המכון לרפואה משפטית בישראל: השר אבו עין מת מהתקף לב. הפלסטינים: מת מהכאה ומגז מדמיע

ראש המכון ד"ר קוגל ופתולוגים פלסטינים וירדנים ערכו את נתיחת הגופה. אלפים השתתפו בהלווייתו של אבו עין ברמאללה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

ראש המכון לרפואה משפטית ד"ר חן קוגל אמר היום (חמישי) כי הנתיחה לאחר המוות מוכיחה שהשר זיאד אבו עין מת "מהתקף לב כתוצאה מעקה (דחק)". הדחק, לפי קוגל, נגרם ככל ככל הנראה מלפיתת צווארו של אבו עין, שסבל ממחלת לב. עם זאת, השר הפלסטיני לענינים אזרחיים חוסיין א-שייח אמר מוקדם יותר היום כי הנתיחה מוכיחה שהכאתו של השר וחשיפתו לגז מדמיע הן הסיבה למותו. אלפי בני אדם השתתפו בהלוויה הממלכתית לאבו עין, שנערכה היום ברמאללה, בנוכחות נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן). 

הנתיחה, שבוצעה בהשתתפות נציגי המכון לרפואה משפטית בישראל - ד"ר קוגל וד"ר מיה פורמן, נציגי המכון הפתולוגי הפלסטיני ורופאים משפטיים מירדן, הושלמה הלילה באבו דיס. לפי הודעת משרד הבריאות, התקף הלב נגרם כתוצאה מחסימת עורק. "מותו של המנוח נגרם מחסימה של עורק כלילי (אחד מהעורקים שמספקים דם לשריר הלב), בעקבות דימום מתחת לרובד טרשתי (אתרוסקלרוטי). השינוי ברובד (דימום) יכול להיגרם מדחק (עקה נפשית)", נכתב בהודעה. 

כמו כן, נכתב בהודעה כי "נמצאו סימני שפכי דם (דימומים) קלים בשרירים וסימני לחץ מקומי בצוואר". לדברי קוגל, דימומים מתחת לעורק הראשי – שאופייניים למצב של לחץ – גרמו לפתולוגים הישראלים והירדנים להסכים כי מדובר במקרה מוות כתוצאה מהתקף לב. כמו כן, אמר קוגל כי אבו עין סבל מבעיות לב עוד קודם לכן על רקע מחלות קודמות: הוא סבל מטרשת קשה ומצלקות בלבו ולכן היה נתון בסיכון מוגבר לאירועי לב. "מצב הלב הרעוע של המנוח גרם לו להיות רגיש יותר למצבי דחק", נכתב בהודעת משרד הבריאות. לצד זאת, אמר קוגל כי ישנם ממצאים נוספים שדורשים עדיין בדיקה, בהם דימומים בחניכיים, בלשון ובלוע, שייתכן ונגרמו מניסיונות ההחייאה שניסו לבצע בו הצוותים הרפואיים.   

הלווית אבו עין ברמאללה, היום. צילום: רויטרס

ההנהגה הפלסטינית, שנפגשה אמש כדי לדון בתגובה למותו של אבו עין בהפגנה נגד מאחז עדי עד, החליטה להמשיך בדיוניה מחר. בבית לחם כובו לשלושה ימים האורות בעצי חג המולד בעקבות מותו של אבו עין. בהלוויה שיצאה מהמוקטעה, השתתפו אלפי בני אדם וחיילים נשאו הארון לאורך השטיח האדום במקום. "זה מעשה נפשע", אמר אחד המשתתפים בהלוויה לסוכנות הידיעות רויטרס. 

"אנחנו מצטערים על המוות של השר זיאד אבו עין. אנחנו חושבים שאף אחד לא צריך למות במהלך הפגנה", אמר היום ראש אגף התכנון בצה"ל, האלוף נמרוד שפר, בכינוס הדיפלומטים של הג'רוזלם פוסט שנערך בירושלים. "אנחנו חוקרים כל חייל שהיה שם כדי לברר מה היה שם. זוהי אחריותנו. אנחנו רואים את התיאום הביטחוני כצעד מאוד חשוב לשני הצדדים, ונעשה כל שיידרש כדי להמשיכו".

אבו עין, השר לענייני המאבק בגדר ההפרדה ובהתנחלויות, מת לאחר שהשתתף בהפגנה נגד המאחז עדי עד שמצפון לרמאללה, שבה התרחש עימות בין פלסטינים וכוחות הביטחון. כוחות פיקוד העורף ומשמר הגבול ביקשו להדוף את המפגינים וירו לעברם רימוני גז והלם, ואז החלו הצדדים להחליף דחיפות וקללות, כשאבו עין בראש הצועדים. בשלב מסוים עזב אבו עין את זירת העימות והתיישב על סלע סמוך, וזמן קצר אחר כך ביקש להתפנות לבית החולים ברמאללה והתעלף. מקורביו של השר סיפרו כי הוא סבל מלחץ דם גבוה ומסוכרת. 

פלסטיני שנכח בהפגנה אמר ל"הארץ" שראה לוחם מג"ב מכה את השר בקת הרובה שלו ובועט בו. לפי דיווח פלסטיני, אבו עין נפגע משאיפת גז מדמיע, אך בתיעוד האירוע הוא נראה בריא גם לאחר ירי רימוני הגז.

צה"ל תגבר את כוחותיו בגדה המערבית מחשש למהומות בעקבות מותו של השר הפלסטיני. הרמטכ"ל בני גנץ החליט אמש להוסיף שני גדודי צבא ושתי פלוגות של משמר הגבול לכוחות הנמצאים בגזרה, זאת בתום הערכת מצב בהשתתפות סגן הרמטכ"ל האלוף גדי איזנקוט, מפקד פיקוד המרכז האלוף ניצן אלון ומתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב מרדכי. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ