ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שגריר ישראל באוסטריה, צבי חפץ, ימונה לשגריר ישראל בסין. מינויו יובא לאישור בישיבת הממשלה ביום ראשון. הוא יחליף בתפקיד את השר לשעבר מתן וילנאי שיסיים את כהונתו בקיץ. ראש הממשלה בנימין נתניהו הציב את קידום היחסים עם סין כאחד מהיעדים המרכזיים במדיניות החוץ שלו.

חפץ אינו שייך לסגל הקבוע של משרד החוץ ויוצב בבייג'ינג כמינוי פוליטי. עם זאת, יהיה זה תפקיד השגריר השלישי שיבצע. בין השנים 2004 ל-2007 שימש חפץ כשגריר ישראל בלונדון ובשנה האחרונה הוא משמש כשגריר ישראל באוסטריה ובמוסדות האו"ם בווינה.  

בהצעת ההחלטה שתובא לאישור הממשלה ביום ראשון נכתב כי חפץ ימונה באופן חריג לתקופה בת שלוש שנים ולא שנתיים, כפי שמקובל במינויים פוליטיים של שגרירים או קונסולים כלליים. "לנוכח האתגרים העומדים בפני ישראל בעת הזו ורגישות ומורכבות מערכת היחסים עם סין, נדרש להאריך את תקופת הכהונה משנתיים לשלוש כך שייווצר רצף כהונה מינימלי ראוי ביחס למשימה המיוחדת", נכתב בהצעת ההחלטה. במסגרת תפקידו בסין ישמש חפץ גם כשגריר לא תושב במונגוליה.

צבי חפץ ב-2006צילום: מוטי קמחי

שר החוץ אביגדור ליברמן, שיביא את המינוי לאישור הממשלה, כתב בהצעת ההחלטה כי לחפץ יש ניסיון מדיני מתקופת כהונותיו הקודמות כשגריר בלונדון. ליברמן הוסיף כי בתקופת כהונתו בווינה צבר חפץ ניסיון מדיני נוסף גם בעבודה מול ארגונים בינלאומיים שונים כמו סוכנות האו"ם לפיתוח תעשייתי (UNIDO) והארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה (OSCE).

ליברמן כתב בחוות הדעת שהעביר לשרי הממשלה כי העובדה שחפץ שימש בשורה של תפקידים בעולם העסקי כמו סגן יו"ר העיתון "מעריב", דירקטור בחברות שונות ועו"ד בתחום המסחרי מעניקה לו ערך מוסף בכל הנוגע לתפקיד בסין. "אחד מיעדיה העיקריים של ישראל באסיה הוא הרחבת השיח הכלכלי ושיתוף הפעולה העסקי עם מדינות האזור ובראש ובראשונה עם סין", נכתב בהצעת ההחלטה שתובא לאישור הממשלה. "לאור זאת, ניסיונו הרב והמגוון של מר חפץ בשוק הפרטי יתרום רבות לתפקיד".

מאז הקמת הממשלה הציב ראש הממשלה בנימין נתניהו את קידום היחסים הכלכליים עם סין במקום גבוה בסדר העדיפויות. בכמה הזדמנויות הוא ביקש משרי הממשלה להעדיף נסיעות עבודה לסין על פני נסיעות למדינות אירופה. בחודש יוני קיבלה הממשלה החלטה בנוגע לשדרוג היחסים הכלכליים עם סין. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ