היום שאחרי הפיגוע: שכונת הר נוף מתאבלת ומנסה לחזור לשגרה

תושבים רבים הצטרפו לתפילת הבוקר בבית הכנסת בירושלים לאות הזדהות. חמישה פצועים עדיין מאושפזים בבתי החולים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית הכנסת קהילת בני תורה בשכונת הר נוף בירושלים נפתח הבוקר, כרגיל, בשעה 6:30 בבוקר למניין הראשון של תפילת שחרית. מקומותיהם של ההרוגים והפצועים, משתתפי המניין שנפגעו בפיגוע אתמול (שלישי), נותרו מיותמים, אבל תושבים רבים הצטרפו למניין לאות סולידריות. גם השר נפתלי בנט והח"כ אלי ישי הגיעו לבית הכנסת שחידש את פעילותו.

בארבעה בתים בשכונה התקיימו הבוקר מנייני תפילה מוקדמים נוספים. אלו הם בתיהם של ארבעת המתפללים שנהרגו בפיגוע – משה טברסקי, קלמן לוין, אריה קופינסקי ואברהם גולדברג – שבהם יושבים שבעה על מותם. השכונה עדיין עטופה אבל, אבל כל המוסדות, ובעיקר הישיבות, בתי הספר ותלמודי התורה, שבו לפעול. סמוך לבית הכנסת נערך בצהריים ביקור הזדהות של אנשי דת יהודים, מוסלמים ונוצרים, שהביעו מסר נגד תוקפנות כלפי מאמינים.

בית הכנסת בהר נוף בו היה הפיגוע, הבוקרצילום: רויטרס

בבתי החולים עדיין מאושפזים חמישה מפצועי הפיגוע: בהדסה עין כרם מאושפזים ארבעה, ומצבם של שניים מהם מוגדר קשה, ובבית החולים שערי צדק מאושפז פצוע אחד במצב בינוני.

סמוך לבית הכנסת בהר נוף נערך בצהריים ביקור של נציגי דתות, ובפיהם מסר של הזדהות עם הקורבנות וגינוי משותף לתוקפנות כלפי מאמינים. במפגש המנהיגים הדתיים השתתפו, בין היתר, הרבנים הראשיים לירושלים, הרב שלמה עמאר והרב אריה שטרן, אימאם מסגד א-ג'זאר בעכו השייח סמיר עאסי והפטריארך הלטיני פואד טואל.

מפגש בין-דתי בבית הכנסת שהותקף בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

הכותרת הבוקר בביטאון הליטאי "יתד נאמן" היא "עם טלית ותפילין – על קדושת השם", ולצדה מתפרסם "מכתב חיזוק" מהמנהיג הליטאי הרב אהרן לייב שטיינמן, שפותח את דבריו ב"אין אנו יודעים חשבונות שמיים על מה עשה ד' (השם; י"א) לנו ככה", וקורא לציבור "להתחזק בתורה וד' יסיר מאיתנו חרון אפו ושוד ושבר לא יישמע עוד".

על שער העיתון מופיעות תמונותיהם של ארבעת החרדים שנהרגו בפיגוע (נראה כי העיתון לא הספיק לעדכן על מות השוטר זידאן סייף) ותמונה גדולה מההלוויה בהר נוף. מתחתיה מופיעה בעמוד השער הודעה לקוראים: "'יתד נאמן' אינו מפרסם את התמונות הקשות שצולמו בזירת האירוע. כעיתונם של בני התורה הוא מחויב לרגישות יתר. בתוך קהלנו עדיין מסתובבים אנשים ה' יאריך ימיהם ושנותיהם שתמונות כאלו עדיין צורבות במעמקי זיכרונם, וצפייה במראות הזוועה עלולה להטיח אותם אל שנות האימה. ילדים שטרם התחשלו יתקשו לראות את המראות האכזריים והכואבים דבר שעלול להותיר בהם צלקת. כבוד האדם וכבוד המת העומדים בראש מעיניו של 'יתד נאמן' כובלים את יכולת הסיקור, ודי במה שכן מתפרסם כדי לפתוח חלון קטן, ואולי גדול מדי, אל האימה, אל הזוועה, אל הזעקה, אל התחינה ואל הצוואה הרוחנית שהותירו לנו הקדושים".

שר הכלכלה, נפתלי בנט, בבית הכנסת בהר נוף, הבוקרצילום: רויטרס

"טבח מחריד בבית הכנסת", היתה הכותרת של ביטאון המיעוט הקנאי "הפלס", ואילו ביומון "המבשר" הכותרת היא "ארבעה יהודים הי"ד מעוטרים בטלית ותפילין נעקדו על קידוש השם בעיצומה של תפילה בבית כנסת בירושלים".

בשולי התגובות החרדיות לפיגוע, התבלטה זו של ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בניסיון להגן על ראש השב"כ יורם כהן, בוויכוח שהוא לא רק ביטחוני אלא נוגע בלב האידיאולוגיה החרדית. גפני התייחס לחוות הדעת שהשמיע כהן לפיה סדרת האירועים סביב הר הבית, ובהם עליית ח"כים להר והצעות חוק לשינוי הסטטוס־קוו, החריפו את התגובה במזרח ירושלים.

גפני תקף את מבקריו של כהן, בהם ח"כ מירי רגב, ואמר: "מיליארד וחצי מוסלמים בעולם שומעים שמנסים לשנות את הסטטוס־קוו ורואים את אנשי הציבור עולים להר הבית ונגרמת הסלמה".

בית הכנסת קהילת בני תורה, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

עם זאת גפני הדגיש כי "הרוצחים הם המחבלים שמתנהגים כמו חיות אדם, שהורגים מתפללים עם גרזנים. אבל העולים להר הבית פועלים נגד ההלכה ונגד כל היגיון מדיני ובינלאומי שמתסיס את כל העולם כנגדנו".

ברשתות החברתיות החרדיות התפתחה בשעות הצהריים התארגנות לנסיעה משותפת להלוויית זידאן סייף, השוטר שנהרג בפיגוע בבית הכנסת בהר נוף. בהודעה נקרא הציבור להשתתף בהלווייתו של "חסיד אומות העולם רס"מ זידאן", ונכתב: "זכרו שזהו קידוש ה' שאנחנו מחויבים לו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ