הרמטכ"ל גנץ הדיח את המג"ד מגבעתי הנחשד בהטרדה מינית ושיבוש הליכי חקירה

גנץ קיבל את המלצת מפקד פיקוד דרום להדיח את סא"ל לירן חג'בי. צה"ל: ההחלטה התקבלה לאור הכשלים שהתגלו שאינם עומדים בקנה אחד עם ערכי הצבא

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הרמטכ"ל בני גנץ קיבל את המלצת מפקד פיקוד הדרום, אלוף סמי תורג'מן  להדיח את מג"ד צבר, סא"ל לירן חג'בי, מתפקידו במסגרת הליך פיקודי שהתקיים בימים האחרונים. חג'בי נחקר במצ"ח בשבועות האחרונים בחשד למעשה מגונה, הטרדה מינית ושיבוש הליכי חקירה. מצה"ל נמסר כי ההחלטה התקבלה לאור הכשלים שהתגלו, שאינם עומדים בקנה אחד עם הנורמות והערכים המקובלים בצה"ל.

לטענת גורמים צבאיים, הדחתו של חג'בי מתפקידו יכולה להתבצע במקביל לחקירת מצ"ח, שעדיין מתנהלת ובודקת את החשדות הפליליים המיוחסים לו. חג'בי ביקש באחרונה לצאת לחופשה קצובה, ולאחר מכן ביקש ממפקד פיקוד הדרום, האלוף תורג'מן, להאריך את חופשתו עד לתום חקירת המשטרה הצבאית החוקרת בעניינו. עם זאת, בצה"ל החליטו לנקוט בצעדים פיקודיים כנגדו, ולהדיחו מתפקיד במקביל לחקירה הפלילית. לפי קצין בצבא, לא ננקטו צעדים משמעתיים כנגד מח"ט גבעתי עופר וינטר או מעורבים נוספים בפרשה. 

חג'בי חשוד בביצוע מעשה מגונה והטרדה מינית כלפי שתי חיילות ששירתו תחתיו. עוד חשוד מפקד הגדוד בשיבוש הליכי משפט, לאחר שלפי החשד הדיח את פקודו לתת עדות שקר. במהלך חקירתו עומת חג'בי עם החיילת שהתלוננה נגדו, ובעבר שירתה תחתיו. החיילת תיארה כי מפקד הגדוד הטריד אותה מינית, בין היתר בהודעות בעלות רמיזה מינית המתייחסות למראה החיצוני. עוד נחקר סא"ל חג'בי בחשד לביצוע מעשה מגונה. בחקירתו במצ"ח נשאל הקצין גם בנוגע לחשדות הנוגעים לנושאים אתיים, בין היתר כאלה הקשורים לטיפול בתרומות ואירועים נוספים שהתרחשו בגדוד.

מח"ט גבעתי וינטר, אלוף פיקוד דרום תורג'מן והמג"ד המודח חג'ביצילום: דובר צה"ל

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, התייחס היום בטקס סיום קורס טיס לפרשה ואמר כי "צבא ההגנה לישראל הוא צבא ערכי ומוסרי, שפועל על פי נורמות וקודים ללא פשרות. כשמתגלות חריגות אנו מטפלים בהן במלוא החומרה, מודעים לחשיבות שבטיפוח אמון במפקדים מצד החיילים וההורים השולחים אותם לצה"ל. אנו דורשים מכל מפקד, זוטר ובכיר, להוביל בזכות דוגמא אישית וערכים. לא נתפשר על פחות מכך. מי שיסטה מהדרך לא יהיה אתנו".

אתמול התייחס הרמטכ"ל לשורת הפרשות בגדוד צבר בדברים שנשא בכנס "כלכליסט", ואמר כי בצה"ל ידרשו מאנשי הקבע "התנהגות ערכית הולמת, ואנחנו לא בורחים מלהתעסק בעניין הזה". גנץ הוסיף כי בצה"ל מתכוונים להשלים "את הטיפול הפיקודי, לצד החקירות". דבריו של גנץ רמזו צעדים משמעתיים נגד חלק מהמעורבים בפרשה.

איש מפתח בפרשה הוא רב-סרן ב', ששימש במשך זמן קצר כסגנו של המג"ד חג'בי. כשהלך ב' להתריע על הנעשה בגדוד בפני מפקד החטיבה, אלוף-משנה עופר וינטר, נענה שאינו מבין את משימתו. לפי המח"ט, תפקיד הסמג"ד הוא לגבות את מפקד הגדוד בכל דרך ולבלום בעיות המתפתחות מלמטה. ב' הציג את טענותיו על רצף המקרים בגדוד - הטרדות מיניות, מערכות יחסים בלתי תקינות, דיווחי שקר, גניבת נשק, שתי התאבדויות, מ"מ שהדחתו עוכבה לאחר שאיים לחשוף מידע מביך על המג"ד - ונענה בתגובה כי אינו לויאלי למפקדו חג'בי. מאוחר יותר הסביר וינטר כי כעס כשהתברר לו שהסמג"ד הקליט את המג"ד בשיחה משותפת. לפי העדויות, כשוינטר הביע חוסר עניין בבדיקת טענות ההטרדה, הזהיר אותו הסמג"ד כי אלה "קודים של ארגון פשע".

השבוע נודע כי הפרקליטות הצבאית תסגור בקרוב את תיק החקירה נגד וינטר בחשד לטיוח שורת הפרשיות בגדוד צבר. בשבוע שעבר זומן וינטר לחקירה באזהרה במשטרה הצבאית, בחשד שלא דיווח על התלונות והחשדות שהצטברו בגדוד ובכך שיבש את החקירה הפלילית בפרשה. הפרקליט הצבאי הראשי האלוף דני עפרוני ואנשיו מתרשמים כי התנהלותו של וינטר לא נועדה לסכל את החקירה במתכוון. לכן, בהיעדר ראיות לטיוח, מתגבשת החלטה לסיים במהירות את החקירה נגד מח"ט גבעתי בלא הליכים פליליים.

ח"כ עמר בר-לב, יו"ר ועדת המשנה למשאבי אנוש בצה"ל גיבה את החלטתו של הרמטכ"ל גנץ להדיח את המג"ד מגבעתי ואמר כי "הדברים שפורסמו מצריכים בדק בית יסודי והרמטכ"ל העביר הבוקר מסר ראשוני חד וברור לחיילים ולמפקדים. כמי ששירת שנים רבות בצבא, כואב לי לשמוע על תופעות כאלו ואני מצפה משר הביטחון שיפעל ביחד עם הרמטכ"ל בכדי לוודא שלא ניתקל בכל תופעה של הטרדה או ניצול".

אל"ם אשר הלפרין, הסנגור הצבאי הראשי המייצג את סא"ל חג'בי, מסר בתגובה: "בשנה וחצי האחרונות, פיקד סא"ל לירן חג'בי על גדוד צבר, גדוד אשר הצטיין בפעילותו בגזרת איו"ש בשנה האחרונה, לחם באומץ במבצע 'צוק איתן', וזכה לשבחים ולהערכה רבה על תפקודו במבצע. ההחלטה הפיקודית שנתקבלה לסיים את תפקידו כמפקד הגדוד קשה וכואבת עבורו. במהלך החקירה מתפרסמים פרטים ורסיסי מידע מסולפים. כל עוד החקירה ממשיכה להתנהל לא נוכל להתייחס לתוכנם של פרסומים אלה."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ