חרף מחאת התושבים: כוחות צה"ל עזבו את יישובי עוטף עזה

היישובים שאינם צמודים לגדר המערכת יאלצו לשוב למצב שהיה טרם מבצע צוק איתן: "אחרי כל מה שקרה בקיץ לא ברור לנו איך לוקחים מכאן את החיילים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כוחות צה"ל שאבטחו את יישובי עוטף עזה שאינם צמודים לגדר מאז מבצע צוק איתן, עזבו היום (ראשון) את היישובים במועצות האזוריות אשכול, שער הנגב ושדות נגב, למורת רוחם של תושבי המקום. לעת עתה תימשך האבטחה כסדרה בקיבוץ נחל עוז, נתיב העשרה וכרם שלום.

לפני מבצע צוק איתן לא היתה נוכחות צבאית בתוך היישובים, שהסתמכו במקרים של אירוע ביטחוני על רכז הביטחון וכיתת הכוננות, כמו גם על שמירות של תושבים בחלק מהיישובים. אף כי העזיבה הגיעה לאחר שכבר ביום שני שעבר הודיע על כך צה"ל, הביעו היום התושבים את אכזבתם. "מדובר בהחלטה מצערת ומנותקת מהמציאות שפוגעת קשות בתחושת הביטחון של התושבים", אמר ראש המועצה האזורית אשכול חיים ילין. "לא יתכן שיוציאו את חיילי האבטחה לפני שהוקם מכשול חדש לאורך הגבול". ילין כמו גם ראש מועצת שער הנגב, אלון שוסטר, קראו לקדם הקמת הגדר לאורך הרצועה, שתיתן מענה לחדירות והצבת אמצעים שירתיעו על פעילות תת קרקעית של מנהרות.

חיילים עוזבים את קיבוץ נירים, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

"ביום רביעי שעבר הפגנו ובדיוק הודיעו לנו שהקפיאו את ההחלטה", אמרה ל"הארץ" ניצה מקיבוץ עין השלושה. "היתה לנו קצת תקווה, שאולי מישהו התעורר". אך לדבריה, "כבר ביום חמישי הבנו שכנראה היתה אי הבנה ונישאר בלי מיגון. לפני המבצע לא ידענו כמה המצב לא טוב, אז לא ראינו את החשיבות של חיילים בקיבוץ בזמן אמת. אבל אחרי כל מה שקרה בקיץ לא ברור לנו איך לוקחים מכאן את החיילים". גם ביום שישי התקיימה הפגנה נגד החלטת צה"ל, אז צעדו תושבי קיבוץ נירים משער היישוב לאזור שבו התגלתה אחת המנהרות - מאות מטרים מבתי התושבים - אך נבלמו על ידי כוח צה"ל טרם הגיעם למקום. אחד החיילים שאבטח בנירים השאיר בעמדת השמירה פתק עם ציור של חייל וכתב "אם זה היה תלוי בי הייתי נשאר".

חיילים לפני עזיבתם את קיבוץ נירים, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

אמש נפגש מפקד אוגדת עזה תת-אלוף איתי וירוב עם תושבי קיבוץ נחל עוז, אותו לא יעזבו הכוחות ואמר להם - כפי שפורסם בהקלטה באתר ynet - כי "בסוף המלחמה החמאס נשאר במקומו, במצב של כאוס ותוהו ובוהו, במצב של התרסקות בתוך הרצועה. (זה) יכול להביא אותנו למקומות גרועים ומורכבים מהמצב שהיינו בו טרם המלחמה. אני רוצה לומר מלה של הסתייגות על היכולת להרתיע את היושב בעזה", המשיך, "אפשר ללכת לגדר ולהרים משקפת בקנה מידה בינוני, להסתכל לעבר שג'עייה ולהבין שלהרתיע מישהו בשג'עייה באמת זה יומרנות, שלא נאמר במידה מסוימת אפילו יהירות גדולה. כי מה יש לאדם בשג'עייה להפסיד, מה היה לו להפסיד עוד לפני המלחמה?". לדבריו, "עזה היא טרגדיה גדולה, היא כלואה מכל עבריה... אין לה כלום. אז מה עוד יכול להיות גרוע להם?... המלחמה הזו היא לא מלחמה מרתיעה, ליושב בעזה אין באמת אלטרנטיבות מדרך המלחמה".

חייל מעמיס ציוד לקראת עזיבת קיבוץ נירים, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ