסהר האדום שהמתין סמוך לשער האריות ופינה אותו, ככל הנראה, לבית החולים אל-מקאסד שבמזרח העיר. בעקבות האירועים, הר הבית נסגר תחילה למבקרים, אולם בהמשך נפתח. 

ממשטרת ירושלים נמסר, כי מידע מודיעיני העלה שכמה צעירים מוסלמים התבצרו לאורך הלילה בתוך מסגד אל-אקצא ואספו אבנים, זיקוקים ואף הכינו בקבוקי תבערה בכוונה להתעמת עם השוטרים, עם פתיחת ההר. המתפרעים אף הקימו מחסומים כדי למנוע בכוח את סגירת דלת הכניסה האחרונה למסגד.

אחר הצהריים התקבצו עשרות ערבים, יידו אבנים והבעירו פח אשפה סמוך לשער שכם בעיר העתיקה בירושלים. ארבעה חשודים נעצרו, והמשטרה פיזרה את המתפרעים. יהודי בן 18 נעצר בחשד שהשליך אבן על אוטובוס של ערבים סמוך למקום פיגוע הדריסה בעיר.

בשבוע האחרון, בצל המתיחות לאחר ניסיון ההתנקשות ביהודה גליק, הורגשה מתיחות גדולה בסביבת ההר אך כמעט ולא נרשמו אירועים חריגים. בסוף השבוע שעבר עם סיום התפילות יידו כמה צעירים אבנים לעבר כוחות הביטחון בוואדי ג'וז. שוטרים פיזרו אותם, ולא דווח על נפגעים או נזק.

הקהילה הבינלאומית והעולם הערבי הזהירו בשבועות האחרונים מכל ניסיון לשנות את הסטטוס-קוו על ההר. בנאומו בפני הפרלמנט הירדני בשבת, התייחס המלך עבדאללה למתיחות סביב המקום הקדוש ואמר כי "נמשיך לבלום בכל האמצעים את הצעדים החד צדדיים של ישראל בירושלים ונגן על המקומות הקדושים לאיסלאם ולנצרות, עד שישוב השלום לארץ השלום".

יום קודם לכן טלפן שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, לראש הממשלה בנימין נתניהו, וביקש ממנו לפעול להפחתת המתיחות, ולהימנע מפעולות והתבטאויות פרובוקטיביות במטרה לשמור הסטאטוס-קוו במקום. לאחר מכן, שוחח קרי עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, הביע באזניו דאגה מהמצב בירושלים, וקרא גם לו לפעול להרגעת המצב.

למרות הדברים הללו, ולמרות דבריו של נתניהו שהתייחס למצב הנפיץ בירושלים באומרו כי "מה שנדרש כרגע זה אחריות ואיפוק", סגן יו"ר הכנסת, ח"כ משה פייגלין ביקר בתחילת השבוע בהר הבית. ביקורו עבר ללא אירועים מיוחדים.

אתמול התייחס לסוגייה שר הביטחון משה (בוגי) יעלון וניסה להנמיך את הלהבות. בחנוכת פס הייצור של כנפי האף-35 בתעשייה האווירית, הדגיש השר כי "אין ספק שנושא הר הבית התסיס את האלימות ולצערי היו לזה שותפים, מנהיגים - כולל אבו-מאזן". לדבריו, גם ההתבטאויות בישראל לא הרגיעו את המצב: "לא היתה לנו כוונה לשנות את הסטטוס קוו, אין לנו כוונה לשנות את הסטטוס קוו והשימוש באמירות מן הסוג הזה בעצם התסיסו את השטח והן מיותרות", הבהיר. 

"הייתי מצפה להתנהגות יותר אחראית גם אצלנו", אמר. "צריך להבין שיש פה תקופה רגישה בוודאי שלא היה מזיק. אני מקווה ששיא האירועים מאחורינו, כי ראינו גם מנהיגים באזור שמבינים שצריך להרגיע את העניין ונוקטים בלשון אחרת".

צעירים מתפרעים במזרח ירושלים, בסוף השבועצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ