מהי חשיבות פניית הרשות הפלסטינית לבית הדין בהאג

מהו בית הדין הפלילי הבינלאומי, מה הפלסטינים יכולים לבקש לחקור, ומדוע זהו צעד חשוב? המשמעות וההשלכות של המהלך של עבאס

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

מהו בית הדין הפלילי הבינ"ל?

זהו גוף שהוקם רשמית ב–2002 במטרה להעמיד לדין חשודים בביצוע רצח עם, פשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה, כולל מעשי תוקפנות ועוינות. מדינות רבות בעולם — 122 לפי הספירה האחרונה — הצטרפו לאמנת בית הדין, אמנת רומא, וקיבלו את סמכות השיפוט שלו.

בניגוד למרבית מדינות המערב שהצטרפו לאמנה, ארה"ב טרם אשררה אותה ולדברי המקטרגים, וושינגטון תומכת בבית הדין רק כשפעילותו מתאימה לסדר היום של מדיניות החוץ שלה. ישראל, רוסיה ו–30 מדינות נוספות, תמכו תחילה בכינון בית הדין, אבל טרם אשררו את האמנה.

מהי סמכות השיפוט שלו?

סמכות בית הדין מוגבלת רק לפשעים שנעשו אחרי 1 ביולי 2002, או אחרי התאריך שבו המדינה האמורה הצטרפה לאמנה. הפניות לבית הדין יכולות להיעשות בידי ממשלות לאום או מועצת הביטחון של האו"ם. היות שלא סביר שארה"ב תאפשר למועצת הביטחון לדון בתביעות נגד ישראל, הפלסטינים מקווים להגישן ישירות לבית דין הבינלאומי.

ואולם, בהצטרפותה לאמנה הרשות הפלסטינית גם מאפשרת לאחרים להגיש תביעות נגדה ונגד ארגון החמאס השולט בעזה.

מה הפלסטינים יכולים לבקש מבית הדין לחקור?

הפלסטינים אומרים שכיבוש השטחים שמעבר לקווי שביתת הנשק של 1967, בניית ההתנחלויות בשטחים הכבושים, ופעילות צבאית, הם בבחינת מעשי תוקפנות בלתי חוקיים ופשעי מלחמה. פעולות צבאה של ישראל בעזה בקיץ האחרון עשויות להיות מושא פוטנציאלי לתביעה, אבל גם ישראל יכולה להגיש תביעה נגד הפלסטינים בגין ירי רקטות  נגד מטרות אזרחיות בשטחה.

מדוע זהו צעד חשוב?

בחתירתם לכינון מדינה, הפלסטינים רואים בבית הדין כלי רב עוצמה להפעלת לחץ בינלאומי על ישראל, אחרי עשרות שנים של מו"מ כושל והתקדמות מקרטעת באו"ם, שבו הם זכו ב–2012 למעמד של מדינה משקיפה. 

לאילו השלכות יש לצפות?

ישראל והקונגרס האמריקאי יגיבו ככל הנראה בחומרה ליוזמה. דיפלומטים אמריקאים הזהירו שוב ושוב את הפלסטינים שהצטרפות לבית הדין עלולה להוביל להטלת סנקציות. ארה"ב וישראל טוענות שנקיטת פעולות חד-צדדיות כאלה היא בבחינת הפרת הסכמי אוסלו.

אבל הצעד צפוי להתקבל בברכה בציבור הפלסטיני ולחזק את מעמדה של הרשות ושל העומד בראשה עבאס, שהפופולאריות שלו צנחה אחרי העימות בעזה. בסקר שערך המרכז הפלסטיני למדיניות ומחקר, תמכו 80% מהנשאלים בהצטרפות לגופים בינלאומיים נוספים, ו-75% תמכו בהצטרפות לבית הדין הבינלאומי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ