שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

לוחמי גבעתי התלוננו כי מפקדם הטריד אותם מינית - אך החטיבה לא פתחה בחקירה

בערוץ 1 נחשף כי הלוחמים פנו למח"ט וינטר וזה הבטיח להם כי "פתרתי לכם את הבעיה - הקצין כבר לא בצה"ל", אך כעבור שבוע פגשו שוב במפקד. צה"ל: אירוע חריג בחומרתו, המפקד ישוחרר מהצבא

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

שני לוחמים בחטיבת גבעתי התלוננו כי מפקד המחלקה שלהם הטריד אותם מינית, אך בחטיבה השתיקו את הפרשה ולא פתחו בחקירה. 

הלוחמים פנו לדרג הפיקודי בחטיבה - למפקד הפלוגה, למפקד הגדוד ובהמשך גם למפקד החטיבה, אל"מ עופר וינטר, וסיפרו על המתרחש, אולם לא נפתחה חקירת מצ"ח בפרשה, שחשפה הערב (שני) הכתבת הצבאית של קול ישראל, כרמלה מנשה.

הלוחמים סיפרו כי מפקדם הישיר נגע באיבריהם האינטימיים. "אני קפאתי פשוט, לא ידעתי איך להגיב", סיפר אחד מהם בראיון ששודר בערוץ 1, "זה הבן אדם הכי מוערך בשבילי. זו דמות להסתכל עליה כמו אל. כשזה קורה אתה לא מגיב. אתה קופא במקום. אתה נכנס להלם. רק אחרי שלושה חודשים הבנתי כמה זה גדול".

הלוחמים קיבלו הבטחה ממפקד החטיבה כי מפקד המחלקה יסולק מהצבא, אך התברר להם כי הדבר לא נעשה. "המח"ט הבטיח: 'פתרתי לכם את הבעיה. הקצין כבר לא בצה"ל'. אחרי שבוע אני הולך בבסיס אחר ורואה אותו מול העיניים", סיפר אחד הלוחמים.

לפי הפקודה הצבאית "איסור פגיעה על רקע מיני", כל טיפול באירוע של הטרדה מינית נעשה בהתייעצות פרקליט. במקרה שבו נעשית פנייה לדיווח על הטרדה או פגיעה מינית לגורמי הפיקוד, עליהם להציג את דרכי הטיפול האפשריות: חקירת מצ"ח, טיפול יחידתי - בהתאם להנחיות הפרקליטות, או דיווח ללא הגשת תלונה. לפי דברי החיילים, התנהלות היחידה במקרה זו עומדת בניגוד לפקודות הצבא בנושא.

קצין בצה"ל טען אמש כי התלונה שהגיעה לידי גורמי הפיקוד היתה על הטרדה מילולית, וכי כעת, לאחר פרסום התלונות המלאות, אלו ייבחנו. 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מדובר באירוע חריג בחומרתו שאינו עולה בקנה מידה אחד עם ערכי צה"ל. עם היוודע המקרה, המפקד החשוד במעשה הורחק מתפקידו לאלתר ובימים אלה נמצא בהליך שחרור מצה"ל. החיילים טופלו על ידי גורמים מקצועיים והועברו לתפקידים אחרים בתוך החטיבה מתוך כוונה לשמור על כבודם. בהמשך שובצו החיילים מחדש ביחידה אחרת, בהתאם לבקשתם. צה"ל ימשיך לטפל באחריות ובכובד ראש במקרה המדובר ויפעל למניעת הישנותם של מקרים מסוג זה בעתיד".

לפי נתוני הצבא, 561 חיילים וחיילות דיווחו על פגיעה מינית בשנת 2013 - כתשעה אחוזים מהם גברים. בצה"ל אומרים כי בשנתיים האחרונות חל גידול במספר הגברים שהתלוננו על הטרדה או תקיפה מינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ