דניס רוס במאמר לטיימס: לא לאפשר לפלסטינים להמשיך במהלכים במוסדות הבינלאומיים

יועצו של אובמה לשעבר כתב כי הפנייה לאו"ם ולהאג בזמן הבחירות בישראל אינה מועילה, ותקף את המנהיגים האירופאים התומכים במתן מעמד למדינה הפלסטינית

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

דניס רוס, יועצו לשעבר של נשיא ארצות הברית ברק אובמה ששימש כשליח האמריקאי למזרח התיכון, כתב במאמר שפרסם אתמול (ראשון) ב"ניו יורק טיימס" כי אין לאפשר לפלסטינים להמשיך במהלכים שהם נוקטים במוסדות הבינלאומיים כמו האו"ם או בית הדין הבינלאומי בהאג. במאמר, ממליץ רוס להנהגה הפלסטינית להתמקד בצורה שבה היא נוקטת את מהלכיה ולא בתוכן שלהם.  

"התרבות הפוליטית הפלסטינית נטועה בנראטיב של חוסר צדק", כתב רוס, "הנטייה האנטי-קולוניאלית שלהם ותחושת המרמור העמוק מביאות לכך שהוויתורים הישראלים נתפשים כלא לגיטימיים. פשרה מצטיירת כבגידה, ומשא ומתן - שבהגדרה מתייחס גם לוויתורים - ייאלץ כל מנהיג פלסטיני לאתגר את אזרחיו ולקבל החלטה שמחירה הפוליטי יהיה גבוה".

לדעת רוס, פנייה לאו"ם תיצור לחץ על ישראל אך לא תדרוש דבר מהפלסטינים. "ההחלטות נוגעות למה שישראל חייבת לעשות ולמה שראוי שהפלסטינים יקבלו", הוסיף, "אם תשובה חיובית היא מהלך בעל ערך רב ולעומת זאת הימנעות ממתן תשובה אינה שווה דבר, מדוע שנצפה מהפלסטינים להתנהלות מאותגרת יותר?".

דניס רוס בכנס בישראל, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

בשל כך, לדברי רוס, על המנהיגים האירופאים שתומכים בהתלהבות בהכרה במדינה הפלסטינית, להתמקד באופן שבו יש להגדיל את עלות הסירוב או בחוסר פעולה גורף כאשר תונח הצעה על השולחן מצד מנהיגי הרשות. 

"הפלסטינים דואגים עמוקות לתמיכה בינלאומית מהסיבות שלהם", הוסיף, "אם הם היו יודעים שיהיה עליהם לתת דין וחשבון על כך שלא הגיבו או דחו הצעה או החלטה הוגנת, הדבר היה משנה את החישובים שלהם. למרבה הצער, רוב האירופאים מתמקדים יותר בהתנהגות הישראלית ורוצים לכל הפחות לראות את השינוי במדיניות ההתנחלויות הישראלית. אך פנייה לאו"ם או לבית הדין הבינלאומי בזמן הבחירות בישראל היא חסרת תועלת. היא תיתפש בישראל כצעד חד-צדדי ותחזק את הפוליטיקאים שמעדיפים את הסטטוס-קוו. המועמדים האלה יטענו כי זהו טריז נגד ישראל ושהמדינה זקוקה למנהיגה שיידעו לעמוד איתנים נגד הלחץ הבלתי הוגן".

רוס חתם את דבריו באומרו כי השלום מחייב את שני הצדדים לגלות אחריותיות. "הוגן לדרוש מהישראלים לקבל את התנאים הבסיסיים שיהפכו את השלום לאפשרי - קווי 1967 כמו גם חילופי שטחים מוסכמים והגבלת הבנייה בהתנחלויות", הדגיש, "אך האם לא הגיעה העת להציג לפלסטינים דרישות מקבילות של שתי מדינות לשני עמים וערבות לביטחון אזרחי ישראל? האם לא באה העת לדרוש מהם להגיב להצעות ולהחלטות שעונות גם על צורכי הישראלים, ולא רק על צורכיהם?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ