ישראל הקפיאה חצי מיליארד שקל מכספי המסים הפלסטינים; שוקלת הגשת תביעות נגד הרשות

בכיר ישראלי: תגובה רחבה יותר לפנייה הפלסטינית לבית הדין בהאג תאושר בקרוב. ישראל דורשת מארה"ב לאיים על הפלסטינים בהפסקת הסיוע. הפלסטינים: ההקפאה - שוד לאור היום

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים108
ברק רביד
ג'קי חורי

בעקבות הפלילי הבינלאומי בהאג, החליטה ישראל להקפיא העברה של 500 מיליון שקלים מכספי המסים שהיא גובה עבור הרשות, כך אמרו ל"הארץ" בסוף השבוע פקידים בכירים בירושלים.

ההחלטה על המהלך התקבלה במהלך (חמישי) ראש הממשלה, , כדי לדון בתגובה הישראלית למהלך הפלסטיני. הכספים היו אמורים להיות מועברים אתמול כחלק מהעברות קבועות שמבצעת ישראל בתחילת כל חודש, אולם הוחלט בשלב זה להקפיא את המהלך. 

פקיד ישראלי בכיר ציין שעצירת העברת כספי המסים היא צעד תגובה ראשוני בלבד למהלך הפלסטיני באו"ם. "התגובה המשמעותית והרחבה יותר תגיע בהמשך", אמר. במהלך השבוע הקרוב יתקיימו כמה דיונים נוספים של דרגי העבודה במשרדי הממשלה השונים שלאחריהם תתקיים ככל הנראה ישיבה של הקבינט המדיני-ביטחוני, בה יתקבלו החלטות לגבי תגובה רחבה יותר. 

הנשיא עבאס ברמאללה, לפני החתימה על האמנות הבינלאומיות, השבועצילום: אי־אף־פי

"ישראל לא תעבור לסדר היום על ההתנהלות הפלסטינית סביב בית הדין הבינלאומי בהאג", אמר פקיד בכיר שמעורה בפרטי הדיון שכינס נתניהו שלשום. "אנחנו מדינת חוק שחוקרת את עצמה ואנחנו יודעים להוכיח את זה בנקל". 

בדיון שכינס נתניהו הועלו אפשרויות פעולה ראשוניות ובהן גם הגשת תביעות נגדיות נגד הרשות הפלסטינית בבתי משפט בעולם - אם באופן רשמי על ידי מדינת ישראל ואם באמצעות ארגונים פרו־ישראלים. "אנחנו לא מתכוונים רק להתגונן בזירה הבינלאומית מול ההתנהלות הפלסטינית, אלא גם נתקוף בה - ויש לנו לא מעט תחמושת", אמר הפקיד הבכיר. "בכל מה שקשור לפשעי מלחמה, החמאה מרוחה לאבו מאזן ולחבריו על הראש. הם בחרו לצאת לשמש, ויהיה לזה מחיר".

בימים האחרונים התקיימו שיחות בין בכירים בלשכת ראש הממשלה לבכירים בממשל האמריקאי לגבי תיאום התגובה למהלך הפלסטיני בבית הדין הבינלאומי בהאג. פקיד ישראלי בכיר ציין כי בדיון שכינס נתניהו ביום חמישי הוחלט לבקש מארה"ב להבהיר לפלסטינים בצורה מפורשת כי אם ימשיכו במהלכים בבית הדין הבינלאומי ויגישו תלונות נגד ישראל - ייעצר כל הסיוע האמריקאי לתקציב הרשות, שעומד על כ-400 מיליון דולר בשנה.

הממשל האמריקאי רואה בחומרה רבה את הבקשה הפלסטינית להצטרף לבית הדין הבינלאומי בהאג. אתמול אמר בכיר בוושינגטון בתדרוך לכתבים כי לצעד הפלסטיני יהיו השלכות מבחינתה של ארה"ב. עם זאת, הוא לא איים בעצירת הסיוע הכלכלי והדגיש כי הכספים האמריקאיים שמועברים לרשות תורמים לא רק לפלסטינים אלא גם מסייעים לשמור על היציבות, ובכך תורמים גם לישראל. 

הרשות הפלסטינית הגיבה בחריפות להחלטת ישראל להקפיא את העברת כספי המסים. חבר הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת אמר ל"הארץ" הערב כי מדובר "בשוד לאור יום ובפעולה המתאימה לפיראטים ולא לממשלות". עריקאת אמר כי זהו כסף פלסטיני והקפאת העברתו מנוגדת לחוק הבינלאומי ו"מצדיקה את הפנייה שלנו לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג". 

עריקאת הזהיר כי המהלך הישראלי עלול למנוע תשלום משכורות למורים ולרופאים, כמו גם אספקת שירותים לפלסטינים, כולל נשים וילדים. לדבריו, ההנהגה הפלסטינית תתכנס בימים הקרובים כדי לדון בהשלכות הקפאת הכספים, ובין היתר תקרא לישראל "לשאת באחריות לכיבוש, על כל המשתמע מכך". הוא הוסיף כי "על ישראל יהיה לדאוג לתשלום משכורות ולצורכי היומיום במקום הרשות הפלסטינית". 

עוד ציין עריקאת כי הרשות הפלסטינית מתכוונת לפנות למדינות ערב ולמזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל־ערבי, כדי שיעניקו לה סיוע כלכלי כל עוד הקפאת הכספים הישראלית עומדת בעינה. הפלסטינים יבקשו ליישם באופן מיידי את החלטת הפסגה הערבית האחרונה בדוחא, בדבר הענקת רשת ביטחון כלכלית לרשות בסך 100 מיליון דולר בחודש במקרה שיוטלו עליה סנקציות מצד ישראל או ארה"ב.

גם בישראל מתחו ביקורת על החלטת נתניהו להקפיא את כספי המסים הפלסטינים. במטה "המחנה הציוני" תקפו הערב את ההחלטה וקבעו כי לנתניהו אין "שום פתרונות למצבה ההולך ומידרדר של ישראל בעולם". בהודעת המטה נכתב כי "מי שחלש מול אבו מאזן בזירה הבינלאומית נוקט בצעדים שלבדם לא באמת יעזרו לחיילי צה"ל בהאג ולא יעצרו את הפלס בעולם". מהמטה נמסר עוד כי יצחק הרצוג וציפי לבני בראשות הממשלה יוכלו לגייס את העולם לצד ישראל ולהעניק לקציני ולחיילי צה"ל "שכפ"צ הגנה מדיני ומשפטי, ולבלום את המהלכים של הפלסטינים". 

בתוך כך, השגריר הפלסטיני באו"ם ריאד מנסור את בקשות ההצטרפות ל-17 אמנות בינלאומיות ובהן אמנת רומא, שמשמעותה הצטרפות לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. על האמנות חתם ביום רביעי הנשיא הפלסטיני, , לאחר שמועצת הביטחון של האו"ם . הליך הקבלה לבית הדין נמשך כ-90 יום מרגע הפקדת המסמכים. 

מנסור אישר את לפיו הרשות כבר הכינה תלונה ראשונה נגד ישראל בכל הנוגע לביצוע לכאורה של פשעי מלחמה במבצע "צוק איתן" ברצועת עזה. לדבריו, השגריר הפלסטיני בהולנד שלח שלשום מכתב בעניין לבית הדין הפלילי הבינלאומי. הוא הוסיף כי הפלסטינים אינם חוששים כי ההצטרפות לבית הדין תחשוף אותם לתלונות נגדיות מצדה של ישראל וגורמים אחרים. מנסור ציין כי הפלסטינים יפנו לבית הדין גם בנושא ההתנחלויות בגדה המערבית, שאותן הוא הגדיר "פשע מלחמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ