הרב הצבאי הראשי: "אין בקוראן אזכור לירושלים, מה הם עושים על הר הבית?"

לדברי תא"ל רפי פרץ, "90% מהערבים לא יודעים מה כתוב בקוראן... המסגד היחיד שאליו משויכת קדושה כלשהי הוא אל־אקצא. אין לשאר הר הבית שום משמעות דתית". דובר צה"ל: הדברים הוצאו מהקשרם ואינם משקפים את עמדתו

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

"אין בקוראן אזכור אחד למלה ירושלים. אפילו לא ברמז", כך אמר הרב הצבאי הראשי, תת־אלוף רפי פרץ, בהרצאה שנתן באחרונה בפני תלמידי המכינה הקדם הצבאית בעצמונה. לדברי פרץ, "90% מהערבים לא יודעים מה כתוב בקוראן. אני אומר לך באחריות. ואנחנו יודעים יותר טוב מהרבה מהם".

בשלב זה שאל אחד התלמידים שאלה בנושא. "המסגד היחיד שאליו משויכת קדושה כלשהי הוא מסגדאל־אקצא. אין לשאר הר הבית שום משמעות דתית", אמר פרץ."מה זה מסגד אל־אקצא? כתוב בקוראן 'עשו לי מקדש בקצה', אבל הכוונה היא הקצה של מכה, של חצי האי ערב. כשהם משתחווים למכה, האחוריים שלהם מופנים להר הבית כי הקצה הוא חצי האי ערב. אז מה הם עושים על הר הבית?". בשלב זה פרץ עצר בעצמו ואמר "אני לא אכנס בימים כאלה שרועש וגועש וזה גם לא טוב הדבר הזה", תוך שהוא מצביע למצלמה.

דבריו של הרב, שפורסמו אתמול (רביעי) באתר "כיפה", נאמרו במסגרת שיעור במכינת "עצם", שהוקמה על ידו בשנת 1992 בהתנחלות עצמונה בגוש קטיף. כיום ממוקמת המכינה ביישוב נווה שבחולות חלוצה. 

הרב הצבאי הראשי התייחס גם למבצע "צוק איתן", ואמר כי "בגלל המורכבות והאכזריות של האוכלוסייה איתה אנחנו מתמודדים המלחמות שלנו לוקחות הרבה יותר זמן ממה שהיינו רוצים שייקחו. עדיף לסיים את המלחמה מהר כי אנחנו דואגים לחיי אדם, לא רוצים לפגוע בחפים מפשע ולשמור על השגרה. אנחנו לא רוצים לשים את כולם על הברכיים".

תא"ל פרץ אף התייחס לסרבנות בצה"ל, ואמר כי הסרבנים של יחידת המודיעין 8200 זניחים. "היו כאלו. אבל בצוק איתן היו 20 אלף חיילים ולא היה רבע סרבנות או סירוב פקודה. היתה כאן הבנה עמוקה של שייכות. יש לנו אחריות להבין עד כמה התורה ודרך החיים שלנו היא ראויה וצריך להילחם עליה, ולמסור את הנפש עליה. מתוך אידיאל, ולא מתוך 'עצבנות' על מי שיורה עלינו פצ"מרים".

אולם מבדיקת "הארץ" עולה כי דברי הרב הצבאי הראשי אינם מדוייקים: במהלך הלחימה היו כמה אירועי סרבנות מסיבות אידיאולוגיות של אנשי מילואים, שלפחות שניים מהם נשפטו ביחידותיהם ונשלחו עקב כך למאסר בכלא הצבאי. בנוסף, שני רופאים בדואים עזבו את יחידותיהם יממה לפני תחילת מבצע "צוק איתן", והם הואשמו בעבירה של השתמטות מפעילות קרבית. לבסוף נחתם עמם הסדר טיעון בו הורשעו בהיעדרות מהשירות ונגזר עליהם לרצות ארבעה חודשי מאסר וחצי. 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הדברים הוצאו מהקשרם ואינם משקפים את עמדתו של הרבצ"ר. הרב מצר באם דבריו פגעו באוכלוסייה הערבית". 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ