עבאס: "ארה"ב מונעת הקמת מדינית פלסטינית"

בראיון לטלוויזיה המצרית, קרא הנשיא הפלסטיני לממשל האמריקאי לתמוך בהצעת הפלסטינים למועצת הביטחון וביקר את הניסיון למנוע כינוס של אמנת ז'נבה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) מאשים את ארה"ב בכך שהיא "מונעת עד כה הקמת מדינה פלסטינית". בראיון אמש (שבת) לטלוויזיה המצרית, קרא עבאס לממשל האמריקאי "לשמור על כבודה של ארה"ב כמעצמת על ולפעול לפי חובתו הבינלאומית, שתואמת את האינטרס של העם האמריקאי, ולתמוך בהצעת הפלסטינים למועצת הביטחון או לא להטיל וטו". זאת, לאחר שאתמול אמר עבאס כי כי ההצעה הפלסטינית, הקוראת לסיום הכיבוש הישראלי ולהכרה במדינה פלסטינית בגבולות 1967, תוגש בקרוב לאו"ם.

בראיון, מתח עבאס ביקורת על ההצעה שעלתה לאחרונה מצד גורמים בארה"ב להקפיא סיוע כספי לפלסטינים בשל הסתה ואלימות ועל הניסיון האמריקאי למנוע כינוס של מדינות החתומות על אמנת ז'נבה הרביעית, שיעסוק בפלסטינים. "זו התנהלות שמצערת מאוד... רואים בי כאחראי לאלימות בעוד ראש הביטחון הפנימי בישראל אמר בצורה ברורה וגלויה שזה לא נכון", אמר הנשיא הפלסטיני. "אני לא מסית, לא בגלוי ולא בסתר, ואני מקווה שהקפאת הסיוע לא תצא לפועל".

נשיא הרשות בירך על הצהרת הנשיא המצרי עבד אל-פתח א-סיסי בשבוע שעבר כי מצרים מוכנה להציב כוח שיטור בתוך שטח המדינה הפלסטינית, אם תקום. "אין ספק שאנחנו נצטרך כוח ערבי שיעזור לנו לשמור על הביטחון ולייצב את המדינה הפלסטינית ואין ספק שמצרים היא המובילה בעניין הזה".

נשיא מצרים א-סיסי והנשיא הפלסטיני עבאס בקהיר, אתמולצילום: אי־אף־פי

עבאס, שנפגש גם עם א-סיסי בתום ישיבת הליגה הערבית שהתקיימה אתמול, אמר כי מיוני אשתקד, עם הפלת משטר האחים המוסלמים, התמיכה המצרית בעמדה הפלסטינית מתחזקת, לא רק למען הפלסטינים אלא למען היציבות באזור. לפי דיווח בעיתון אל-איאם הבוקר, א-סיסי הגדיר את פתרון הסוגיה הפלסטינית כאחד מעמודי התווך ליציבות במזרח התיכון וכי לא יאפשר פגיעה ביציבות באזור.

למרות הדברים, אחת הסוגיות, שטרם התברר מה יעלה בגורלה \, היא שיקום הרצועה. בעוד עבאס מביע תמיכה בפעילות המצרית לאורך ציר הגבול עם הרצועה והקמת אזור החיץ,  תהליך השיקום עדיין מתנהל בעצלתיים וגורם לתסיסה ברצועה. ראשי חמאס והג'יהאד האסלאמי איימו בהצהרות בסוף השבוע ובשבוע שעבר בחידוש ההתנגשות עם ישראל, אם הממשלה הפלסטינית לא תוביל את תהליך השיקום כפי שהתחייבה. זאת, בעוד ברמאללה מאשימים את חמאס בהמשך השליטה על המעברים ומוקדי הכוח ברצועה שלא מאפשרים לממשלה לתפקד.

אתמול נאם נשיא הרשות הפלסטינית בכינוס ועדת המעקב של הליגה הערבית בקהיר, שדן בהצעה הפלסטינית הקוראת לסיום הכיבוש הישראלי ולהכרה במדינה פלסטינית בגבולות 1967. "אין באפשרותנו לחכות עוד, כי ישראל ממשיכה בתוקפנות שלה ובהפקעת האדמות ובקביעת עובדות בשטח על ידי המשך בנייה בהתנחלויות", אמר עבאס. "ממשלת ישראל לא רוצה מסיבות פנימיות לקבוע את גבולותיה ואנחנו לא יכולים להמשיך במצב כזה". 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ