קצינים וחיילים במילואים לרמטכ"ל: בלום את החקירות הפליליות נגד מפקדים ולוחמים ב"צוק איתן"

החותמים יוצאים נגד ניהול חקירה על ידי מצ"ח ולא על ידי מפקדים, אף שמרבית החקירות נפתחו לאחר בירור של מומחים מטעם הצבא. הם גם רומזים לאפשרות של פתיחת חקירה בגין "יום שישי השחור" ברפיח, אך עד כה לא הוחלט על פתיחה בחקירה שכזו

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

קצינים וחיילים במילואים בצה"ל פנו במכתב לרמטכ"ל, בני גנץ, בו קראו לו: "בלום את גל החקירות הפליליות של מצ"ח נגד מפקדים ולוחמים ששירתו במבצע 'צוק איתן'".

עד כה, הורה הפרקליט הצבאי הראשי על פתיחת חקירת מצ"ח בגין 13 תקריות במהלך הלחימה בעזה: חמש מהן עוסקות בחשד לביזה, שתיים מהן בשל מוות של נהג אמבולנס, ושתיים בשל טענות להפיכת פלסטינים ל"מגן אנושי" באזור ח'רבת חז'אעה. עוד חקירה אחת נפתחה לאחר דיווח שהתקבל על כוח צה"ל שירה למוות באשה פלסטינית שיציאתה מאזור שדה התעופה דהנייה תואמה מראש, וכן לבדיקת פגיעה בבית ספר של אונר"א בבית חאנון. מצ"ח חוקרת עוד שתי תקיפות אוויריות: האחת בעקבות מותם של ארבעת הילדים בחוף הים ברצועת עזה, ותקיפה אווירית בה נהרגו 27 אזרחים בתקיפת בית משפחת אבו ג'אמע בחאן יונס.

במכתב הקצינים, הם טוענים כי מאחר והרמטכ"ל הוא ששלח את הלוחמים אל הקרב, הוא זה שצריך להנחות "על ביצוע תחקירים של מפקדים ותחקירים של מומחים מטעם צה"ל". מרבית חקירות מצ"ח, למעט אלו שעסקו במעשי הביזה ובטענות בדבר שימוש בפלסטינים כ"מגן אנושי", נפתחו לאחר בירור של מומחים שמונו לעניין מטעם הצבא, באמצעות מנגנון בדיקת העובדות המטכ"לי בראשות האלוף נועם תיבון, תחתיו פעלו שישה צוותי מומחים.

נערים ברצועת עזה סמוך למבנה שהופצץ במבצע צוק איתן, אתמולצילום: רויטרס

"את התחקירים הנוגעים לשיקול דעת תחת אש או בסכנת חיים צריכים להוביל מפקדים ברמות השונות, ולא שלוחיו של הפרקליט הצבאי הראשי ושל המשטרה הצבאית, שחיכו להם בצידו הישראלי של הגבול כשחזרו הביתה. הדעת איננה סובלת דפוס כזה של התנהלות שמאיים על רוח הלוחמים, על חוסנו של צה"ל, ועל האמון במפקדיו", נכתב בפנייה אל הרמטכ"ל, עליו חתומים כמאה קצינים במילואים, ועוד עשרות רבות של לוחמים ונגדים במילואים.

בין החותמים המופיעים בעצומה האינטרנטית של עמותת "קונצנזוס", שיוזמת את הפצת המכתב, גם תת-אלוף במילואים רם שמואלי, טייס קרב במילואים שהיה ראש להק מודיעין, וכיום משמש יו"ר ארגון השומר החדש. דבריהם של החותמים על המכתב מרמזים על האפשרות של פתיחת חקירת מצ"ח בגין "יום שישי השחור" ברפיח, אך עד כה, לא הוחלט בכלל על פתיחה בחקירה שכזו.

גנץ אמר בשבוע שעבר כי "חיילי צה"ל ומפקדיו יודעים שיש להם גיבוי פיקודי מלא. אני לא מתכוון שהחקירות יהיו כלי עבודה פיקודי שלנו. כלי העבודה שלנו הוא תחקירים. לא נכון לקחת את מקרי הקצה שנחקרים, וגם שם צריך להמתין לסיום החקירה, ולראות לאן זה מגיע, בשביל להגיע למסקנות שאנחנו מגבים או לא מגבים. אני משוכנע לחלוטין שאנחנו מגבים. ואם מישהו חרג ממה שמותר לעשות ועשה דברים אסורים וחמורים, גם אנחנו רוצים לטפל בסיפור הזה. אני חושב שזה נעשה בצורה שקולה, מאוזנת ומורכבת, כי מעשה מלחמה זה מעשה מאוד מורכב". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ