ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להציג בקרוב הצעת חוק לשלילת תושבות וזכויות סוציאליות למבצע מעשה טרור ועבירות חמורות שהמניע שלהן לאומני, כמו הסתה לפגיעה במדינה. הצעת החוק תתייחס לשלילת הזכויות הן למבצע העבירה ולמשפחתו. לדברי נתניהו, "לא ייתכן שאלה שפועלים בטרור נגד מדינת ישראל ייהנו מזכויות כמו ביטוח לאומי".

ההצעה נמצאת עדיין בחיתוליה וטרם הוחלט סופית על מבנה הענישה שייאפשר החוק החדש, שצפוי לכלול ענישה מדורגת לעבירות השונות. גורמים המעורים בדיונים על ניסוח החוק העריכו כי התושבות או האזרחות יישללו רק ממבצעי פיגועים ובמקרים קיצוניים גם מבני משפחותיהם. על פי ההערכות, במקרים בהם המחבלים נהרגו במהלך הפיגוע, המדינה תוכל לשלול את התושבות גם מבני משפחותיהם. על מורשעים בעבירות הסתה יוטלו סנקציות סוציאליות בלבד - כמו שלילת קצבאות - מהלך שיופנה רק נגד מבצעי העבירה ולא נגד בני משפחותיהם. עדיין לא ברור כיצד תוגדר בדיוק הסתה.

במקביל, ועדת השרים לחקיקה תדון מחר בהצעת חוק של איילת שקד, המבקשת לבטל אשרה או רישיון לישיבת קבע בישראל למי שהורשע בעבירת טרור. החוק של שקד מעניק לשר הפנים סמכות לשלול את הרישיון ממחבלים שהורשעו בביצוע עבירות טרור, פגיעה בריבונות המדינה, סיוע לאויב במלחמה, ריגול או מסירת ידיעה סודית.

מפגין פלסטיני ליד רכב שהוצת במזרח ירושלים, החודשצילום: רויטרס

מוקדם יותר היום אמר שר הפנים הנכנס גלעד ארדן כי הורה לאנשי משרדו לבחון כיצד יוכל להרחיב את סמכויותיו ו"לשלול את תושבות הקבע והזכויות הסוציאליות הנלוות מערביי מזרח ירושלים שמעודדים טרור והסתה לאלימות".

גורמים במשרד ראש הממשלה ציינו כי הודעתו של ארדן הגיעה בעקבות דיון שכינס נתניהו בתחילת השבוע עם ארדן ועם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ובו הנחה לקדם את הנושא.

באירוע שבתרבות בנס ציונה התייחס ארדן גם לסוגיית סגירת המרכולים בשבת ואמר כי בכוונתו להקים ועדה ציבורית שתמנה הן חברים דתיים והן חברים חילוניים שימליצו לו ביחס לאיזון הנכון. "ברור לי שכל החלטה שתהיה תקפה לתל אביב תהיה משמעותית לכל מדינת ישראל", הוסיף, "סוגיית השבת היא סוגיה רצינית וחשובה. יש לה ערך לאומי, חברתי, משפחתי ומסורתי. אני מאמין בחייה ותן לחיות, וחשוב שנמצא את האיזון הנכון בנושא הזה".

המתיחות בין ערבים ליהודים בירושלים נמשכה גם בסוף השבוע. אמש נפצעו שני צעירים יהודים באורח קל לאחר שהותקפו בידי קבוצת ערבים בקטטה בהר הזיתים בעיר. השניים פונו לבית החולים שערי צדק כאשר אחד מהם, בן 24, סובל מחתך קל בגבו, והשני, בן 21, מחבלות יבשות בראשו. חקירת המשטרה העלתה כי השניים היו חלק מקבוצת מתפללים שעשתה את דרכה מישיבת בית החושן לישיבת בית אורות. באזור א-טור נתקלו בקבוצת ערבים ופרצה ביניהם קטטה. אחד הפצועים נדקר והשני נפגע כנראה ממוט ברזל. 

אמש דווח גם על הפרות סדר בשכונת סילוואן, שם יידו תושבים בקבוק תבערה לעבר ג'יפ משטרתי. לא דווח על נפגעים או על נזק. תפילות המוסלמים בהר הבית עברו אתמול בשקט יחסי, זה השבוע השני ברציפות. במערכת הביטחון מתנגדים להצעות שהועלו בקבינט ובכנסת לשגר פלוגות של צה"ל למזרח ירושלים לתגבור המשטרה. בצבא סבורים שהמשטרה מסוגלת להתמודד עם האתגר ושאנשיה ערוכים טוב יותר לבלום הפגנות אלימות המוניות.

גם במשחק בין בני יהודה לבני לוד באיצטדיון בלומפילד אתמול, במסגרת הליגה הלאומית, התרחש אירוע גזעני, כאשר מתחילתו החלו אוהדי בני יהודה בקריאות "מוות לערבים" ובקריאות אישיות כנגד יו"ר הקבוצה האורחת, אבו סובחי, ושחקן הקבוצה סלים טועמה. בדקה ה-37 הושלכו חפצים והושמעו קללות גזעניות מאוהדי בני יהודה. אבו סובחי ניסה לעלות ליציעי המארחים ואיים לא להעלות את קבוצתו למחצית השנייה. המאבטחים שנכחו במקום לא נקטו אמצעים להרגעת הרוחות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ