פרס: ההרוגים בצרפת - "קורבנות של מערכה היסטורית נגד ברברים"

בטקס בבית שגריר צרפת בישראל, אמר נשיא המדינה לשעבר כי "צרפת העניקה את החופש כמושג לאנושות, אלה שנפלו הם כפרשים". השגריר מזונאב: "שום מעשה זוועתי לא יצליח לגדוע את החירות"

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

נשיא המדינה לשעבר, שמעון פרס, התייחס היום (חמישי) לפיגוע במערכת העיתון הצרפתי "שארלי הבדו" אתמול בפריז, ואמר כי ההרוגים הם "קורבנות של מערכה היסטורית עמוקה וכבדה נגד ברברים, כנגד טרור".

בטקס לזכר הרוגי הפיגוע שנערך היום ביפו בבית שגריר צרפת בישראל, אמר פרס כי "צרפת העניקה את החופש כמושג לאנושות... אלו שנפלו הם פרשים בחיל החירות, חיילי המחשבה והתקווה. חופש שהיה כל כך יקר ושברירי. הפשע שנעשה אתמול הוא נורא. מרושע.

"אני יודע כי לבכם דומם אך אני משוכנע כי החופש ינצח, צרפת תנצח. אנחנו עומדים יחד בחזית אחת לכבוד האדם וחירות האדם. מפני שללא זה אין עתיד לאף אחד מאתנו. בלי חופש, בלי שוויון, בלי אחווה. אנחנו עומדים יחד בחזית אחת בחזית לשמירה על חיי אדם, על כבוד האדם מול אלימות וקיצוניות... חזית נגד דיכוי, חזית למען חופש, שוויון, אחווה ושלום".

מזונאב ופרס בטקס לזכר הרוגי הפיגוע בפריז, היוםצילום: תומר אפלבאום

שגריר צרפת בישראל, פטריק מזונאב, אמר בטקס כי "באמצעות שארלי הבדו פגעו בחופש העיתונות, בחופש הביטוי. עקרונות אלה הם עמודי התווך של הדמוקרטיה. הם חשובים לישראל כמו לצרפת, וישראל מכירה טוב מדי את שיטות הטרור והמחבלים". הוא הוסיף: "שום מעשה זוועתי לא יצליח לגדוע את החירות, וכמו ישראל שיודעת להגיב בעת מכשולים ולהגיב כמדינה מאוחדת צרפת הינה מדינה מאוחדת שתעמוד יחד כחומה בצורה מול הטרור".

השר שלום אמר בטקס כי "ההתקפה הראתה שטרוריסטים יכולים לפגוע בכל אחד, בכל מקום, הם לא צריכים תירוץ. הטרוריסטים עושים זאת כי הם מאמינים שלאחרים אין את הזכות לדעות שלהם. אתמול זו היתה התקפה אחת נוספת של קיצונים שמנסים לגרום כאוס בצרפת ואולי באירופה. כולנו זוכרים מה קרה בטולוז בדרום צרפת, כולנו יודעים מה קרה לאילן חלימי שעונה למוות במשך שלושה שבועות רק כי היה יהודי, ואיננו יכולים לסבול זאת יותר. לא בצרפת ולא במזרח התיכון,  בישראל".

ח"כ הרצוג אמר: "אין מי שגדל פה ולא מכיר את המלים חופש שוויון ואחווה. אלה מהווים ערכים שניתנו לנו בעידן המודרני לגבי איך מדינה מודרנית צריכה להיות. אתמול הערכים הללו נפגעו קשות בידי אנשים אכזריים שרצו לחתור תחתם ולהרוס אותם. ואנחנו כאן כולנו יחד במשפחת בני האדם לומר שנילחם נגד הרוחות הרעות שמאיימות על המזרח התיכון ועל העולם".

יממה לאחר הפיגוע בפריז, סוגרים כוחות הביטחון הצרפתיים על שני החשודים בפיגוע שטרם נתפסו. על פי דיווחים בכלי תקשורת המקומיים, החשודים אותרו במחוז אן שבצפון המדינה לא רחוק מהעיר ריימס והם מתבצרים במבנה.

כמה שעות קודם לכן, אלמוני חמוש בנשק אוטומטי ואפוד מגן ירה למוות בשוטרת ופצע באורח קשה שוטר נוסף בדרום פריז. היורה נמלט. לא ברור אם ישנו קשר בין שני האירועים, אך המשטרה מתייחסת לתקרית זו כאירוע טרור. ראש ממשלת צרפת, מנואל ואלס, אמר בתום ישיבת חירום לרשת אר-טי-אל כי הוא חושש כי שני המחבלים האיסלאמיסטים עלולים לתקוף שוב במהלך ניסיון ההימלטות שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ