נתניהו ויעלון סיכמו להעביר 70 מיליון שקל מתקציב הביטחון לטובת הרחבת בית אל

רה"מ ביקש להעביר את הכסף כחלק מההסכם לפינוי גבעת האולפנה כבר לפני כחודש, אך אז בלם את המהלך שר האוצר לפיד, שדרש להביא את הנושא להחלטת הממשלה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון סיכמו להעביר 70 מיליון שקלים מתקציב הבטחון לטובת פינוי בסיס משמר הגבול בבית אל ועל הכנת תשתיות לבניית 300 יחידות דיור בהתנחלות, כחלק מעסקת "גבעת האולפנה" - כך פורסם הערב (ראשון) בערוץ 10.

בקיץ 2012, בעקבות עתירה לבג"ץ של ארגון "יש דין", פינתה החברה לפיתוח קרית הישיבה בית אל חמישה בניינים ובהם 30 דירות, שנבנו ללא היתר על קרקע פרטית של פלסטינים. הפינוי בוצע בהסכמה, בעקבות פרשה שאליה הגיע השר גלעד ארדן עם המפונים בהסכמת ראש הממשלה. ההסכם כלל העברת מימון ממשלתי לחיזוק ההתיישבות בבית אל, ובמסגרת זאת הוקם מחנה זמני לשוכרי הדירות שפונו ואושרו 90 יחידות דיור שבונה בימים אלה משרד הביטחון לטובת מוסדות ישיבת בית אל. בנוסף הוסכם להעתיק את המבנים, מהלך שלא יצא לפועל לבסוף, והוחלט על תכנון ותקצוב ארבעה מבני ציבור בהתנחלות.

הבסיס הנטוש אליו צפוי מג"ב לעבור, לפני כשנתייםצילום: אמיל סלמן

בהסכם נכלל גם פינוי בסיס מג"ב בבית אל והקמת 300 יחידות דיור במקומו. הפינוי נדרש מכיוון שהבסיס שוכן בשטח של שמונה דונמים על אדמות מדינה, באזור שבו אדמות פרטיות של פלסטינים ואין בו עתודות קרקע לבנייה.

בנובמבר פורסם ב"הארץ" כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, בלחצו של שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, הורה להעביר 70 מיליון שקל לטובת המהלך. שר האוצר אז יאיר לפיד בלם את המהלך, וטען כי יש להביא את הנושא להחלטת הממשלה, שתאשר את התקציב ותצביע על המקורות לו. נתניהו העדיף שלא לפנות לממשלה מחשש לביקורת ציבורית והמהלך נדחה. 

כעת מתברר כי לאחר פיטורי לפיד, סיכמו נתניהו ויעלון כי 70 מיליון שקלים מתקציב הביטחון יועברו לטובת הקמת בסיס מג"ב חדש ולעבודות פיתוח ותשתית באתר הבסיס כדי להכשירו לבניית יחידות הדיור בעתיד. הבתים אמורים להיבנות על ידי קבלן שיזכה במכרז.

מיש עתיד נמסר הערב בעקבות הפרסום: "אלה סדרי העדיפויות של נתניהו. היום נותרו תושבי עוטף עזה ללא שמירה של חיילי צה"ל, אבל נתניהו עסוק בקריצה לימין, מעביר 70 מיליון שקלים לבית אל ובונה בהתנחלויות במקום לפתור את בעית הדיור לזוגות הצעירים. נתניהו שוב מעדיף את האינטרס הפוליטי הצר ולא את טובת הציבור. בשנתיים האחרונות יש עתיד היתה קו ההגנה היחיד אל מול קבוצות הלחץ של הימין הקיצוני. כעת הכסף של כולנו סולל כבישים לשום מקום ומושקע בכל המקומות הלא נכונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ