3 מאסרי עולם למתכנן חטיפת ורצח שלושת הנערים

בנוסף יפצה חוסאם קוואסמה כל אחת מהמשפחות ברבע מיליון שקלים; השופט: "אחת מפרשיות הרצח והחטיפה החמורות ביותר, נזק ישיר נגרם לחברה בכללותה"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בית המשפט הצבאי בעופר גזר היום (שלישי) שלושה מאסרי עולם על חוסאם קוואסמה, שהורשע בשבוע שעבר כי תכנן את החטיפה והרצח של שלושת הנערים, נפתלי פרנקל, גלעד שער ואייל יפרח בחודש יוני האחרון. בנוסף לעונש נגזר על קוואסמה לפצות כל משפחה ב-250 אלף שקלים.

אברהם פרנקל, אביו של נפתלי, הגיע לאולם ודיבר אל השופטים. "אני קורבן עבירה, חשוב לי מאוד להדגיש. אני לא בא מעמדה של מסכנות וברור שקשה מאוד לאבד בן, אח, נכד. אנחנו משפחה של שמונה. שישה אחים ואחיות וכל אחד במשמעויות שלו. הדרך שלנו היא דרך גבורה ולמרות הקושי אנחנו בדרך הנכונה".

בראשית הקראת גזר הדין תיאר השופט סגן אלוף מנחם ליברמן את המקרה כ"אחת מפרשיות הרצח והחטיפה החמורות ביותר והשפיעה רבות על המצב הביטחוני. לשם השגת מטרתם הנלוזה היו מוכנים לחטוף גם נערים צעירים ופעלו בשכרות כוח. הם הוכיחו שחיי אדם שווים בעיניהם לקליפת השום. הנערים נחטפו בשל היותם יהודים".

קוואסמה בבית המשפט בעופר, היוםצילום: רויטרס

עוד אמר השופט כי "הנאשם הותיר אחריו נזק שלא ניתן לתארו ושינה את חיי שלוש המשפחות, אימהות ואבות ששכלו את בניהם. נזק ישיר נגרם לחברה בכלולתה ובמישור הביטחוני הביא לגל מעצרים ושינה את תמונת המצב הביטחונית. החטיפה היתה כרעידת אדמה שטלטלה את האזור. מטרת החטיפה היתה אסטרטגית - להביא לשחרור אסירים - אך גרמה נזק אדיר לחברה. שופך דם האדם באדם דמו יישפך".

קוואסמה, שעמד בראש החוליה שביצעה את הרצח, הורשע בכל הסעיפים שיוחסו לו בכתב האישום ובהם חברות בקבוצה שגרמה מוות בכוונה תחילה, פעילות עבור ארגון חמאס וסחר בציוד מלחמתי.

על פי פסק הדין, קוואסמה, בן 40, הודה בכך שתכנן את הפיגוע יחד עם מרואן קוואסמה ועם עמאר אבו עישה ומימן את ביצועו של הפיגוע באמצעות העברת כ-200 אלף שקל מאחיו מחמוד, שגורש לרצועת עזה במסגרת עסקת שליט ומאז פועל במסגרת ארגון חמאס. עוד הודה קוואסמה, שנעצר בחודש יולי, כי רכש כלי נשק לצורך ביצוע הפיגוע והעבירם למרואן וכן סייע למרואן לאחר הפיגוע בקבורת גופות הנערים, בהעלמת ראיות מזירת הקבורה וכן בסיוע לרוצחים מרואן ואבו עישה להימלט מכוחות הביטחון על ידי אספקת מזון ושתייה לצורך הימלטותם.

שלושת הנערים, תלמידי ישיבה בני 19-16, נחטפו מטרמפיאדה בגוש עציון ב-12 ביוני. יותר משבועיים לאחר מכן, בתום מבצע "שובו אחים", נמצאו גופותיהם באזור חלחול. ב-8 ביולי פתחה ישראל במבצע "צוק איתן" בעקבות התגברות ירי הרקטות מרצועת עזה לישראל.

בספטמבר איתרו כוחות הביטחון בחברון את עאמר אבו עישה ומרוואן קוואסמה, שני המבוקשים שנחשדו בחטיפת ורצח הנערים נפתלי פרנקל, גיל-עד שאער ואייל יפרח בגדה. בצה"ל אמרו כי השניים נהרגו בחילופי אש עם כוחות המשטרה והצבא.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ