נוה נגד התנהלות הדרג המדיני בצוק איתן: הדלפת ההחלטה לא להכריע את חמאס יצרה לו מרחב חסינות

סגן הרמטכ"ל לשעבר שפרש לאחר שלא נבחר לרמטכ"ל מתח ביקורת גם על אגף המודיעין: "לרמטכ"ל לא היו את הכלים להגיד שהוא מבין שהחמאס הולך עד הסוף"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סגן הרמטכ"ל לשעבר, האלוף במיל', יאיר נוה, ביקר בחריפות את התנהלות הדרג המדיני במהלך הלחימה האחרונה בעזה, ואמר כי ההדלפה של החלטת הקבינט לא להכריע את חמאס ב"צוק איתן" יצרה מרחב חסינות לארגון. "ברגע שאתה לא מאיים בהכרעה על הנכס הכי חיוני של ארגון טרור - כלומר על עצם הקיום שלו - אז הוא נמצא בתוך מרחב של חסינות", אמר נוה בריאיון שיתפרסם מחר (שישי) ב"מקור ראשון". "ברגע שהחלטנו על מבצע הרתעה, וחשבנו בכל פעם שאם נעלה מדרגה נגרום לחמאס להפסיק להילחם, הרי שברור כי לא היתה לכך תוחלת".

"זה היה כמו להגיד למתאגרף: 'תקשיב, אתה עולה לזירה, אתה תחטוף הרבה, אבל לא יהיה 'נוק אאוט', וכאשר תרד מהזירה, תקבל 50 אלף שקל", הוסיף נוה באשר להדלפות מהקבינט המדיני-ביטחוני. "החמאס, מבחינתו, הלך לכיוון ה-50 אלף - שזה שיחות קהיר, ועד אז הוא היה מוכן לשלם באנשים שלו, ובאנשים שלנו".

סגן הרמטכ"ל לשעבר אף מתח ביקורת על אגף המודיעין, וטען כי במערכת הביטחון לא הבינו נכון את תמונת המודיעין. "כמעט בכל דיון ערב היו שאמרו 'חבר'ה, מחר אולי תהיה הפסקת אש'. נוצר מצב שלרמטכ"ל לא היו את הכלים להגיד שהוא מבין שהחמאס הולך עד הסוף ושהוא מוכן להקריב הכול כדי להגיע לקהיר, אז (במקרה כזה) צריך לעשות מבצע הכרעתי ולא הרתעתי, או לחלופין, ללכת למבצע שמבוסס על הפעלת אש רחוקה בלבד".

האלוף במיל' יאיר נוה, ב-2013. "הפעילות שלנו הייתה כמו להבריג בורג לחור לא מתאים"צילום: מוטי מילרוד

"החיבור של אי הבנת החמאס מצד אחד, ומתן חסינות לחמאס מול הכרעה מצד שני, יצר מצב שכלל הפעילות שלנו היתה כמו להבריג בורג לחור לא מתאים", גרס נוה. "החור מאוד קטן, עפים הרבה מאוד חתיכות של אלומיניום, אבל העסק לא מתברג". סגן הרמטכ"ל אף טען כי הצבא לא התאים את תוכניותיו והמלאים שלו למשך לחימה של עד כדי חמישים יום. "מה שקרה בפועל, הפוך מאיך שהצבא התכונן בשנים האחרונות", קבע.

נוה, שפרש משורות הצבא בפעם השנייה לאחר שלא נבחר לרמטכ"ל הבא של צה"ל, נשאל גם על מפקד חטיבת גבעתי, אל"ם עופר וינטר, והשיב כי הוא מפקד טוב, לא פחות ממח"ט הצנחנים או הנח"ל, "אבל הוא יותר קשקשן מהם". נוה אמר כי "דף המפקד" של מח"ט גבעתי לפני הלחימה בעזה היה טעות, וכי מפקד חטיבה יכול אמנם לצטט מהמקורות הת"נכיים, "אבל לא לשים את הדברים כמו שעופר עשה". "אחר כך אותו ציבור מסוים הפך אותו לאיש השנה שלו, ועופר טעה בכך שלא יצא נגד זה או שלפחות לא הודיע לשלטונות הצבא, וביקש מדובר צה"ל לטפל בזה. בכך הוא בעצם יצר מצב שהשתמשו בו, ובעניין הזה אני בא אל עופר בטענות על תמימות", אמר בריאיון. 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ