עימות בין פרץ לנתניהו: "במקום לנווט, אתה מחפש אשמים"

בישיבת ממשלה סוערת התעמת השר המתפטר עם ראש הממשלה שאמר לו: "אני מודה לך על שהבנת שמקומך אינו סביב שולחן הממשלה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

עימות חריף פרץ הבוקר (ראשון) בישיבת הממשלה בין השר עמיר פרץ (התנועה) לראש הממשלה, בנימין נתניהו, סביב התבטאויותיו של האחרון נגד המפגינים בכפר כנא, היעדרו של תהליך מדיני וענייני התקציב.

"בחודשים האחרונים מתחוללת רעידת אדמה בכל התחומים - מדיני, חברתי וכלכלי וראש הממשלה במקום לנווט ולמצוא פתרונות מחפש אשמים", אמר פרץ, שאף הודיע כי הוא הוא מתכוון להתפטר היום מתפקידו ולא יצביע בעד התקציב האנטי חברתי, כהגדרתו. "תפקידו של ראש הממשלה להתעלות מעל ההתלהמות והצרכים הפוליטים ולגלות אחריות כלפי אזרחי ישראל".

נתניהו החליט לתקוף את פרץ, כמו גם את מחנה השמאל כולו. "אצלכם (אנשי השמאל, ב"ר) זה אם לא פינית לא עשית", אמר. "אצלכם היוזמה היחידה היא לקפוץ מהצוק ולהתקפל. תפקידו של מנהיג הוא לראות את המציאות ולאחד כוחות מולה. אנחנו נתונים בעיצומו של מסע הסתה איסלאמיסטי ברמה העולמית, של האסלאם הקיצוני ששולל את זכות הקיום שלנו כעם וכבודדים. כל אחד מבין את זה. רואים את זה ברחבי המזרח התיכון עם מדינות שנופלות בידי האסלאם הקיצוני שלא משאיר מקום לקיומה של מדינת ישראל. לצערנו הרשות הפלסטינית ואבו-מאזן שותפים לזה ואנחנו שומעים את זה מראשי מדינות ערביים שלא נשרפו עדיין בבערה הזו. מי שאמור להתאחד נגד זה הם שרי הממשלה. אבו-מאזן בורח מכל הסכם. הוא בוחר ללכת לכיוון הזה. אני מודה לך על שהבנת שמקומך אינו סביב שולחן הממשלה".

נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקרצילום: אלכס קולומויסקי

אולם פרץ לא נשאר חייב ואמר כי "לא יתכן שהשיטה שבה אנשים שרואים גם את הפיתרון המדיני כחלק מרכזי יואשמו כמתקפלים בפני הטרור. אני ניהלתי מלחמה בנחישות מול הטרור, לא פחות ממך גם מול חיזבאללה וגם מול החמאס והאמנתי וקידמתי תהליך מדיני כחלק מתפיסת ביטחון כוללת של מדינת ישראל".

קודם לעימות זה המשיך נתניהו בהתקפתו על ההפגנות בקרב ערביי ישראל במהלך סוף השבוע וטען שהמפגינים "קוראים להשמדת ישראל". כבר אתמול גינה נתניהו את העימותים בכפר כנא בעקבות ירי השוטרים, שהוביל למותו של הצעיר ח'יר אלדין אלחמדן, ואמר כי "מי שלא יכבד את החוק הישראלי ייענש במלוא החומרה. אנחה את שר הפנים לבחון שלילת אזרחות של הקוראים להשמדת מדינת ישראל". היום אמר: "לא נסבול התפרעויות ונפעל בנחישות נגד זורקי אבנים ובקבוקי תבערה, נגד חסימת צירים ונגד הפגנות שקוראות להשמדתנו". לדבריו, "לא נסבול הפגנות בלב ערינו שבהן מניפים דגלי חמאס ודאעש וקוראים לפדות את פלסטין בדם ואש ובעצם קוראים להשמדת ישראל. הגיע הזמן לפעול נגד התנועות האלה שרוצות להשמיד אותנו".

עוד לפני תחילת הישיבה קרא שר האוצר יאיר לפיד לראש הממשלה לפעול להרגעת הרוחות. "שרים חברי ממשלה וחברי כנסת צריכים לעסוק בהורדת הלהבות ולא בהגברת הלהבות", אמר לפיד לפני תחילת הישיבה. "אנחנו צריכים לחיות כאן ביחד. העובדה שמשתמשים בסיטואציה הזו כדי לצבור הון פוליטי היא בלתי מתקבלת על הדעת וחסרת אחריות".

דבריו של לפיד באו לאחר שרק אתמול כינה השר נפתלי בנט את הצעיר ההרוג "מחבל" וגיבה את השוטרים. "מחבל ערבי אחוז טירוף תקף ניידת של שוטרינו עם סכין, בניסיון לרצוח אותם. תגובת השוטרים היא מה שמצופה מאנשי הביטחון שלנו", כתב בנט בפייסבוק, והוסיף כי "אפשר וצריך לבדוק. תמיד. אבל לא מדובר ב'רצח בדם קר' ובטח שאין להפקיר את אנשי כוחות הביטחון שנשלחים להגן עלינו. אם לא נעניק גיבוי נראה עוד ועוד ישראלים נרצחים באמצעות סכינים, זיקוקים ודריסות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ