הרשות מאיצה את המהלך באו"ם: תגיש כבר השבוע הצעת החלטה לסיום הכיבוש

הפלסטינים מתכוונים לדרוש שההצבעה במועצת הביטחון תתחיל כבר ביום רביעי. בכיר פלסטיני מעריך: לא נשבור את הכלים, אך זה לא יתנהל לפי לוח הזמנים האמריקאי

ג'קי חורי
ג'קי חורי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'קי חורי
ג'קי חורי

הפלסטינים מתכוונים לדרוש כי ההצבעה במועצת הביטחון של האו"ם על הצעת ההחלטה בעניין סיום הכיבוש הישראלי עד סוף 2016 והכרה בגבולות 1967 תוכל להתקיים החל מיום רביעי הקרוב - כך אמר הערב (ראשון) מקור פלסטיני בכיר ל"הארץ".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי להיפגש מחר ברומא עם שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי. השניים, שייפגשו ביוזמתו של קרי, צפויים לדון בהצעת ההחלטה. מחרתיים תיפגש משלחת של שרי חוץ ערבים עם קרי בלונדון, ותבקש ממנו להימנע מהטלת וטו על הצעת ההחלטה.

שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל־מאלכי, אמר היום לעיתון "אל־איאם" כי לפני הפגישה עם שרי החוץ הערבים, צפוי קרי להיפגש בלונדון גם עם משלחת פלסטינית, ובה ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, וראש המודיעין הכללי, מאג'ד פרג'.

עבאס בישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה, הערבצילום: אי־אף־פי

בדומה לפגישה שזימן עם נתניהו, קרי הוא שיזם את הפגישה עם הפלסטינים בלונדון, כחלק מניסיונו לבדוק את מרחבי הגמישות של הצדדים, והאם יש אפשרות להגיע לפשרה. שר החוץ האמריקאי שוחח ביום שישי האחרון בטלפון עם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), וביקש ממנו לשגר את עריקאת ופרג' ללונדון.

ההנהגה הפלסטינית בראשותו של עבאס המשיכה היום לדון בצעדיה בתקופה הקרובה - ובראשם הפנייה למועצת הביטחון של האו"ם. לפי פקידים בכירים ברמאללה, המהלכים הפלסטיניים מתנהלים על פי ההתפתחויות בזירה הבינלאומית - בעיקר בזירה האירופית - לקראת הדיונים בפרלמנט האירופי על ההצבעה להכרה בפלסטין, כמו גם ישיבת המדינות החברות באמנת ז'נווה. "המהלכים הפלסטיניים לא מתנהלים לפי לוח הזמנים של הישראלים או האמריקאים, אלא לפי האינטרס של העם הפלסטיני", אמר פקיד פלסטיני בכיר.

עם זאת, הפקיד העריך כי ההנהגה הפלסטינית תזהר שלא לנקוט במהלכים שוברי כלים דווקא בעיתוי זה, שכן הנושא הפלסטיני זוכה לרוח גבית מהקהילה הבינלאומית ובעיקר ממעצמות אירופה. עם זאת, הוסיף הפקיד, הפלסטינים רוצים להבהיר כי לא יסכימו למהלכים נוספים שמשמעותם משיכת זמן נוספת, ואי־התחייבות ברורה מצד הקהילה הבינלאומית לסיום הכיבוש.

בפתח ישיבתה של ההנהגה הפלסטינית ברמאללה הערב, אמר עבאס כי הפנייה למועצת הביטחון של האו"ם, התיאום הביטחוני עם ישראל והדרישה מהקהילה הבינלאומית לספק הגנה לפלסטינים - עומדים כולם על סדר יומה של ההנהגה. לצד אלה, הוא הוסיף כי הוא מתכוון לפנות למזכ"ל האו"ם ולדרוש את הקמתה של ועדת חקירה לבדיקת נסיבות מותו של השר זיאד אבו עין בשבוע שעבר, לאחר עימות עם כוח צה"ל ומשמר הגבול.

חרף זאת, עבאס הבהיר כי הסוגיה הדחופה ביותר היא שיקום רצועת עזה. לדבריו, המהלך לא מתקדם על פי הציפיות. הוא חזר והאשים את חמאס בחוסר סיוע לממשלה החדשה לעשות את עבודתה ברצועה.

הפגישות שיקיים קרי בימים הקרובים עם נתניהו, עריקאת, שרי החוץ הערבים ועמיתיו האירופאים, הן חלק מניסיון אמריקאי להימנע מעימות דיפלומטי במועצת הביטחון בסוגיה הפלסטינית, או לפחות לדחות ככל האפשר עימות כזה.

ראש הממשלה נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה היום כי ישראל נמצאת תחת מתקפה דיפלומטית נגדה באו''ם. "זה ניסיון לכפות עלינו באמצעות החלטת או''ם לסגת לקווי 1967 בתוך שנתיים", אמר. "זה יוביל לכך שקיצונים איסלאמים יגיעו לפרברי תל אביב וללב ירושלים. לא נרשה זאת. נהדוף זאת בעוצמה ואחריות. שלא יהיה ספק, המתקפה הזו תיכשל".

עדיין לא ברור אם קרי יציג לישראל ולפלסטינים הצעה מדינית חדשה או נוסחת פשרה. בכל מקרה, יהיה קשה מאוד להשיג פשרה כזו. הפלסטינים נחושים בדעתם לקדם את הצעת ההחלטה שלהם במועצת הביטחון, בעוד שישראל, הנתונה במערכת בחירות, דוחה על הסף כל מהלך במועצת הביטחון.

"יש גורמים שונים שמנסים לדחוף לכיוונים שונים והשאלה היא האם כולנו יכולים למשוך יחד לאותו כיוון", אמר קרי בביקור בקולומביה בסוף השבוע. "אנחנו מנסים למצוא דרך לסייע להוריד את המתיחות ולהפחית את הפוטנציאל לעימות נוסף".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ