ארה"ב: מודאגים מאוד מתקיפת הדיפלומטים על ידי מתנחלים חמושים - מדיני ביטחוני - הארץ

ארה"ב: מודאגים מאוד מתקיפת הדיפלומטים על ידי מתנחלים חמושים

בכיר במשרד החוץ האמריקאי אמר כי יש שיתוף פעולה עם ישראל בחקירת האירוע שבו הושלכו אבנים לעבר שיירה של הקונסוליה האמריקאית בגדה. לדבריו, "ישראל התחייבה לפעול למעצר התוקפים"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ברק רביד
ברק רביד

בכיר במשרד החוץ האמריקאי אומר הערב (שישי) כי במשרדו "מודאגים עמוקות מהתקרית בה רכב של דיפלומטים אמריקאים הותקף באבנים על ידי מתנחלים חמושים". 

עוד ציין הגורם כי ארצות הברית משתפת פעולה עם ישראל בחקירת האירוע. "הצענו לישראל צילומי וידאו של התקרית לצורך החקירה", אמר. "ישראל מכירה בחומרת האירוע והתחייבה לנקוט בפעולה למעצר התוקפים".

הבכיר האמריקאי הכחיש כי אנשי הביטחון האמריקאים שלפו את נשקם במהלך האירוע וציין כי אף דיפלומט אמריקאי לא נפגע. 

מכונית בשיירת הקונסוליה האמריקאית שנפגעה מאבן, היוםצילום: עמוד הפייסבוק של זכריה סעדה

העימות החריג אירע אחר הצהריים כאשר מתנחלים מהמאחז עדי עד שבגדה יידו אבנים אל עבר שיירת כלי רכב של דיפלומטים מהקונסוליה. השיירה הגיעה לאזור, מלווה בפלסטינים, כדי לבדוק תלונה של תושבים בכפר תורמוס עיא על כך שאתמול השחיתו מתנחלים 5,000 שתילי זית במקום. מדובר בחלקה חדשה שעובדה לאחר שנים של מאבק משפטי.

כאשר השיירה הגיעה למקום התקרבו אליהם מתנחלים מהמאחז, ובמקום התפתח עימות בו יודו אבנים לעבר כלי הרכב ממוגני הירי ונגרם להם נזק קל. אחד מתושבי עד עד שסירב להיחשף בשמו אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי מאבטחי השיירה כיוונו אקדח ורובה M-16 לעבר המתנחלים. מהמשטרה נמסר כי הביקור לא תואם עם גורמי הביטחון וכי המאבטחים האמריקנים לא שלפו את נשקם במהלך התקרית. 

בעקבות האירוע, אמרה יו"ר מרצ זהבה גלאון, כי "שר הביטחון, בוגי יעלון, משיקולי פריימריז, נטע בלב המתנחלים את התחושה שהכול מותר ונסלח להם ושהם מעל לכול חוק". גלאון קראה לשר הביטחון "למצות את הדין עם המתנחלים לפני שזה יגרום לעימות מיותר ומזיק עם ארה"ב".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ