האיחוד האירופי: הקפאת הכספים הפלסטינים היא הפרה ישראלית של הסכמי אוסלו

שרת החוץ של האיחוד הצטרפה לביקורת האמריקאית וקראה היום לחדש לאלתר את העברת המסים לרשות. בהודעתה לא הוזכרה הבקשה הפלסטינית להצטרף לבית הדין הבינלאומי

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, קראה היום (שלישי) לישראל לחדש לאלתר את העברת כספי המסים לרשות הפלסטינית ואמרה כי הקפאת הכספים היתה הפרה ישראלית של הסכמי אוסלו.

מוגריני הדגישה כי החלטת ממשלת ישראל להקפיא את כספי המסים הפלסטינים "עומדת בסתירה למחויבותה של ישראל להסכם פריז" - הנספח הכלכלי של הסכמי אוסלו. היא הדגישה כי האיחוד האירופי מעניק לרשות הפלסטינית סיוע כלכלי רב כדי לבנות את מוסדות ותשתיות המדינה הפלסטינית העתידית. "אסור שהישגים אלה יהיו נתונים בסכנה בגלל שכספי המסים לא מועברים בזמן ובצורה שקופה", אמרה מוגריני.

בהודעה שפרסמה מוגריני לא הוזכר כלל המהלך הפלסטיני של חתימה על אמנת רומא ובקשת ההצטרפות לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. מוגריני רק ציינה כי "פעולות שהפלסטינים והישראלים ביצעו לאחרונה עלולות להחריף את המתיחות הקיימת ממילא בשטח ולהרחיק עוד יותר פתרון שיושג באמצעות מו"מ". מוגריני קראה לצדדים להימנע מתבצע פעולות שיקשו עוד יותר על חידוש המשא ומתן. 

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני, בחודש שעברצילום: רויטרס

אתמול הודיעה גם ארצות הברית כי היא מתנגדת להקפאת הכספים הפלסטינים. "הבהרנו לישראל שהקפאת כספי המסים היא צעד שמגביר את המתיחות", אמרה דוברת משרד החוץ האמריקאי ג'ן סאקי בתדרוך לכתבים,  "אנחנו מתנגדים לצעדים שמגבירים את המתיחות וקוראים לצדדים להימנע מפעולות כאלה".

סאקי הוסיפה כי שר החוץ ג'ון קרי שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך סוף השבוע על המהלך הפלסטיני בבית הדין הפלילי הבינלאומי. היא ציינה כי ארצות הברית נמצאת בקשר בנושא גם עם הנהגת הרשות הפלסטינית. לדבריה, הממשל מעוניין לנסות ולמנוע מהפלסטינים להמשיך ולקדם את פעולותיהם בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. 

ביום חמישי האחרון, בעקבות ההחלטה הפלסטינית לחתום על אמנת רומא ולהצטרף לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, החליטה ישראל להקפיא כחצי מיליארד שקלים מכספי המסים שהיא גבתה עבור הפלסטינים במהלך חודש דצמבר. הכספים היו אמורים להיות מועברים ביום שישי האחרון, אך בדיון שקיים ראש הממשלה נתניהו ביום חמישי הוחלט להקפיא אותם כצעד תגובה ראשוני למהלך הפלסטיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ