יאיר אטינגר

הרב הראשי הספרדי לישראל, יצחק יוסף, יצא בהשתלחות חריפה נגד עליית יהודים להר הבית, ובהאשמה כלפי הרבנים המתירים זאת בכך שהם "מוסיפים שמן למדורה". בהספד שנשא היום (שישי) בצהריים בהלווייתו של שלום אהרן בעדני, שמת מפצעיו הבוקר בבית החולים לאחר שנפגע בפיגוע הדריסה בבירה, השתמש הראשון לציון בביטויים חריפים נגד רבנים "קטנים" ו"מליגה ד'" הקוראים ליהודים לעלות להר הבית וזאת בניגוד לדעת רוב מכריע של פוסקי ההלכה האוסרים להיכנס למתחם מפני קדושתו.

מאות השתתפו בהלווייתו של שלום בעדני, נכדו של חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס הרב שמעון בעדני. במלווים היו כל צמרת ש"ס, הרבנית והפוליטית, וכן הרב הראשי יוסף, ראש העיר ירושלים ושני רבני העיר החדשים.

הוויכוח ההלכתי סביב עליית יהודים להר הבית מעולם לא שכך, עוד מימי הרב הראשי לשעבר הרב המנוח שלמה גורן, שהתיר עלייה להר, וכעת הוא מתפרץ בעוצמה בצל המתיחות בהר עצמו, ובירושלים. רוב מכריע של פוסקי ההלכה אוסרים עליית יהודים להר הבית, וזו גם עמדת הרבנות הראשית לישראל, אבל בשנים האחרונות יצאה קבוצה מקרב רבני הימין בפסקי הלכה המתירים זאת ואף מעודדים יהודים לעלות להר. מהאגף החרדי נשמעות מתקפות מעת לעת על אותם רבנים, אבל הרב יוסף השמיע את אחת הבוטות שבהן, המייחסת לרבנים המתירים גם אחריות מרומזת להסלמה.

הרב הראשי יצחק יוסףצילום: אמיל סלמן

"הפסיקו את ההסתה שמסיתים את בני עשיו (כינוי לאויב; י"א) הם עושים תסיסה אצל הערבים השונאים שלנו ומוסיפים שמן למדורה", אמר, והוסיף ביחס לעליית יהודים להר הבית "מכאן תצא הקריאה: צריך להפסיק את הדבר הזה, רק כך יפסיק להישפך דם של עם ישראל". הוא ציין את עמדת הפוסקים, ובכללם הרבנות הראשית שהוא עומד בראשה, כי עלייה להר היא עבירה חמורה שעונשה כרת, כלומר מיתה בידי שמיים. "אי אפשר שרבנים מליגה ד' יחלקו על גדולי ישראל", השתלח ברבנים, בהם, לצד הרב גורן, גם מנהיגים בכירים בציונות הדתית כדוגמת הרב נחום רבינוביץ', הרב דב ליאור והרב חיים דרוקמן.

גם העיתונות החרדית יצאה בימים האחרונים במתקפה נגד רבני הימין, למשל ביטאון דגל התורה, "יתד נאמן", שהקדיש אתמול את מאמר המערכת שלו לנושא. "הבעיה האמיתית אינה לאומית", נכתב במאמר על העלייה להר הבית. "הבעיה היא שאנשים מנסים לעלות למתחם הכרת, ולחלל את קדושת המקום. גם אם הם כן היו באים להתפלל באמת, והם לא, מרנן ורבנן גדולי הדור גילו בעבר בכתב ובעל פה את דעתם דעת תורה אודות האיסור הנחרץ להעפיל אל ההר". לשון המאמר ביתד נאמן, כלי תקשורת המצטיין לא אחת בבוטות בענייני השקפה, החוויר הפעם בהשוואה למתקפה המוחצת של הרב הראשי לישראל. 

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, שוחח מאוחר יותר עם הרב יוסף וחיזק אותו על דבריו. בשיחתו עם הרב, אמר הנשיא כי "יש לעשות הכל על מנת להרגיע את הרוחות הסוערות בירושלים". בנוסף, ביקש ריבלין להעביר דרך הרב הראשי את תנחומיו למשפחת ההרוג בפיגוע הדריסה.

הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר, יצא נגד דבריו של הרב יוסף. "מבלי להיכנס לעמדה ההלכתית של ההיתר לעלות להר בימינו ומבלי לקבוע עמדה הלכתית בדבר", אמר סתיו, "גדולי התורה של הציונות הדתית אינם זקוקים להכשר והסכמות של אף אחד. במקום להאשים את הרוצחים, האצבע מופנית אל הקורבנות. לומר שכשרבנים נכנסים למקומות בהם אין מיתה בידי שמים זו זריית חול בעיני הציבור. גם מי שסובר שאסור להיכנס להר הבית בוודאי יסכים שהריבונות על המקום המקודש ביותר לעם היהודי צריכה להיות בידי מדינת ישראל". יצוין כי הרב סתיו נמנע בעבר מלתמוך בעלייה להר.

ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי), אמרה "צר לי על הדברים. אני מוחה הן על האשמת יהודים במעשי ההסתה והרצח של המחבלים הערבים, והן על הפגיעה בכבודם של גדולי רבני הציונות הדתית, שהעולים להר הבית בטהרה פועלים לאור פסקי ההלכה שלהם. הציבור הדתי לאומי מאז ומעולם נשמע לרבותיו ופועל על פיהם". היא ציינה כי היא עצמה אינה עולה להר הבית, "בשל הוראת כבוד הרב ליאור שליט"א לגבי עלית נשים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ