ביקורת בממשלת ירדן על הפנייה הפלסטינית למועצת הביטחון: נידונה מראש לכישלון

לפי מקורות בעמאן, הירדנים טוענים כי הפלסטינים נהגו בפזיזות כשהגישו את הצעתם. המלך עבדאללה ניסה לקדם עם ארה"ב חזרה למשא ומתן, אך הפנייה הפלסטינית הפתיעה אותו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מקורות ירדנים מדווחים הבוקר (שני) כי בממשלת ירדן מתחה ביקורת על הפנייה הפלסטינית למועצת הביטחון של האו"ם, בטענה שהיא נעשתה באופן פזיז ונועדה מראש לכישלון. בשיחה עם עיתון  אל-ערב אל-יום אמר מקור ממשלת ירדן כי הרשות הפלסטינית מיהרה להגיש את ההצעה למועצת הביטחון מבלי להגיע להסכמות עם הקהילה הבינלאומית, ובעיקר עם ארצות הברית ובריטניה, על מתווה ברור לחזרה לשולחן המשא ומתן עם ישראל.

לדברי הגורם, ירדן מעדיפה שהפלסטינים יחזרו לשיחות המדיניות ולא ינקטו בצעדים שרק יסבכו את המצב המדיני ויביאו לתגובות נגד מצד ישראל, שמשמעותן העמקת הכיבוש. לפי הדיווח, המלך הירדני עבדאללה השני ניסה בביקורו האחרון בבית הלבן לקדם מהלך של חזרה למשא ומתן על פי מתווה מוסכם עם האמריקאים, אולם הפלסטינים הפתיעו את עבדאללה עם הפנייה למועצת הביטחון.

הביקורת הירדנית אינה מפתיעה, שכן בחודשים האחרונים נרשמו לא מעט אי-הסכמות בין ירדן לרשות הפלסטינית בכל הנוגע למהלכים הבינלאומיים. פקיד פלסטיני בכיר אישר בשיחה עם "הארץ" כי ערב ההצבעה במועצת הביטחון הירדנים הביעו את עמדתם בעד דחיית הפנייה והמשכת המגעים לחזרה למשא ומתן עם ישראל, אבל הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) התעקש על הפנייה, גם במחיר של וטו אמריקאי.

מחמוד עבאס במיסת חג המולד בבית לחם, בשבוע שעברצילום: אי־אף־פי

לדברי הפקיד הפלסטיני, מאז שהניחו הפלסטינים את הצעהת הפנייה הראשונה על שולחן מועצת הביטחון, האמריקאים לא הציגו שום מתווה שיכול להבטיח את הדרישות הפלסטיניות המנימליות לחידוש המשא ומתן.

הדיווח הירדני התפרסם שעות לאחר שאתמול (ראשון) הודיע עבאס כי הרשות בוחנת עם הירדנים ועם עוד כמה מדינות ערב אפשרות לפנייה מחודשת למועצת הביטחון של האו"ם, לאחר חלק מהמדינות החברות במועצה יתחלפו. בקרוב צפויות להיכנס למועצה מלזיה ואוגנדה, שיחליפו את אוסטרליה ורואנדה, חילוף שעשוי לסייע לפלסטינים להשיג את הרוב הדרוש של תשעה קולות כדי לזכות בתמיכה בהצעתם. לדברי עבאס, בימים אלה בוחנת הרשות את צעדיה והיא תמשיך לפעול כדי להשיג הצבעה נוספת במועצת הביטחון. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ