עבאס מבקש מבית הדין בהאג לחקור חשדות לביצוע פשעי מלחמה נגד הפלסטינים החל מ-13 ביוני 2014

לפי גורם פלסטיני לא ממשלתי, הבקשה נמסרה לשגריר בהולנד כדי שיעבירה לבית הדין. התקופה שתיבדק - החל מחטיפת הנערים, כולל מבצע צוק איתן. טרם התקבל אישור לידיעה מגורמים רשמיים

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) חתם הבוקר על בקשה מבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג לחקור חשדות לביצוע פשעי מלחמה בפלסטין רטרואקטיבית החל מ–13 ביוני 2014, יום לאחר חטיפתם ורציחתם של הנערים נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואיל יפרח, וכולל אירועי מבצע "צוק איתן". כך מסר ל"הארץ" גורם פלסטיני לא־ממשלתי המעורב זה שנים בתהליך הצטרפות הפלסטינים לבית הדין. עדיין אין אישור לידיעה ממקורות פלסטיניים רשמיים.

הבקשה לחקור חשדות לביצוע פשעי מלחמה התאפשרה לאחר שאמש (רביעי) חתם עבאס, כנשיא מדינת פלסטין, על אמנת רומא ובקשת ההצטרפות לבית הדין הבינלאומי. הבוקר מסר חבר הוועד הפועל של אש"ף והממונה על המו"מ עם ישראל סאיב עריקאת את האמנה החתומה ובקשת ההצטרפות לנציגות האו"ם בירושלים יחד עם עוד תשע עשרה אמנות אחרות שעליהן חתם עבאס, ומחר הן יינתנו למזכ"ל האו"ם בניו יורק. הבקשה לחקור פשעי מלחמה נשלחה לשגריר הפלסטיני בהולנד כדי שיגישה לבית הדין, אמר ל"הארץ" המקור הפלסטיני הלא־ממשלתי. פקיד באש"ף אמר ל"הארץ" ש"מבחינת ההנהגה הפלסטינית, כל מה שהיה צריך לעשות כדי להצטרף לבית הדין הפלילי הבינלאומי – כבר נעשה".

תמונתו של נשיא הרשות, מחמוד עבאס, בעצרת לציון 50 שנים לתנועת הפתח ברמאללה, היוםצילום: רויטרס

המקור הלא ממשלתי אמר ל"הארץ" שאישים בכירים בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי הודיעו שהם מוכנים להסתכן בהעמדתם לדין בבית הדין בהאג, ובלבד שהוא ידון בתלונות פלסטיניות על פשעי מלחמה שביצעה ישראל. בזמן המלחמה האחרונה בעזה בקיץ, סאיב עריקאת החתים אישים פלסטינים על הצהרה שהם מסכימים לפנייה לבית הדין הפלילי הבינלאומי, בידיעה שישראל עלולה לתבוע פלסטינים על ביצוע פשעי מלחמה. נציגי הארגונים האסלאמיים חתמו על הצהרה זו גם כן.

בשבועות האחרונים, בזמן שההנהגה הפלסטינית ומשפטנים ונציגים אחרים של ארגונים אזרחיים פלסטיניים דנו בפנייה להאג, נשקלו הצעות לתבוע חקירה רטרואקטיבית של חשדות לפשעי מלחמה החל ב-2002 או 2008. בסופו של דבר, הוחלט על 13 ביוני 2014 כנקודת ההתחלה, תאריך תחילת הבדיקה של ועדת החקירה שמינתה מועצת האו"ם לזכויות האדם לבדיקת אירועי מבצע צוק איתן.

לאחר קבלת בקשת ההצטרפות, "מדינת פלסטין" אמורה להתקבל אוטומטית כחברה בבית הדין הפלילי הבינלאומי תוך 61 יום. עבאס החליט שלא לחכות לקבלה רשמית לבית הדין ולהגיש את הבקשה לחקירה כבר עם החתימה על ההצטרפות. פקיד באש"ף הדגיש בשיחה עם "הארץ" היום (חמישי), שההצטרפות לבית הדין מאפשרת גם לגופים אזרחיים פלסטיניים להתחיל בתהליך של הגשת תלונות לבית הדין הבינלאומי, בלא צורך לחכות לביורוקרטיה של הרשות הפלסטינית או להחלטותיו של מחמוד עבאס.

לדברי עריקאת, שפורסמו באתר הידיעות הפלסטיני הרשמי ופא, הבנייה הישראלית בהתנחלויות והרחבתן יהיו בראש סדר היום הפלסטיני בבית הדין הפלילי הבינלאומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ