אישום: תושב קלנסווה נסע לסוריה כדי להצטרף למורדים, עונה ומסר מידע

לפי כתב האישום, יוסף נסראללה נעצר בסוריה באפריל בטרם הספיק להצטרף למורדים, נחקר על ישראל ושוחרר אחרי שמונה חודשים. הוא נאשם במסירת מידע ברשלנות ויציאה שלא כדין

גילי כהן
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
גילי כהן
ג'קי חורי

פרקליטות מחוז מרכז הגישה הבוקר (שני) כתב אישום נגד תושב קלנסווה, יוסף נסראללה, שנסע על מנת להצטרף לכוחות המורדים. על פי כתב האישום הוא עונה על ידי חוקרים סורים ונדרש למסור מידע על ישראל. נסראללה מואשם בעבירות של יציאה שלא כדין ומסירת ידיעה ברשלנות. בית המשפט השלום בכפר סבא ידון היום בבקשה להארכת מעצרו.

נסראללה, בן 21, נעצר לפני שלושה שבועות בגבול עם ירדן, לאחר שבחודש אפריל האחרון יצא לסוריה. לפי השב"כ, הוא הודה בחקירתו כי המשיך מירדן לסוריה כדי לחבור לאחד מארגוני הג'יהאד בסוריה ולהילחם במשטר הנשיא אסד. לפי כתב האישום, נסראללה התכוון להצטרף לג'בהת אל נוסרה, המדינה האסלאמית או "צבא החופש" בסוריה. "הנאשם קיווה להיהרג במהלך לחימה זו, על רקע אמונתו הדתית כי מות 'שהיד' מסוג זה יובילו לגן העדן", נכתב בכתב האישום. 

נסראללהצילום: דודו בכר

כמו כן, עולה מכתב האישום כי נסראללה נעצר על ידי כוחות הביטחון הסורים כמה שעות לאחר שחצה את הגבול לסוריה, שם נחקר על ישראל במשך תקופה ממושכת ועונה על ידי חוקרים מקומיים. בין היתר, נכתב כי נסראללה מסר מידע בכפייה על ישראל בנוגע לקיומו של בסיס צבאי בכביש החוף, על אופן הכניסה לישראל משטחי הרשות הפלסטינית ועל דרך הגעתו מישראל לסוריה. חוקריו, כך עולה מכתב האישום, ניסו לברר היכן ישראל מאשפזת פצועים מכוחות המורדים, אך לנסראללה לא היה מידע בנושא. הוא שוחרר אחרי כשמונה חודשים ונעצר בגבול ישראל. 

"במעשיו המתוארים לעיל, יצא הנאשם ביודעין ושלא כדין מישראל לסוריה", נכתב בכתב האישום. "במעשיו המתוארים לעיל, גרם הנאשם ברשלנות, המתבטאת ביציאתו האסורה לסוריה שהקימה סיכון ברור לכך שיישבה וייחקר בידי אויב, שתימסר לאויב או בשבילו ידיעה העלולה להיות לתועלתו".

"התופעה של יציאת ערבים ישראלים לסוריה הינה תופעה מסוכנת ביותר, שכן הזירה הסורית רוויה בפעילות של גורמים עוינים למדינת ישראל, בדגש על פעילי 'ג׳יהאד עולמי'", נמסר מהשב"כ. "אותם ערבים ישראלים שיוצאים לזירה זו עוברים אימונים צבאיים ונחשפים לאידיאולוגיה ג׳יהאדית קיצונית, וקיים חשש כי ינוצלו על ידי גורמי הטרור במדינה הן לטובת ביצוע פעילות צבאית נגד מדינת ישראל והן כמקור להשגת מידע על יעדים בישראל".

סנגורו של נסראללה עו"ד משה אלוני סיפר כי עצם  החזרה של מרשו לארץ הצילה את חייו, למרות שהוא לא היה באזור לחימה ולאורך כל התקופה היה במעצר. משיחות שקיים הסנגור עם נסראללה עולה כי הוא הוחזק בתנאים קשים והיה במצוקה נפשית. לדברי אלוני, נסראללה נלקח לחקירה בטענה שהוא מרגל ישראלי, עבר עינויים קשים ונחקר לגבי מתקני ביטחון בישראל. לדברי הנאשם, הוא נאלץ לישון בעמידה, יחד עם 100 עצורים באותו החדר וקיבל מעט מזון. כמו כן, תיאר נסראללה, לדברי עורך דינו, כי הוא נאלץ לשהות במשך שעות כשידיו קשורות לגג, ואף סיפר כי שהה במשך כמה ימים בחדר מלא גופות. לפי הסנגור, גם בישראל מבינים שאין מדובר במקרה נוסף של צעיר ערבי ישראלי שתכנן להצטרף לדאעש או לארגונים אחרים המסונפים לאל-קאעדה, וכי מיד אחרי המעצר בישראל הוא נלקח לבדיקה נפשית. "אני מאמין שאחרי כל מה שעבר עליו גם בפרקליטות וגם בבית המשפט יתחשבו בנסיבות", אמר אלוני.

לפני כשלושה חודשים על חוסר האונים, משום שלא הצליח ליצור עמו קשר. הוא סיפר כי בנו יצא באפריל עם חברים לטיול בכנרת כשהוא לוקח עמו 3,000 שקל, דרכון וכמה חפצים אישיים. "באזור הכנרת הוא נפרד מחבריו ואמר להם שהוא נוסע לירדן", אומר האב. "אנחנו בכלל לא ידענו שהוא יצא לשם, וכשפנינו למשטרה התברר שהוא חצה את הגבול במעבר שייח חוסיין". בני המשפחה אף יצאו אז לעמאן בניסיון לאתר את יוסף. הוריו אמרו כבר אז כי הם משוכנעים שלא הספיק להצטרף לארגון כלשהו ונעצר מיד לאחר שחצה את הגבול, אך אין להם ראיה חותכת לכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ