גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

לאחר 177 יום בכלא, סרבן המצפון אוריאל פררה קיבל פטור משירות צבאי. היום (ראשון), כשהתייצב פררה בבסיס תל השומר, הוא קיבל הודעה על הפטור הצפוי לו, לאחר עשר תקופות מאסר שריצה בכלא הצבאי. 

פררה, יליד בואנוס איירס שבארגנטינה, עלה לארץ בגיל שש וגדל בבאר שבע. כבר בגיל 14 החליט לא להתגייס והגדיר את עצמו כסרבן מצפון. "אם אתגייס לצה"ל, אתרום לכיבוש, גם אם לא אשרת בשטחים. כל עבודה משרדית בצבא היא שיתוף פעולה ואני לא רוצה לקחת חלק בזה", אמר בעבר בריאיון ל"הארץ". "הסרבנות היא כלי המחאה שלי. מי שרוצה לעשות שלום לא צריך לעשות צבא. אני עושה בעיני את הדבר הכי מועיל לשינוי המצב הקיים - לא מתגייס לצה"ל. להראות להם שיש אנשים שחושבים אחרת ומסרבים לציית".

לדברי קרוביו של פררה, ועדת אי-התאמה אמנם המליצה בימים האחרונים שלא לשחררו משירות צבאי ולהעניק לו את הפטור, אך היום כשהגיע לבסיס הקליטה והמיון התברר לו כי המלצת הוועדה שונתה, והוא קיבל את הפטור משירות צבאי. כעת, הוא מתכוון ללמוד לבחינת הפסיכומטרי ובחודשי הקיץ להתחיל שירות לאומי.

אוריאל פררה, בספטמבר. ועדת אי-ההתאמה שינתה את המלצתהצילום: אלכס ליבק

רותי, אמו של אוריאל, אמרה היום כי במשפחתו שמחים מאוד על הפטור שניתן לו."אוריאל יצא היום בבוקר מוקדם מבאר שבע כדי להגיע לבקו"ם, והוא היה בלחץ כי הוא חשב שיש לפניו עוד כליאה. כשהוא התקשר הוא היה מאוד שמח על הפטור", סיפרה. "המדינה פספסה אדם שיכל לתרום למדינה שנה וחצי. הוא היה יכול לעשות שירות לאומי כבר, ולעשות משהו פרודוקטיבי, והצבא לא נתן לו - הוא היה בכלא. המיליטריזם חזק פה יותר מההיגיון, ככה אנחנו מרגישים. כשבחור מסרב, ונכנס לכלא, הוא מקבל כל יום כסף לשתייה קרה ולתפוצ'יפס - זה שטות גדולה. זה בזבוז גדול. זה שנה וחצי שהמדינה פספסה בחור שהיה יכול לצאת ולתרום למדינה ולעשות טוב. עכשיו הוא אומר שזה לא המאבק שלו, אלא של העם הפלסטיני. זה מה שהוא עשה כדי להתנגד לכיבוש".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ