יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

הערכות גורמי המודיעין במשטרת ישראל מטילות ספק בנוגע ליכולת המשטרה לסיים את הסבב האלים בירושלים באמצעות הפעלת כוח כלפי התושבים. בהערכת מצב של כל בכירי המשטרה בנוגע לאירועים במזרח ירושלים עלה שהכוחות מסוגלים לטפל באירועים נקודתיים של הפרות הסדר, אך רגיעה משמעותית של האירועים תגיע באמצעות הדרג הפוליטי.

לפי בכירים במשטרה, המתיחות סביב הר הבית היא הסיבה לכל האירועים האחרונים - ולא זעם לאחר רצח הנער אבו חדיר ולא תנאיי המחייה של תושבי מזרח ירושלים. במשטרה הזהירו את הדרג המדיני מהמשך עלייה של חברי כנסת להר הבית ומהתבטאויות חסרות אחריות של אנשי ציבור שעלולות להוביל להסלמה במצב.

בהערכות מצב של ראש הממשלה עם גורמי הביטחון בנוגע לנעשה במזרח ירושלים העלו נציגי המשטרה את הערכת המודיעין ואגף המבצעים בארגון, לפיה תגבור הכוחות לא יביא בהכרח לסיום המשבר. אנשי השטח במשטרה טענו שהארגון יכול להכיל את האירועים ולפזר את הארועים האלימים הנקודתיים, אך יהיה לו קשה לשים סוף לסבב האלימות הנוכחי. במשטרה טוענים שהכוחות בשטח מספיקים להתמודדות עם האירועים, ושתגבורים נוספים, יותר משנועדו לפעילות מבצעית, נועדו להביא לתחושת ביטחון בקרב הציבור. בנוסף, ציינו במשטרה בפני ראש הממשלה שחוקים שיטילו את האחריות על הורי המתפרעים ויגררו קנסות כבדים ישפיעו גם הם על רמת הלהבות, אבל כאמור לא יסיימו את הסבב האלים.

כוח משטרה ביציאה ממסגד אל אקצא, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, העביר את המסר לראש הממשלה וביקש ממנו לפעול למיתון ההתבטאויות של חברי הכנסת בנושא הר הבית ולמנוע את עלייתם אליו בימים הקרובים. במשטרה טוענים שראש הממשלה קיבל את הדברים והסכים עם גישת המשטרה. אתמול קרא לחברי הכנסת למתן את השיח סביב הסוגיה ודרש מהם לנהוג באיפוק.

לאחרונה הופעל לחץ כבד על המשטרה בוועדת הפנים, בייחוד מצידה של ח"כ מירי רגב, לאפשר את המשך עליית היהודים להר הבית גם בימים אלו. "כל אירוע משמעותי על ההר יכול להציב אותנו במציאות שונה מזו בה אנחנו נמצאים", אומר גורם בכיר במשטרת ישראל. "למרות התמונות הקשות, אנחנו רחוקים ממצב שהוא בלתי הפיך, אבל אין ספק שכל אירוע על ההר יכול להוביל אותנו לקטסטרופה".

במשטרה הזהירו גם מעלייתה להר של חברת הכנסת ציפי חוטבלי. גורמי המשטרה טענו כי האחריות המודיעינית להשלכות של ביקור כזה נתונה בידי השב"כ, אולם המצב הנפיץ הביא גם את המשטרה להעביר לראש הממשלה את האיום מהמשך התגברות המהומות הנשקף ממעשים אלו.

שר החוץ אביגדור ליברמן התראיין הבוקר לקול ישראל ואמר כי עליית שרים וח"כים להר הבית היא מעשה מטומטם שמלבה את האווירה, וכי לתפיסתו הם עושים זאת רק לשם פרסום וקבלת כותרות.

במשטרה בודקים את כניסת הכוחות למסגד אל אקצא אתמול במהלך ההתפרעויות. מבדיקה ראשונית עולה שההחלטה להיכנס לתוך מתחם המסגד הייתה כנראה על פי דעתו של המפקד במקום ולא של צמרת המשטרה. תחקור ראשוני של האירוע העלה שהכוח הבחין שהמתפרעים השאירו את דלתות המסגד פתוחות, ומשם ירו זיקוקים וזרקו אבנים. מפקד הכוח נכנס במטרה לשחרר את חסימת הדלתות ולסגור אותם. הכניסה למסגד נעשתה כשהשוטרים נועלים נעליים, דבר שהביא לתסיסה בקרב האנשים במקום ולירדנים והפלסטינים.

אתמול בצהריים נהרג קצין מג"ב, רפ"ק ג'דעאן אסעד, ועוד 13 בני אדם נפצעו, בהם שלושה במצב קשה וארבעה במצב בינוני, לאחר שמחבל שנהג ברכב מסחרי דרס הולכי רגל ליד תחנת הרכבת הקלה ברחוב שמעון הצדיק בעיר. הנהג הפוגע הוא אברהים אל-עקארי, פלסטיני תושב מזרח ירושלים, שאחיו שוחרר במסגרת עסקת שליט.

מאוחר יותר אמש נפצעו שלושה חיילים באורח קשה-בינוני מפגיעת רכב בכביש 60 סמוך למחנה הפליטים אל ערוב. נהג הרכב פגע בקבוצת החיילים, שעמדה בסמוך לעמדת פילבוקס (עמדת שמירה מבוטנת). לאחר הפגיעה בהם המשיך הנהג לנסוע לכיוון דרום ונמלט מהמקום. באזור הוקמו מחסומים ולקראת חצות אותר הרכב הפוגע, ללא הנהג.  

הצבת בטונדות בתחנת הרכבת הקלה בה אירע הפיגוע אתמולצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ