ישראל תשתף פעולה עם ועדת החקירה לפגיעה במתקני האו"ם בצוק איתן

ישראל העבירה למזכ"ל האו"ם מספר תנאים לשיתוף הפעולה דרך השגריר פרושאור. מועצת הביטחון גינתה הלילה את הפיגוע בבית הכנסת בירושלים

ברק רביד
ברק רביד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ברק רביד
ברק רביד

ישראל מסכימה לשתף פעולה עם ועדת החקירה שהקים מזכ"ל האו"ם באן קי-מון לבדיקת הפגיעה במתקני סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם – אונר"א – ברצועת עזה במהלך מבצע "צוק איתן". בכיר במשרד החוץ מסר כי שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, העביר שלשום (שלישי) איגרת בנושא למזכ"ל האו"ם באן קי-מון. הוא הוסיף כי למרות הנכונות לשתף פעולה, הציבה ישראל כמה תנאים ודרישות, אך סירב לפרט.

בשבוע שעבר הודיע מזכ"ל האו"ם על הקמת ועדת חקירה "פנימית ועצמאית" שתעסוק בפגיעה במתקני סוכנויות האו"ם השונות במהלך מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה. בהודעה שפרסם נמסר כי הוועדה תחקור גם מקרים בהם נמצאו אמצעי לחימה במתקנים שונים של האו"ם בעזה.

"הוועדה תבדוק ותחקור כמה מקרים ספציפיים בהם נהרגו או נפצעו אנשים במתקני האו"ם בעזה וכן מקרים בהם נגרמו נזקים למתקני האו"ם בעזה", נמסר בהודעתו של באן, "המזכ"ל מצפה מכל הצדדים הרלוונטיים לשתף פעולה באופן מלא עם ועדת החקירה".

מזכ"ל האו"ם ושרת החוץ האוסטרלית, ג'וליה בישופ, בכינוס מועצת הביטחון, אתמולצילום: אי־פי

ועדה דומה לזאת שהוקמה כעת פעלה גם לאחר מבצע "עופרת יצוקה". ישראל שיתפה פעולה עם הוועדה בזמנו, אך זו בסופו של דבר מתחה ביקורת חריפה על התנהלות צה"ל וישראל. האכזבה הישראלית מתוצאות אותה חקירה והלקחים שהופקו בעקבותיה הם שעומדים ככל הנראה מאחורי ההתניות שצירפה ישראל להסכמתה לשתף פעולה.

ועדת חקירה מטעם מזכ"ל האו"ם נחשבת לאמינה ולרצינית הרבה יותר מוועדת חקירה של גופים כמו המועצה לזכויות אדם של האו"ם. כבר בזמן "צוק איתן" החליטה המועצה לזכויות אדם להקים ועדת חקירה שתבדוק ביצוע של פשעי מלחמה לכאורה על ידי ישראל. בניגוד לוועדת החקירה של מזכ"ל האו"ם, עמה תשתף ישראל פעולה, בירושלים הודיעו בשבוע שעבר כי לא ישתפו פעולה עם ועדת החקירה של המועצה לזכויות אדם בראשה עומד המשפטן וויליאם שאבאס כיוון שזו "מוטה וחד-צדדית".

בתוך כך, מועצת הביטחון של האו"ם גינתה הלילה את הפיגוע שאירע בבית הכנסת "קהילת בני תורה" בשכונת הר נוף בירושלים, בו נהרגו חמישה בני אדם. בהודעה שהוציאה המועצה היא הגדירה את הפיגוע כמתועב וקראה לישראל ולפלסטינים לפעול באופן מידיי להרגעת הרוחות באזור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ